Spisovatelé do knihoven : Karol Sidon

Datum: 16. 11. 2017 19:00
Místo konání: Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775

Městská knihovna Tábor uvádí společný projekt Asociace spisovatelů a českých knihoven s názvem Spisovatelé do knihoven

O co se jedná >

10 autorských čtení. 10 autorů. 10 knihoven. 10 měsíců.

  • V každé jednotlivé knihovně proběhne deset autorských čtení ročně.
  • Každého jednotlivého autora čeká šňůra deseti knihoven.
  • Každý jednotlivý měsíc proběhne deset čtení v deseti knihovnách.
  • To znamená, že dohromady chystáme 100 autorských čtení.

10 současných českých prozaiků a básníků v naší knihovně!
Autorský večer s debatou každý měsíc od září 2017 do června 2018.

Seznamte se osobně s autorkami a autory kriticky ceněných knih. Hovořit se bude nejen o nich, ale také třeba o tom, jakou roli může mít literatura v dnešním světě nebo kam chodí pro inspiraci.

______________________________________________________________________________________________

Jako třetí v řadě "Spisovatelů do knihoven" zavítá do táborské knihovny 16. listopadu 2017 vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín, dramatik, spisovatel, scenárista, náboženský myslitel a někdejší disident Karol Sidon (אפרים בן אלכסנדר). Narodil se v roce 1942, od roku 1992 je vrchním zemským a pražským rabínem, je také spisovatel a autor divadelních her. V 60. letech byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů, od 70. let patřil k autorům ineditním, pracoval jako dělník a prodavač tisku, po podpisu Charty 77 byl propuštěn a následně byl zaměstnán jako topič.
V roce 1978 konvertoval k judaismu. V 80. letech byl pod nátlakem StB nucen emigrovat do Německa, kde studoval judaistiku. Do vlasti se vrátil počátkem 90. let.

Altschulova metoda, první díl tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V bravurně napsaném napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly. Jsou to právě středověk, židovské myšlení, kultura a dějiny, co zde autor mistrně nasvěcuje z překvapivých úhlů pohledu. Také to, co v prvním dílu vnímáme jako nám blízkou skutečnost plnou odkazů na naše historické zkušenosti z konce éry normalizace a přeměny v poněkud lepší svět, je místy s lehkou ironií absurdně zakřiveno. Židovští hrdinové knihy jsou nesmírně životní, komičtí, uvěřitelní ve svém snažení i možnostech a ve své neheroičnosti nám až důvěrně známí. Ciganova kniha zaujme jak zájemce o staletí židovské kultury a myšlení, tak milovníky napínavé prózy.

Chaim Cigan se měl narodit v roce 1940 ve Smolenicích na Slovensku, vystudoval Vysokú školu báňskú v Kežmaroku a v letech 1966–1972 působil v Praze jako úředník na Ministerstvu těžkého průmyslu. Od roku 1983 žil v Kanadě, kde o devět let později v předvečer Roš hašana 5753 ve věku necelých 53 let zemřel. Jedná se o fiktivní postavu. Zjistilo se, že v devadesátých letech v tomto regionu nežil žádný člověk toho jména. Existenci nemůže potvrdit ani manželka Rita, která po jeho smrti v roce 1992 údajně odjela k Aboriginům do Austrálie.


__________________________________________________________________________________________


Seznam autorů a knih >

 Adam Borzič
 Počasí v Evropě (2013) (14. 9. 2017)
 Ivana Myšková
 Nícení, Bílá zvířata jsou velmi často hluchá (24. 10. 2017)
 Karol Sidon
 Altschulova metoda (2014) (16. 11. 2017)
 Milan Ohnisko  
 Světlo v ráně (2016) (7. 12. 2017)
 Martin Reiner
 Básník. Román o Ivanu Blatném (2014) (25. 1. 2018)
 Jakub Řehák
Past na Brigitu (2012) (22. 2. 2018)
Marek Šindelka
 Mapa Anny (2014) (22. 3. 2018)
 Petr Hruška
 Darmata (2013) (26. 4. 2018)
 Petr Borkovec
 Vnitrozemí (2005) (24. 5. 2018)
 Petra Hůlová
 Stručné dějiny Hnutí (2018) (19. 6. 2018)


O projektu >

Cílem projektu je využít širokou síť veřejných knihoven k propagaci současné české literatury a návštěvníky přesvědčit, aby se stali pravidelnými uživateli knihovny a čtenáři současné české literatury. 

Současná česká literatura je paradoxně pro mnoho čtenářů neznámým územím. Ve velkém množství klasické literatury, anebo i soudobé překladové literatury obtížně hledá své publikum. Někdy také narazíme na předsudek, že současná česká literatura za moc nestojí. My jsme naopak přesvědčeni, že je daleko lepší, než jaká je její pověst. Téměř každý návštěvník knihovny asi zná jména jako Michal Viewegh nebo Kateřina Tučková, ale současná česká literatura je daleko bohatší a vrstevnatější.

Pro první ročník projektu bylo vybráno deset autorů, kteří toto bohatství a vrstevnatost dobře reprezentují. Je mezi nimi držitel Státní ceny za literaturu Petr Hruška, talentovaný Marek Šindelka nebo showman jako Martin Reiner, který ze svých čtení dokáže udělat stand-up vystoupení. Dále moudrý rabín Karol Sidon či angažovaní autoři jako Petra Hůlová nebo Adam Borzič a současně výsostní básníci jako Petr Borkovec nebo Jakub Řehák.

Knihovny v sobě dnes spojují různé funkce a role. Mluví se o nich jako o komunitních, informačních, vzdělávacích, kulturních i jiných institucích. Možností, jak využívat knihovnu, má dnešní čtenář spoustu, a opačně má i knihovna mnoho možností, jak si své čtenáře a uživatele najít. Ale všechny tyto možnosti souvisejí se skutečností, že knihovny stále v první řadě nabízejí literaturu. Projekt Spisovatelé do knihoven chce využít potenciál literatury jako oboru, který je s knihovnou spojen primárně. Cílem je ukázat rozmanitost a kvality stávající české literatury a zároveň představit knihovny jako otevřené prostory, které chtějí nabízet orientaci v nepřeberném množství titulů na knižním trhu s možností navázalt přínosnou spolupráci mezi autory jako tvůrci literárních hodnot a mezi knihovnami jako těmi, kdo zprostředkovávají čtenářské zážitky.
Do prvního ročníku projektu jsou vybrány knihovny ze všech koutů republiky, z malých i velkých měst, které jsou až na výjimky situovány na periférie. Ty, které už autorská čtení pořádají, anebo by rády pořádaly, ale mají různé obavy nebo neví jak na to. Knihovny, kam se čeští autoři rádi vracejí, i ty, kterého žádného českého autora neviděli.

Další knihovny zapojené do projektu >

Ukázka z knihy >comments powered by Disqus