LiStOVáNí - Frida Nillson: Gorila a já

Datum: 7. 10. 2016 17:00
Místo konání: Divadlo Oskara Nedbala

Když mi bylo devět, adoptovala mě Gorila. Neprosila jsem se o to, ale stejně se to stalo.

Malá Jonna žije už od narození v dětském domově, kterému vládne pořádkumilovná ředitelka Gerd. Holčička má co jíst, může spát v čisté posteli a v dětském domově má pár kamarádů, v hloubi srdce však touží po mamince, která by si ji z domova odvedla.
Když jednoho dne zaparkuje před branami dětského domova neuvěřitelně staré auto a vynoří se z něj děsivá chlupatá gorila, Jonnu k ní něco zvláštně přitahuje. Ještě toho dne si Gorila Jonnu adoptuje a i přes počáteční strach a odpor k novému bydlení si holčička svou novou rodinu zamiluje.
Stěny Gorilina záchodu byly polepené tapetami s velikými květy. Byly to pivoňky. Gorila tapetovala sama a jednotlivé pruhy k sobě nepřiléhaly. Na stěnách visely i obrazy. Většinou reprodukce portrétů nějakých veličenstev, ale jeden obraz představoval potápějící se loď. Dole nad rámem bylo napsáno Žádnou paniku na Titaniku. Příď trčela přímo k nebi a na ní stál jakýsi ubožák a pevně svíral provazové zábradlí. Brzy se utopí...

Další LiStOVáNí je tu! Tentokrát pro menší návštěvníky Divadla Oskara Nedbala.
Účinkují Gustav Hašek, Pavla Drtinová a Věra Hollá.
V překladu Violy Somogyi a ilustracemi Martiny Matlovičové vydalo nakladatelství Portál v r. 2015.

Frida Nilsson je úspěšná švédská autorka dětských knih. Dosud vydala devět titulů, které byly přeloženy do řady jazyků (Gorila a já vyšla francouzsky, německy, polsky, dánsky, korejsky, italsky a rusky). Frida Nilsson je velmi úspěšná v Německu, kde vyšlo již šest jejích knih a Gorila a já byla v roce 2011 nominovaná na Německou cenu za literaturu pro děti a mládež. Dvě její knihy byly nominovány na prestižní Augustovu cenu, nejrenomovanější švédské literární ocenění. Literární kritika přirovnává Fridu Nilsson k Roaldu Dahlovi, bývá rovněž označována za novou Astrid Lindgrenovou.

Proběhlá LiStOVáNí >comments powered by Disqus