Milan Halousek - Ženy v kosmu

Datum: 25. 5. 2017 18:00
Místo konání: Hvězdárna Tábor, Jiráskova 1775

Město Tábor - Odbor kultury a cestovního ruchu a Zdravé město ve spolupráci s knihovnou uspořádala cyklus přednášek "Vesmírný Tábor 2017".
V pořadí sedmém pokračování vesmírných besed se opět setkáme s vedoucím Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře Milanem Halouskem. Organizuje vzdělávací a popularizační programy a účast českých studentů na národních i zahraničních kurzech a projektech zaměřených na moderní vědu, techniku, kosmonautiku a astronomii.
Dostavte se v hojném počtu na táborskou hvězdárnu, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích.
Otevřena byla již roku 1937.

O akci >

Již v roce 1963 se do vesmíru vydala první žena – ruská kosmonautka Valentina Tereškovová. Tkadlena, amatérská parašutistka a komsomolská funkcionářka s hezkou tváří svůj let příliš nezvládla – možná i proto se další žena vydala do vesmíru až o dlouhých 19 let později.
Americká astronautka Peggy Whitsonová stala rekordmankou v délce pobytu ve vesmíru mezi všemi 336 americkými kosmonauty.
Do dnešních dnů bylo ve vesmíru 60 žen z devíti států světa. Několik jich zahynulo při haváriích kosmických strojů, ale další slouží na nejdůležitějších funkcích v kosmickém programu.

Mají ale ženy stejné předpoklady pro práci v kosmu jako jejich mužští kolegové? A je vůbec vhodné, aby ženy do vesmíru létaly? Jaké budou pozice a úkoly žen při budoucích dlouhých objevitelských cestách na Mars, či jiná místa známého vesmíru? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?

Milan Halousek je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit a organizuje vzdělávací a popularizační programy a účast českých studentů na národních i zahraničních kurzech a projektech zaměřených na moderní vědu, techniku, kosmonautiku a astronomii.

Je předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, členem Astronomické společnosti Pardubice a předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1981. Od roku 2001 je organizátorem v současnosti největší středoevropské konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY, určené především amatérským zájemcům o pilotovanou kosmonautiku a moderní trendy dobývání vesmíru. Je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V roce 2011 byl jedním z organizátorů projektu „Do kosmu s Krtkem“, při kterém americký astronaut Andrew Feustel vzal s sebou do vesmíru figurku Krtečka a potom jí dovezl do České republiky.

Součástí přednášky je doprovodná akce "Vesmírný den na náměstí T. G. M." Připraveno bude mobilní planetárium, vesmírné atrakce, planetární stezka nebo prohlídka hvězdárny.

Doporučené odkazy >

Proběhlé pořady >