Nastassia Aleinikava - design šperků

Datum: 20. 9. 2018 18:00
Místo konání: Knihovna pro dospělé, 3. patro

Brýle jako šperk a šperk jako příběh...

Talentovaná mladá šperkařka, vítězka prestižní ceny, představí v knihovně svou kolekci šperků a brýlí.

Šperky i brýle z dílny Nastassii Aleinikavy, původem běloruské designérky dlouhodobě tvořící a žijící v Praze, se pohybují na pomezí osobního vyjádření a propojení s prapůvodním smyslem přirozenosti. Naplňují každý dílek dechu, každý švih pohybu, každý moment “teď” novým rozměrem, akcentují charakter nositele a rozlévají v něm nové pocity. Detaily doplňků v sobě nesou právě onen příběh, který je pro mnohé nepostřehnutelný a pro jiné zase tolik důležitý a naplňující.
Nádech - výdech - odvaha - otevřít oči a přijmout sám sebe tak, jak chci jen já.

Tvorba Nastassii Aleinikavy je rozprostřena mezi kvalitní decentní šperk a nevídané tvary a styly brýlí, které se dají naopak považovat za odvážné. Ve svých pracích čerpá jak ze své běloruské domoviny, tak z přírodních detailů či z kulturních odkazů, které se formují po staletí a jsou stále aktuální.
Její cesta vedla přes ateliér K.O.V. (pod vedením Evy Eisler) na pražském UMPRUM, několik nominací na cenu Czech Grand Design (v letech 2008, 2011, 2013 a 2014) až po autorské šperky ve sbírkách UPM v Praze i v dalších soukromých sbírkách.
Šperky i brýle tvoří dohromady jeden výpravný celek, ve kterém je pevně vtisklý i osobní a svérázně osobitý příběh šperkařky Nastassii, která v roce 2017 ovládla dvanáctý ročník Czech Grand Desing, kolekce šperků Voynichův rukopis, kterou inspirovala tajemstvím opředená ilustrovaná kniha napsaná neznámým písmem v neznámém jazyce za dob Rudolfa II. Druhým mimořádným počinem, kterým na sebe talentovaná autorka upozornila, je extravagantní kolekce brýlí Collection#3 Utopia.Její tvorba je zásadní i v otázce materiálů. Brýle z dílny Aleinikavy se vyznačují především celkovým procesem ruční výroby a kvalitním materiálem - italským acetátem celulózy firmy Mazzucchelli.

Pravděpodobně jste toto jméno nikdy neslyšeli, a přesto se jedná o největší společnost s nejdelší historií výroby zcela zásadního materiálu pro optický průmysl – acetát celulózy. Dioptrické brýle a sluneční brýle by nebyly tím, čím jsou, bez acetátu společnosti Mazzucchelli 1849. Tato firma, kterou vlastní a vedou rodinní příslušníci, podniká ve svém oboru již více jak šest generací. Mazzucchelli 1849 začínala jako výrobce hřebenů a knoflíků z přírodních materiálů a postupně rozrostla svoje působení na mnoho odvětví průmyslu včetně optického. Zvládla ustát dvě světové války, krize na trhu a zároveň obrovskou konkurenci v podobě asijského trhu, a to díky své vizi, entuziazmu a pevně zakotvené tradici, která klade důraz na tu nejkvalitnější výrobu. Mazzucchelli 1849 poskytuje svoje produkty největším a nejluxusnějším značkám jako Dior, Gucci, Armani či Hugo Boss, díky čemuž vznikají ty nejkrásnější dioptrické brýle a sluneční brýle, které splňují nejnáročnější požadavky nejen na technickou kvalitu, ale i nejnovější módní trendy. Brýle z acetátu Mazzucchelli 1849 jsou naprostou zárukou toho, že vám budou dlouho sloužit a skvěle vypadat.

Související odkazy >
comments powered by Disqus