Saturn 5, král mezi raketami - Tomáš Přibyl

Datum: 2. 5. 2018 18:00
Místo konání: Knihovna pro dospělé, Jiráskova 1775, přízemí

V pořadí patnáctém pokračování cyklu přednášek "Vesmírný Tábor 2018"  nás Tomáš Přibyl seznámí s americkou vícestupňovou nosnou raketou, používanou v programu Apollo a Skylab Saturn V.
Letos je tomu padesát let, co se do vesmíru poprvé vydala kosmická raketa Saturn 5, která dovolila uskutečnit pilotované lety na Měsíc. Dodnes jde o nepřekonaný nosič, a to jak velikostí, tak výkony. Pojďme se podívat na peripetie jeho vzniku, úspěchy i nezdary při testování, obdivuhodnou pozemní infrastrukturu testovacími stavy počínaje a startovacími rampami konče. A také na všechny realizované lety i nenaplněné plány.

Tomáš Přibyl (*1975) je jedním z nejvýznamnějších českých odborníků na kosmonautiku a její popularizaci. Je autorem řady knih o kosmonautice (Smrt měla jméno Challenger, Rudé hvězdy ve vesmíru, Příběh stanice Mir, Den, kdy se nevrátila Columbia, Spanilá jízda po Marsu, Poklady kosmonautiky), stovek článků v novinách a časopisech, televizních i rozhlasových rozhovorů a pořadů. Za publicistickou a žurnalistickou činnost v oblasti kosmonautiky získal v roce 2002 prestižní Cenu města Brna jako její nejmladší laureát v historii.

Proběhlé vesmírné pořady >

O táborské hvězdárně >

Ve čvrtém patře budovy sídlí Táborská hvězdárna, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích. Otevřena byla již roku 1937.comments powered by Disqus