“Rád se tu válím” aneb Hudební oddělení, to je obývák Tábora

Jen pěkně zavzpomínejte - existuje místo, kde při Noci literatury čteme každý rok? Ano! Je to přeci naše knihovna - bez té by to zkrátka nebylo ono! Zvlášť, když letos slavíme 120 let!

Četli jsme už v přízemí u kulatého stolu, na naší půdě i na Hudebním oddělení - a sem se letos opět vracíme - po rekonstrukci je to totiž naše chlouba! Náš obývák v srdci Tábora!

Věděli jste, že Hudební oddělení vzniklo již v roce 1922? Ano, je tomu 95 let!

Ptáte se, jaký předčítač se usadí v našich žlutých křeslech?

Do knihovny patří přeci knihovnice! A bude jich rovnou šest - Eva Měřínská, Libuše Turecká, Zuzana Sedláková, Olga Černá, Věra Samcová a Vendula Šimotová už pilně nacvičují přednes!

Pojďme si ještě na závěr ukázat, jak s naší knihovnou šel čas >

• Historicky prvním půjčovním dnem se stal 19. prosinec 1897 a prvním knihovníkem městský oficiál Antonín Zeis.
  • Knihovna původně sídlila na Žižkově náměstí, v domě č. 3 vedle radnice, tam, kde je teď Husitské muzeum.
  • V roce 1946 se knihovna přestěhovala do Domu osvěty v Jiráskově ulici 1775, kde sídlí doposud. Před tím zde 11 let přebývali vojáci.
  • V roce 1973 se otevírá nová pobočka knihovny Pražské Sídliště. O jednadvacet let později pobočka Sídliště nad Lužnicí.
  • V revolučním roce 1989 se knihovnice poprvé seznamují se stolními počítači. O dva roky později se v knihovně zavádí počítačová síť.
  • V roce 1991 se v Hudebním oddělení začínají půjčovat kompaktní disky. Dnes jich je už přes 10 tisíc.
  • Prvního ledna 1993 dochází k přestavbě bývalého kina OKO na knihovnu. Osmnáctého listopadu je nová knihovna slavnostně otevřena.
  • V roce 1997 slaví knihovna sté výročí a při této příležitosti spouští novou službu - přístup k internetu. Od ledna 2007 je internet pro čtenáře knihovny zdarma.
  • Od roku 2010 se mohou čtenáři připojit na knihovní wi-fi. Dnes, o sedm let později, je přístupná po celé knihovně.

Přijďte se k nám na Hudební pohodlně usadit - první čtena Noci literatury tu 14. června začíná už úderem půl sedmé - stejně jako na ostatních pěti místech!

Autor: Kateřina Šímová

Štítky: blog, knihovna, akce, Noc literatury