Do kina i do knihovny a obráceně

MekTa přináší výběr filmů kina Svět zohledněný knižními předlohami ze svého svého fondu případně tématického okruhu, kterého se vybraný film dotýká. Rovněž se ve svých pravidelných měsíčních vstupech snaží vždy doporučit zajímavý film i bez výše zmíněných hledisek.

= > Jak volby dopadly, všichni víme. K odlehčení tvrdé reality může posloužit snímek Prezident Blaník (2.-4. 2.)., kde hlavní hrdina Tonda Blaník ohlásil prezidentskou kandidaturu, v kampani slíbil například máslo a lithium do každé rodiny nebo korupci dostupnou pro všechny a sehnal i sto tisíc podpisů.

Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit včas podpisové archy na ministerstvo vnitra. Přesto Tonda Blaník pokračuje ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp.
Celovečerní film navazuje na úspěšný seriál Kancelář Blaník. (CSFD.cz).

= > Mít šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (fiktivní postava) znamenalo v dynamické éře obrozujícího se poválečného Londýna úplně nejvíc. Dáma musela mít dostatek peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v jeho modelech, které byly vždy unikátní. Status génia si ale vybíral svou daň v podobě Woodcockovy totální emocionální vyprázdněnosti. Odtržen od reality všedního dne, neboť o vše praktické se starala jeho sestra, stavěl všechny ženy na roveň krejčovských panen. Měl sice vždy po ruce nějakou milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno při snídani trochu hlasitěji mazala topinku máslem a už se pakovala z jeho života. Když v kavárně v zapadlém přístavním městečku Reynolds objevil stydlivou servírku Almu a rozhodl se jí nabídnout momentálně uvolněné místo po svém boku, netušil, s čím si zahrává. Tahle zdánlivě neškodná submisivní bytost totiž rychle pochopila pravidla hry a rozhodla se aktivně bojovat za to, aby neskončila jako její předchůdkyně. Situaci jí usnadňuje i to, že se do ní Reynolds zamiloval. Nápor citů se však velmi negativně začal odrážet na jeho tvorbě, a umělcova praktická sestra se proto rozhodne rázně zakročit. (CSFD.cz).
Tak to je zhruba děj filmu Nit z přízraků (3.-4. 2.) pojednávající o výrobě šatů v 50. letech od režiséra takových snímků jako Až na krev nebo Magnolia Paula Thomase Andersona

= > Na konci světa (5. 2.) je jakási „britská Zkrocená hora“. Příběh anglického floutka Johnnyho, který si užívá homosexuálních eskapád a je tak trochu budižkničemu. Což se jeho nemocnému otci a postarší babičce moc nelíbí, jelikož se mu do práce na farmě zrovna dvakrát nechce. To se ale samozřejmě změní, když do hospodářství přijde na výpomoc šikovný Rumun Gheorghe. A jak už to tak bývá, chlapci brzy společně objeví, že sympatický Balkánec umí vzít nejen za práci, nýbrž i za nevycválané mužské srdce (a u srdce to nekončí, ve snímku je i pár otevřenějších sexuálních scén). (MovieZone.cz).
Stejně jako v případě filmu Call Me By Your Name i cesta filmu Na konci světa po kinech začala už před rokem na festivalu Sundance. Tam britský snímek získal cenu za režii, pak se objevil třeba na Berlinale, v Karlových Varech či na Letní filmové škole, kde si v diváckém hlasování v rámci nové sekce LFŠ uvádí zajistil místo v české distribuci.

= > Film Nejtemnější hodina (6.-7. 2.) režiséra Joe Wrighta zpracovává válku z politického pohledu Winstona Churchilla ve značně romantizované podobě. Gary Oldman si jde v hlavní roli pro Oscara. Film se zaměřuje na několik týdnů Churchillovy vlády, především pak na jeho postupný zisk veškeré moci v království, jež mu později umožnila vyjednat zásadní dohody, které vedly k odražení nacistických vojsk a následně (i díky spojencům) k jejich porážce.

= > K přesvědčení zmínit se o filmu  Jumanji: Vítejte v džungli! (10.-11. 2.) jsme dospěli díky vysokému hodnocení na CSFD.cz. - > 77%. Jedná se o pokračování Jumanji z roku 1995 s Robinem Williamsem v hlavní roli, kdy film získal podobně vysoké hodnocení. Tentokrát čtveřice spolužáků, kteří se sešli za trest po škole, objeví hru Jumanji. Teď už nemá podobu deskovky (protože ty nikdo nehraje, jak hned na začátku z úst jednoho z hrdinů zjistíme), ale herní konzole. A dvoumetrový fotbalista, nerd s obří bradavicí, školní kráska a uťáplá šprtka se dostanou do herního světa. Ten má podobu džungle plné nástrah, ať už to jsou stáda zvířat, ozbrojení žoldáci nebo zloduch s kouzelnou mocí, a pokud se chtějí vrátit domů, tak musí hru dohrát, získat obří drahokam a vrátit ho do sochy jaguára. A tak se na to vrhnou. (MovieZone.cz.).

= > V epickém finále trilogie Labyrint (Labyrint: Útěk a Labyrint: Zkoušky ohněm) s názvem Vražedná léčba (12.-13. 2.) vede Thomas svou skupinu unikajících Placerů na jejich poslední a nejnebezpečnější misi. Musejí se poprat o naději ve světě, který se hroutí pod tíhou zákeřné nemoci, musejí bojovat o přežití mezi nakaženými a nepříčetnými „raply“ na straně jedné a nevyzpytatelnou organizací Z.L.S.N. na straně druhé. Mohou vůbec ještě někomu a něčemu věřit? Aby Thomas zachránil sebe i své přátele, musí proniknout do legendárního Posledního města, labyrintu řízeného Z.L.S.N. Toto místo se může stát nejhroznějším bludištěm ze všech. Ten, kdo tuto misi přežije, získá odpovědi na všechny otázky, které si Placeři položili od chvíle, kdy poprvé dorazili do labyrintu. (CSFD.cz).
Že se neorintujete? Takže, jedná se o dystopickou postapokalyptickou sci-fi. Děj se odehrává v nebezpečném bludišti, které svými stometrovými stěnami obepíná malý kousek země, na němž žije skupina kluků a jemuž říkají Plac. Příběh je vyprávěn z pohledu Thomase bez jakýchkoli vzpomínek spojených s vlastní identitou. Toho přiveze výtah na Plac mezi ostatní kluky, kteří si říkají Placeři a stejně jako on si nepamatují, jak nebo proč se zde octli. 

= > Film Rock'n Roll (15. 2.) se zdá být docela běžnou komedií o krizi středního věku, ozvláštněnou jen tím, že v ní známí francouzští herci hrají sami sebe. Guillaume Canet žije pohádkový život. Má všechno, o čem mohou muži pouze snít. A potom, přímo během natáčení, mu jeho dvacetiletá herecká kolegyně suše oznámí, „že už nejede rock´n´roll“. A další uzemňovačka přijde vzápětí – na žebříčku „šukatelnosti“ herců se prý propadnul na úplné dno. Domácký život s Marion, syn, koně, dům na venkově – to vše je pro mladé herečky totálně antisexy. Guillaume si umíní, že se musí radikálně změnit. Hned. Proměna ale zachází tak daleko, jak nikdo z přítomných nečekal. (CSFD.cz).

= > Proces zvaný celulární miniaturizace (Zmenšování (18. 2.)) vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka a jeho ženu Audrey. Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Deseticentimetrový Paul se probudí „na druhé straně“ a dozvídá se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (CSFD.cz).

= > Film od studia Marvel Black Panther (16.-18. 2.) je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost.(CSFD.cz).

= > Snímek Tvář vody (19.-20. 2.) čerstvě získal 13 nominací na Oscara. Bylo to očekávatelné, kritiky byly opravdu nadšené. Zejména z výkonu herečky v hlavní roli, Sally Hawkins, v roli  němé uklízečky Elisy Espositto.
V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland. Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa (Sally Hawkins) a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. (CSFD.cz).

= >  Alenka v zemi zázraků (21.-22. 2.) je osobitou parafrází známé Alenky v říši divů. Film je natočen podle stejnojmenné knihy autorky Jany K. Studničkové. Poetický film pro celou rodinu, který vypráví o vzpomínkách dívky, která jako Alenka v říši divů putuje krajinou, ale v tomto příběhu krajinou svého dětství a pozoruje svět, který se jí jeví velmi fantastický. Své místo v něm má Malý Princ, Pražské Jezulátko, svatý Jan Nepomucký, Anděl a další postavy, které jí životem provázejí. Divák uslyší ve filmu Alenčin hlas již dospělé dívky čtoucí ve svých vzpomínkách jako v deníku, který akcentuje slavnosti a slavení v průběhu roku a svátosti v průběhu života: narozeniny, Dušičky, svatý Mikuláš, Vánoce, Silvestr, karneval, křest …

= > Obraz života společenské smetánky líčí režisér a scénarista Michael Haneke očima školačky, která se kvůli podivné nemoci své matky stěhuje za otcem, jenž už má novou partnerku i dítě, do rozlehlého rodového sídla. Jeho neurotičtí a sebestřední obyvatelé jsou zahleděni do nevěr, komplotů a iluzí o vlastní výjimečnosti. Snadno tak přehlédnou, že nový přírůstek v jejich domácnosti také skrývá jedno temné tajemství. Film Happy End (26. 2.) v pouhých náznacích příběhů jednotlivých postav vykresluje dojem, že rodina se neodvratně rozpadá.

Související odkazy > 

Oscar 2018: začíná boj o sošku slavného "plešouna". Kdo má šanci?
Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus