Do kosmu s Krtkem

Datum: 14. 3. 2018 10:00
Místo konání: Knihovna pro děti a mládež

ZADÁNO PRO ŠKOLY V 10.00 A 11.00 HOD.

Beseda s Milanem Halouskem pro malé uživatele.

Všichni známe pohádkovou postavičku Krtečka s červeným nosem, všichni máme rádi jeho příběhy – i ten, kdy zkoušel raketu a jen díky pomoci dalších zvířátek se v pořádku vrátil domů.

...to bylo tak
Krteček objeví pod zemí neznámou věc – raketu. Se zvědavostí do ní vleze a najde v ní velký knoflík. Co se asi stane, když ho zmáčkne? Je to zvonek? Trochu se bojí, ale nakonec knoflík zkusí zmáčknout. Místo očekávaného zazvonění uslyší sssst, rattta, bum bum….
Raketa nastartuje a vyletí k oblakům… 

Tento příběh prožívá Krtek v roce 1965. Autora ani ve snu nenapadlo, že o 46 let později poletí plyšová figurka Krtečka do Vesmíru doopravdy…
Jeden z nejvýznamnějších amerických astronautů současnosti Andrew Feustel, který v březnu roku 2018 odstartuje na svojí již třetí kosmickou misi, vezme s sebou na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS znovu i postavičku Krtečka. Toho měl s sebou ve vesmíru již při své předcházející misi, kdy v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134 prožil na palubě ISS 16 dnů. Dva roky předtím už s sebou na expedici k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vzal i básnickou sbírku slavného českého básníka Jana Nerudy "Písně kosmické". Manželka astronauta, paní Indira Feustel, má českou maminku, proto jsou aktivity jejího manžela tak výrazně zaměřené na Českou republiku (číst více).

Milan Halousek je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit a organizuje vzdělávací a popularizační programy a účast českých studentů na národních i zahraničních kurzech a projektech zaměřených na moderní vědu, techniku, kosmonautiku a astronomii.
Je předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, členem Astronomické společnosti Pardubice a předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1981. Od roku 2001 je organizátorem v současnosti největší středoevropské konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY, určené především amatérským zájemcům o pilotovanou kosmonautiku a moderní trendy dobývání vesmíru. Je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V roce 2011 byl právě jedním z organizátorů projektu „Do kosmu s Krtkem“.

comments powered by Disqus