Otomar Dvořák: Tábor - tajemné město nad Lužnicí

Datum: 7. 9. 2017 18:00
Místo konání: Městská knihovna Tábor

Srdečně všechny zveme na slavnostní křest knihy Otomara Dvořáka Tábor - tajemné město nad Lužnicí za asistence ředitelky knihovny Evy Měřínské, spisovatela a scénáristy Jana Míky a znalce staroslovanských tradic Michala Straky. Dále budou přítomni spisovatelé Hynek Klimek, Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková a spisovatel a hudebník Josef Pepson Snětivý, který křest doprovodí zpěvem a hrou na saxofon.

Na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí se tyčí legendární pevnost husitů s biblickým jménem Tábor. Každý si tohle město pamatuje z hodin školního dějepisu, také pro turisty je atraktivním cílem – a přesto možná ani někteří z jeho obyvatel netuší, jaká podivuhodná tajemství jsou spjatá s jeho původem a dávnou, ještě předhusitskou historií. Spisovatel Otomar Dvořák má k městu osobní vztah, neboť v něm prožil část dětství, znal některé ze zdejších rodáků a vyslechl jejich téměř neuvěřitelné příběhy, z nichž mnohé jsou vůbec poprvé zveřejněny tiskem.
Provede nás skrytými zákoutími spletitých uliček, a připomene nám Tábor jako město hornické a lázeňské. Spustíme se spolu s ním do labyrintu podzemních chodeb i na dno přehradní nádrže Jordán, pokusíme se odhalit tajemství táborské „lochnesky“, krvavého mordýře Pinty, pravěkých mohyl, zaniklého středověkého města Sezimova Ústí či zázraků Panny Marie Klokotské. Vydáme se i do nejbližšího městského okolí a romantickým údolím řeky Lužnice dojdeme až k legendárnímu hradu Příběnice.
V chystaném druhém dílu knihy poznáme důkladněji táborské zázemí; cesta bude pokračovat širokým okruhem přes Bechyni, Soběslav, Choustník, Chýnov, Borotín až po Jistebnici. (Kosmas.cz).

Ukázka z knihy >