Perseidy

Datum: 12. 8. 2018 21:00
Místo konání: Hvězdárna Tábor, Jiráskova 1775

Srdečně zveme všechny milovníky noční oblohy na táborskou hvězdárnu!
Tentokrát budou v hledáčku vašich dalekohledů (v případě zájmu bude zajištěno pozorování noční oblohy dalekohledem z kopule nebo ze střešní plošiny)  Perseidy, neboli "Slzy svatého Vavřince".
Jedná se o kometární meteorický roj, který je právě v polovině srpna nejvíce aktivní!
Kromě reálných úkazů bude k dispozici také promítání astronomických zajímavostí.
Akci zdarma pořádá Městská knihovna Tábor ve spolupráci s Hvězdárnou Františka Pešty.

Průběh akce "PERSEIDY" odborně (zdroj Astro.cz):

(aktivní 17. července - 24. srpna; maximum okolo 12. srpna)

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů a zároveň patrně nejznámnější. Roj začíná být aktivní již v druhé polovině července a meteory jsou poměrně rychlé a někdy i na pohled barevné.
Meteorický roj Perseid je znám už 1755 let. První zmínky o něm pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování Křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.
Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou asi 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se k němu přiblíží až v roce 2126. Pravidelně nám ji ale připomíná roj Perseid tím, jak Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze v blízkosti prachového proudu rozptýleného za kometou. Prachové částice zvané meteoroidy padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složena z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.

O táborské hvězdárně >

Ve čtvrtém patře budovy sídlí Táborská hvězdárna, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích. Otevřena byla již roku 1937.

Související odkazy >comments powered by Disqus