Československé legie v Rusku a v Itálii

Datum: 1. 6. 2018 09:00 - 30.06.2018 09:00
Místo konání: A-klub a vstupní hala, MekTa

Výstavy mapující vznik, činnost a vývoj čs. legií v Rusku a Itálii v letech 1914–1920.
Důležitým prvkem první výstavy jsou unikátní fotografie, které v drtivé většině nebyly nikdy publikovány. Zaměřuje se na nejdůležitější aspekty působení našich legií v této zemi, přesto podává kvalitní a ucelený pohled na problematiku ruských legií.
Druhá panelová výstava přenáší diváka na jižní frontu do let 1915–1918 a popisuje těžké začátky čs. odboje v Itálii, život Čechů v zajateckých táborech i vznik dobrovolnických jednotek a ppozději pluků. Závěrem nechybí ani boje o Slovensko a Těšínsko.

Název „Československé legie“ vznikl až po první světové válce. Za války to byly jednotky československých zahraničních vojsk, které se výrazně podílely na vítězství dohodových mocností ve Francii, Rusku, Itálii. Dosáhly (včetně tzv. Československé domobrany v Itálii) počtu 150.000 mužů. Ti se zúčastnili řady významných bitev, například u Arrasu, Chemin des Dames, Terronu, Piave, Doss Alto, Zborova nebo Bachmače.