Lovy skvostů temné oblohy - Petr Horálek

Datum: 20. 6. 2018 18:00
Místo konání: Knihovna pro dospělé, Jiráskova 1775, přízemí

Šestnácté pokračování z cyklu přednášek "Vesmírný Tábor 2018" nabídne samé skvosty!

Nebude to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe.
Budou to i  to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit.
Budou to úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou.
S čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo pozorování a výzkum všech těchto jevů.
Jen opravdu tmavá obloha nabízí "snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu".

Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří?
O tom bude řeč s Petrem Horálkem (*1986), který již v útlém věku podlehl kouzlu hvězdného nebe. V profesním i ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, jeho největší vášní je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů. Zejména pak slunečních a měsíčních zatmění, která ho uchvátila již v dětství a za nimiž cestuje po celém světě.
Autor je rovněž úspěšný astrofotograf, jehož fotografie nočního nebe a vzácných nebeských úkazů již několikrát ocenila porota České astrofotografie měsíce. Za největší úspěch ovšem považuje, že jedna z jeho fotografií byla vybrána NASA jako prestižní Astronomický snímek dne. Na konci roku 2014 jej pozvala Evropská jižní observatoř v Chile (ESO) jako prvního Čecha k funkci Fotografického ambasadora. V roce 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek.

Přednáška zároveň uvede jeho fotografickou výstavu Vzácné chvíle pod hvězdným nebem v červenci v MekTa.

Proběhlé vesmírné pořady >

O táborské hvězdárně >

Ve čvrtém patře budovy sídlí Táborská hvězdárna, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích. Otevřena byla již roku 1937.

Ukázka z knih Petra Horálka Tajemná zatmění a Dobytí jižního hvězdnatého ráje >