Červen v kině

MekTa přináší výběr filmů kina Svět zohledněný knižními předlohami ze svého svého fondu případně tématického okruhu, kterého se vybraný film dotýká. 

Rovněž se ve svých pravidelných měsíčních vstupech snaží vždy doporučit zajímavý film i bez výše zmíněných hledisek. Přijďte filmové zpracování porovnat se čteným zážitkem.

Pozor, klapka, začínáme!


= > „Jak si mohu být jistý, že nejste ďábel?“
V restauraci s názvem The Place sedí každý den u stolu v nejzazším koutě Muž v obleku, který dokáže splnit nejtajnější přání. Lidi k němu vedou obavy, zoufalství i obyčejné vrtochy. Muž je ale vždy vyslyší a všechny jejich myšlenky si pečlivě zaznamená do tlusté knihy. Má to však háček – všichni nejdříve musí provést jím zadaný úkol.
Nový film Místo splněných přání (4.6.) Paola Genoveseho znovu obrací pozornost k našim nevysloveným touhám.
Tak např.: Když přijde slepec s přáním, aby znovu viděl, Muž obrátí stránky ve své knize a bez známky jediné emoce ve tváři prohlásí, že musí znásilnit ženu. Když zase přijde automechanik s tím, že by toužil po vášnivé noci s dívkou z erotického plakátu, Muž mu uloží hlídat dva týdny holčičku, které hrozí nebezpečí...

= > To, že někdo nevěří na duchy, neznamená, že duchové nevěří na něj 
Jedním takovým skeptikem je i profesor Phillip Goodman, který si dal za úkol vysvětlovat a odhalovat zdánlivě nadpřirozené jevy a zjistit jejich skutečnou podstatu. A právě kvůli tomu se s ním spojí jeden muž, který jej vyzve, aby vyšetřil tři nevysvětlitelné případy. Profesor Goodman se tedy vydává na výpravu, jejímž cílem je racionální vysvětlení těchto přízračných příběhů. Postupně se setká se třemi vyděšenými lidmi. Noční hlídač Tony Matthews prožil v prázdném skladu strašidelné setkání, teenager Simon Rifkind před časem absolvoval děsivou noční jízdu, kvůli které dodnes prožívá život v nechtěném hororu. Třetím vyšetřovaným případem je zážitek důstojného bankéře Mike Priddlea, ten prožil setkání s duchy, které zásadně otřáslo jeho do té chvíle dokonalým životem. Když Goodman zkoumá tyto příběhy, jeho do této chvíle racionální svět se začíná rozpadat. Je to klam jeho mysli nebo za vším stojí temné síly?
Chce tohle vážně vědět? Dobře. Zajděte 7. - 10. 6. do kina Svět na Ghost Stories. A dozvíte se možná, co jste vědět vůbec nechtěli.

= > Planeta Česko na způsob BBC
Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Planeta Česko (11. 6.), jeho první celovečerní dokument o naší přírodě, to jen dokazuje. Ambicí tohoto televizního režiséra a milovníka přírody bylo natočit přírodovědný dokument ve stylu Zázračné planety od BBC, leč v českém prostředí. Obraz doprovází vypravěčský komentář v podání Kryštofa Hádka, který má kromě standardního popisování a vysvětlování ještě jednu funkci – slouží k vyprávění osobního příběhu samotného režiséra, který natáčel laciné přírodovědné dokumenty už kdysi na FAMU a pak se pro své dcery rozhodl natočit o české přírodě něco pořádného...(filmseserver.cz).

= > Pohádková romantická komedie o tajné sexuální orientaci
V šestnácti není snadné přiznat sobě a natož svému okolí, že jste gay. Simon Spier začne po e-mailech flirtovat s neznámým spolužákem, který si říká Blue. Ale když se nešťastnou náhodou jejich korespondence dostane do cizích rukou, hrozí jim odhalení. Simona totiž začne vydírat jeho sociálně trochu podivný, ale jinak velmi sebejistý spolužák Martin. Ten věří, že by mu Simon mohl domluvit rande s krásnou Abby. A pokud mu nepomůže… tak se jeho sexuální orientace stane věcí veřejnou. A co hůř, zveřejní i to, kdo se skrývá pod přezdívkou Blue. Simon se dostává do úzkých. Musí najít způsob, jak se z toho dostat dříve, než k tomu bude donucen. (CSFD.cz). Jedná se o adaptaci knihy Becky Albertalli z roku 2015, jejíž autorce bylo přes 30 let, Já Simon (14.-15. 6.).

= > Takhle vypadá láska k vlastním představám
Režisér Rosefeldt ve svém snímku Manifesto (14. 6.) sestříhal a znovu poskládal třináct koláží, které pojednávají o uměleckých manifestech a skrze objektiv kamery předávají myšlenky tvůrců, jako jsou Claes Oldenburg, Yvonne Rainer, Kazimir Malevič, André Breton, Sturtevant, Sol LeWitt, Jim Jarmusch a další. Tyto „nové manifesty“ se pak prostřednictvím držitelky Oscara Cate Blanchett proměňují v moderní výzvu k akci. Herečka se zde vtěluje do třinácti různých postav, mezi nimiž najdeme například učitelku, loutkářku, hlasatelku zpráv, dělnici v továrně nebo muže bez domova, a v neočekávaných kontextech vdechuje nový život proslulým i méně známým slovům uměleckých prohlášení. Projekt byl původně myšlen jako umělecká instalace v rámci souběžných projekcí během výstavy. Původně tedy šlo o třináct krátkých filmů. Takto byl poprvé uveden v Austrálii, poté v Berlíně a New Yorku. Svou 90 minutovou premiéru si odbyl 23. ledna na festivalu v Sundance

= > Brutální zločinec, bezohledný vrah, narkobaron a vládce kokainového impéria >
Nechvalně proslulý kolumbijský kriminálník a překupník drog Pablo Escobar zemřel 2. prosince 1993. V rámci televizní tvorby se mu věnuje oblíbená série Narcos, která bude mít minimálně 4 řady. Celovečerní snímek Loving Pablo (16.-17. 6.), v němž "hraje" Pablo Escobar také hlavní roli, popisuje vztah novinářky Virginie Vallejo a obávaného drogového krále, ale také táty, ochránce chudých, manžela a pozorného milence, jež byl ve své době jeden z nejbohatších lidí planety.
Novinářka Virginia Vallejo poznala nejdříve Pabla, muže, jenž staví domy pro chudinu, umí být zapálený pro věc i galantní. Když objevila Escobara, nelítostného kriminálníka, bylo pozdě. Pablovo kriminální kokainové království stále roste, má miliony dolarů, vlastní malou armádu, drogy prodává v tunách. Chce ale víc a jedno mu stále chybí – respekt. Rozhodne se, že si ho vyslouží zabíjením. Vytoužený respekt mu má přinést krev a co nejvyšší částka na mezinárodním zatykači. Jeho jméno najednou znamená strach, země se zmítá ve válce a teroru, do hrobů putují malí gauneři i vysocí politici. Krvavý pohár ale přeteče a Escobar se stane důležitým cílem pro americké tajné služby. (CSFD.cz).
Filmu dominuje oscarový pár BardemCruz

= >  Deadpool je zpět!
Pozor, text obsahuje spoilery!
Možná s ním prožijete ve dnech 18.-20. 6. okamžiky, kdy jako kuchař přežívá skoro smrtící hovězí útok a hned poté prahne po splnění svého velkého snu: stát se nejvyhledávanějším barmanem v Mayberry. A zároveň se chce vyrovnat s tím, že zcela ztratil chuť a snaží se tedy znovuobjevit správné životní koření. Pátrá i po nějakém nestabilním kondenzátoru, bojuje s nindži i japonskou jakuzou a vzdoruje smečce sexuálně agresivních čoklů. Deadpool také vyráží do světa, aby objevil pro něj významné životní body: rodinu, přátelství, novou chuť prožívat dobrodružství a také, aby si zasloužil vytoužený hrneček s nápisem „Nejlepší milovník na světě“. Nebo taky ne. Deadpool je zkrátka chlapík mnoha tváří, byť by ta jeho pravá, ukrytá pod maskou, je pěkně hnusná. Ale za to nemůže. Což ovšem neplatí o jeho hodně černém smyslu pro humor a netradičním přístupu k superhrdinským pravidlům fair play. (CSFD.cz).

= > Příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny
Baron se vrací se svým sluhou z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves a farář Fidelius. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Takový je režijní debut Ondřeje Havelky, romantický a zároveň ironický příběh Hastrmana (21.-22. 4.) alias barona de Caus, jehož láska k venkovské dívce Katynce jej naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní.

= > Kompilace ukazující nejstarší filmy světa v dobovém kontextu
Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století pod názvem Bratři Lumiérové (25. 6.).

Další zajímavé odkazy >Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus