40. výročí letu Vladimíra Remka

Datum: 14. 3. 2018 18:00
Místo konání: Knihovna pro dospělé, přízemí

V pořadí třináctém pokračování cyklu přednášek "Vesmírný Tábor 2018" si připomeneme výročí letu do vesmíru prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka v kabině sovětské kosmické lodě Sojuz 28, které připadá na čtvrtek 2. března 1978.
Byl prvním nesovětským a neamerickým kosmonautem. Československo se ten den stalo třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Jak výběr a výcvik prvního Evropského kosmonauta probíhal? A jak proběhl jeho osmidenní let na sovětskou orbitální stanici Saljut-6?
Beseda za účasti Petra Voldána, který byl asistentem Vladimíra Remka v Evropském parlamentu, a který pro něj zpracovával dokumenty z oblasti kosmonautiky a vědy. Petr Voldán je dlouholetým televizním a rozhlasovým zpravodajem a autorem dokumentárních reportáží "Postřehy odjinud".

Vladimír Remek (* 26. září 1948 České Budějovice) je bývalý vojenský pilot a jediný československý kosmonaut, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu. Je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, což bylo úspěchem československé kosmonautiky. Evropská kosmická agentura se k němu hlásí jako k „prvnímu evropskému kosmonautovi“.
Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. (Wikipedie).

 Videozáznam akce

Proběhlé vesmírné pořady >

O táborské hvězdárně >

Ve čvrtém patře budovy sídlí Táborská hvězdárna, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích. Otevřena byla již roku 1937.

Ukázka z knihy Češi v kosmu Karla Pacnera >comments powered by Disqus