Čtenářský klub: Knižní cena Magnesia Litera

Datum: 31. 5. 2017 18:00
Místo konání: Knihovna pro dospělé, 3. patro

Knižní ceny Magnesia Litera již šestnáctým rokem hledají to nejlepší, co čeští nakladatelé vydali za uplynulý rok v sedmi oborových kategoriích, a to próza, poezie, kniha pro děti a mládež, literatura faktu, překlad, nakladatelský čin, objev roku a absolutní vítěz s titulem Kniha roku, dále vítěz čtenářské ankety a hlasování o nejlepší blog.
Ocenění od roku 2002 každoročně uděluje Sdružení Litera.

Čtenářský klub se zaměří na dva vítězné tituly. Cenu za Literu prózu získala Únava materiálu Marka Šindelky a cenu za překladatelský počin kniha Jasno lepo podstín zhyna Sary Baume v překladu Alice Hyrmanové McElveen.

Hrdinou románu Únava materiálu Marka Šindelky je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi - poslednímu blízkému člověku - cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu. Román přímo vychází ze současné uprchlické "krize", zachycuje ale univerzální situaci odcizení, ztráty domova, vykořenění. Na současnou Evropu a její hodnoty pohlíží zvenčí. V rolích protagonistů záměrně stojí "cizinci", lidé nižší kategorie, uměle vytvoření nepřátelé, do nichž je promítán iracionální strach západu. Bytosti, které je potřeba podrobit totální kontrole nebo eliminovat. Román sleduje redukci člověka na problém, na pracovní sílu, na materiál.
Zdroj: kosmas.cz

Pozoruhodný titul úspěšné prvotiny mladé irské autorky Sary Baume je poetickou variantou názvů čtyř ročních období, která tvoří časový rámec příběhu přátelství dvou psanců - osamělého člověka a týraného psa. Sedmapadesátiletý podivín Ray žije sám v domě po svém otci v nejmenovaném městečku na irském pobžeží. Nikdy nechodil do školy, bojí se lidí, jeho jedinými společníky jsou knihy. Jednoho dne si v místním útulku pořídí zohaveného jednookého psa, rychle k němu přilne a poprvé v životě pocítí hluboké pouto k jiné živé bytosti. Když Jednooko napadne cizího psa, oba vyděděnci prchají a vydávají se na epickou cestu napříč Irskem. Atmosféra stupňované hrozby a nebezpečí ve světě jim nepochopitelném stále udržuje napětí a jak Ray postupně svěřuje Jednookovi pochmurná tajemství ze své minulosti, mistrně konstruovaný román spěje k nevyhnutelnému závěru.
Sara Baume upoutala pozornost zejména výjimečnou kvalitou své lyrické prózy. Její elegický příběh o ničivých následcích izolace a hojivé síle soucitu, blízkosti a náklonnosti se právem stal mimořádnou událostí nejen na irském literárním nebi, ale v celém anglicky mluvícím světě. Vystudovala tvůrčí psaní na Trinity College v Dublinu. Její debutový román Jasno lepo podstín zhyna byl roku 2015 nominován na několik literárních cen v čele s Guardian First Book Award a Costa First Novel Award.
Zdroj: Kosmas.cz
comments powered by Disqus