Knihovna půjčuje e-knihy: snadno, rychle, legálně

Městská knihovna Tábor přichází s novou službou. Ve spolupráci s portálem eReading.cz připravila pro své čtenáře projekt půjčování e-knih. Po Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích je druhou knihovnou v Jihočeském kraji, která službu umožňuje. Čtenáři si mohou vypůjčit e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line od 7. 7. 2014. Propojením s katalogem eReadingu.cz budou mít k zapůjčení stovky titulů e-knih včetně novinek a bestselerů od Stoletého staříka a Analfabetky od J. Jonassona až po Gertu Schnirch od Kateřiny Tučkové. Jedná se o pilotní provoz, uvítáme zpětnou vazbu a reakce, podle kterých případně můžeme upravovat podmínky (např. počet výpůjček).

Co je třeba před realizaci e-výpůjčky >

1. Musíte být registrovaným čtenářem knihovny.
2. Musíte mít ve svém uživatelském kontě v knihovně zadaný email. Můžete ho zadat u knihovníka v knihovně nebo přes web po přihlášení do svého účtu v katalogu Carmen.
3. Jako přihlašovací údaje použijte: vaše uživatelské číslo (je uvedeno na průkazu do knihovny), heslo je prvních 6 číslic vašeho rodného čísla, pokud jste si jej již nezměnil/a. Musíte mít účet u eReading.cz se stejným emailem, který je uveden ve vašem účtu v knihovně.

Jak si půjčit e-knihu >

4. Tituly, které lze půjčit jako e-výpůjčku, naleznete zde.

5. Nejdříve se přihlašte do svého uživatelského konta (číslo průkazky a PIN).

6. Zadejte titul. Již z výsledků hledání je patrné, zda jde kniha e-vypůjčit. Tlačítko je aktivní pouze, když jste přihlášeni do svého uživatelského konta.

7. Každý titul, který lze půjčit jako e-výpůjčku, má rovněž v detailu svého záznamu možnost volby “e-výpůjčka”.

8. Po kliknutí na tlačítko “Půjčit E-knihu” se objeví následující obrazovka. Je nutné potvrdit souhlas s podmínkami e-výpůjček.

9. Po stisknutí tlačítka “Vyžádat si e-knihu” je e-výpůjčka připravena na serveru eReading.cz. Na Vaši emailovou adresu bude doručena zpráva s údaji o výpůjčce.

10. Úspěšné dokončení operace.

11. Nyní je třeba přejít na eReading.cz do sekce Moje e-výpůjčky, kde je e-výpůjčka k dispozici.
12. Detail informace o realizovaných e-vypůjčkách v kontě uživatele.

Jak číst e-knihu z e-výpůjčky >

12. Postup, jak stáhnout a číst e-knihy, naleznete v nabídce „Jak číst eKnihy“ webových stránek eReadingu. Nabídka je dále rozdělena podle použitého čtecího zařízení.
13. Vypůjčené e-knihy lze číst na PC s Windows nebo MAC, čtečkách eReading.cz START2/START3, chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem iOS a Android (v. 2.4 a vyšší) pomocí aplikace eReading.cz, kterou si v případě Androidu stáhnete z Google play a nainstalujete. Po přihlášení do aplikace eReading.cz (jméno je mail + heslo z registrace na eReading.cz) si e-knihu stáhnete do zařízení.

Případné dotazy pište na adresu knihovna@mkta.cz

Autor: Eva Měřínská

Štítky: knihovna, služby