Filmový duben v knihovních regálech

Přicházíme s pravidelným výběrem filmových představení kina Svět, které mají ve vztahu ke knihovně společného jmenovatele. A to buď konkrétní knižní předlohy nebo tématické knižní okruhy, kterých se filmy dotýkají, a které vám MekTa nabízí.

Březen je měsíc Oscarů, duben Českých Lvů a my vítěze Českého lva známe!

Snad žádný vítězný snímek dosud nevyvolal tolik rozporuplných reakcí jako film Masaryk (3.-5. a 24. 4.). Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka, byl totiž loni uvedený v jediném kině na pár dní, jen aby mohl být nominovaný. Podobná marketingová strategie, která je samozřejmě dlouhá léta zcela běžná v Hollywoodu, kde filmová studia záměrně „oscarové“ filmy posílají do kin na přelomu roku, způsobila v české kotlině mírný poprask. Pochybovači kritizovali průběh soutěže i samotnou kvalitu filmu. Nicméně Masaryk si nakonec odnesl rovnou 12 cen!
Snímek se navrací do doby těsně před druhou světovou válkou a sleduje vrcholící Masarykovu diplomatickou kariéru, kterou tráví převážně ve Velké Británii, kde se snaží dostat světové mocnosti na stranu Československa. Masaryka sledujeme v jeho nejslabším momentu, v psychiatrické léčebně, kam se uchyluje těsně po anexi Československa, aby zhrzeně vzpomínal na svou cestu k Mnichovu, své chyby a svá selhání.

Filmy válečné >

Film Jeden německý život (5.-6. 4.) je zpovědí osobní sekretářky jednoho z nejhorších zločinců v dějinách - Josepha Goebbelse. Brunhilde Pomsel sama sebe vždy popisovala jako nezajímavou postavu, která stála celý život mimo hlavní proud dějin. Neměla prý zájem o politiku. „Byla to jen práce, zaměstnání, žádnou vinu necítím“. Nicméně, byla to právě ona, kdo měl za úkol např. falšovat statistiky o padlých vojácích Wehrmachtu směrem dolů a přepisovat a archivovat veškeré Goebbelsovy projevy. Její život odráží celé dějiny dvacátého století. Dechberoucí dokument zachycuje zpověď ženy, která stála nejblíže nacistickému ministru propagandy a musíme jej vnímat jako cenné svědectví o nebezpečí války a fašismu, které nepominulo ani v dnešních dnech. Brunhilde Pomselová zemřela letos 27. ledna, krátce po svých 106. narozeninách.

Film Popírání holokaustu (10.-11. 4.) líčí právní spor uznávané spisovatelky a historičky Deborah E. Lipstadtové proti Davidovi Irvingovi, který ji obvinil z urážky na cti. Lipstadtová totiž veřejně označila Irvinga za člověka popírajícího holocaust. V anglickém právním systému padá v případě urážky na cti důkazní břemeno na žalovaného, proto musí Lipstadtová a její právní tým, vedený Richardem Ramtonem, dokázat, že k holocaustu skutečně došlo.

Druhá světová válka nabízí mnoho podobně paradoxních příběhů, jako je ten o uprchlících z varšavského ghetta, kteří našli útočiště ve výbězích tamní zoologické zahrady. Šílený a nebezpečný plán se zrodil v hlavě manželky jejího ředitele. Výsledkem bylo přes 300 zachráněných lidských životů. Úkryt v zoo (1.-2. 4.), drama podle skutečné události, se z velké části natáčel v České republice. I proto v něm diváci objeví řadu známých tváří a budou mít pocit, že se varšavské zoo nápadně podobá Průmyslovému paláci v Praze Holešovicích.
Když 1. září 1939 napadne Německo Polsko, pocítí to zahrada prakticky okamžitě. Bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Zabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Riskantní operace je o to složitější, že kolem zahrady neustále krouží nacistický pohlavár Lutz Heck, prominentní zoolog, který má pro Antoninu nejen profesionální slabost.

Film Zahradnictví: Rodinný přítel (27.-30. 4.) je součástí rodinné ságy vyprávěné ve třech samostatných kinofilmech vycházející ze života rodiny scénáristy Petra Jarchovského a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. První díl se odehrává za německé okupace, kdy tři Ela, Bedřiška a Vilma čekají na návrat svých vězněných mužů, kterým pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří.

„Tento film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna. Vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. Je intimním příběhem lásky, o které všichni vědí a všichni musí pomlčet,“ prozradil autor scénáře Petr Jarchovský, který cítil dluh vůči mamince, jejíž postava se neobjevila ve filmu Pelíšky, a tak o ní vypráví ve třech filmech Zahradnictví.

Filmy oceněné a nominované >

Začátek devadesátých let s sebou přinesl do Polska zásadní společenské proměny a řadu nových možností. Uvědomují si to i čtyři hrdinky filmu Spojené státy lásky (6. 4.) – Marzena, bývalá královna krásy, jejíž manžel pracuje v zahraničí, dosluhující učitelka ruštiny Renata, Agata, mladá matka uvězněná v nešťastném manželství, a Iza, ředitelka školy zamilovaná do otce jedné ze studentek. Jedno mají všechny společné – svorně touží po změně a naplnění svých životů. Precizní, šedomodře laděné obrazy předního evropského kameramana Olega Mutua pak mrazivě podtrhují pocit osamělosti jednotlivých postav. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší scénář.

Letošní Oscar, i přes nedorozumění při předávání hlavní ceny, patří nadčasovému příběhu o dospívání a hledání sebe sama Moonlight (17. 4.). Filmy o tom, jaké to je být Afroameričanem, často sklouzávají jen popisování stereotypů. Moonlight se z nich vymaňuje a prozkoumává identitu mladého Chirona, který rozhodně není definován jen rasou či příslušností k určité komunitě. Bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Snímek zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity v jeho třech životních etapách od dětství až po dospělost. Příběh je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Nekonvenční způsob vyprávění, vynalézavá vizuální složka i mimořádné herecké výkony vynesly snímku rovněž Zlatý glóbus za nejlepší film.

Poslední film legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy Mžitky (27. 4.) je mistrovským portrétem zachycující vášnivý boj nezávislého umělce se stalinskými doktrínami, boj na život a na smrt... Hlavní roli ztvárnil jeden z nejslavnějších polských herců Boguslaw Linda (Je třeba zabít Sekala).
Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii. Film reprezentoval Polsko v nominacích na Oscara. Předpremiéra na Febiofestu 2017.
Typickými znaky středoevropského socialistického realismu se staly různorodý charakter a špatná uchopitelnost. Tento “nový styl”, který měl sjednotit kulturu, budil rozpaky již v době svého vzniku. Československá kultura začala programově následovat umění sovětské stalinské éry po převzetí moci komunisty, od února 1948. Tvorbu v duchu sovětského vzoru zajišťovala a kontrolovala nová, centrálně řízená umělecká organizace. Iracionálně tvrdá, schematická struktura vedení uměleckých svazů omezila přirozený vývoj československé kultury.

Snímek Přes kosti mrtvých (24.-25. 4.) je natočen na motivy knižního morálního thrilleru ze současného česko-polského pohraničí, který vyšel v českém překladu pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Autorkami scénáře k filmu jsou Agnieszka Holland společně se spisovatelkou Olgou Tokarczuk. Hlavní postavou příběhu je Janina, energická, notně excentrická učitelka angličtiny a milovnice zvířat v důchodovém věku. Děj se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky či motivu. Hrůza a zděšení z vražd zároveň kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezóně. Snímek byl vybrán do hlavní soutěže 67. Berlinale 2017.

Filmy hudební >

Jako pocta rockové legendě Lemmymu Kilmisterovi byl do kin uveden snímek Lemmy (12. 4.), natočený v roce 2010. ČSFD.cz píše: Chlastem a drogami poháněná kariéra zpěváka s chraplavým hlasem se více jak čtyři desetiletí protíná s mnoha mezníky v dějinách rockové hudby. Viděl Beatles v Cavern Club, jezdil jako roadie s Jimim Hendrixem, důvěrně radil Sidu Viciousovi a hrál v rockových kapelách Merseybeat a Psychadelic předtím, než spojením punkových a metalových prvků s kapelou Motörhead inspiroval vznik trash metalu. Na své cestě se stal věčnou inspirací takovým legendám, jako Dave Grohl, Slash, Metallica - ty všechny ve filmu uvidíme, spolu s Ozzym Osbournem, Alice Cooperem a mnoha dalšími... Po dobu tří let sledovala kamera tohoto neklidného rockového válečníka na cestě z jeho zaneřáděného hollywoodského bytu na evropské stadiony. Zachycuje Lemmyho při klidných, sebeodhalujících chvílích doma, při jam sessions s Davem Grahlem i jako rockového hrdinu, řidiče válečného tanku. Odhalí muže, který je osobitější, filozofující a má větší smysl pro humor, než by většina lidí očekávala...

Dokument Bůh ti žehnej Ozzy Osbourne (19. 4.) sleduje heavymetalovou legendu dva roky na cestách jeho očima a očima jeho přátel a rodiny. Vypráví tak celý zpěvákův příběh. Zpěvák si kupříkladu v osmnácti odseděl šest týdnů za vloupačku, při níž odcizil dva kabáty či dvacet párů punčoch. „Spousta dětí se tehdy dopustila nějakého zločinu a já taky, ale nebyl jsem v tom dobrý,“ vysvětluje zpětně. „Měli jsme tehdy tři možnosti – skončit ve vězení, makat v továrně nebo jít do armády,“ dodává.

Super Duper Alice Cooper (26. 4.) je kanadský dokumentární film, který v roce 2014 napsala a zrežírovala trojice autorů Sam Dunn, Scot McFadyen a Reginald Harkema. Ve snímku svůj život popisuje nejen sám Alice Cooper, ale i jeho žena Sheryl, matka, bývalí spoluhráči, manažer či kolegové z branže Elton John a Iggy Pop. Film loni získal kanadskou filmovou cenu za nejlepší dokument.

Dětské filmy >

Film LEGO® příběh se stal celosvětovým fenoménem. Není divu, že i přirozený vůdce celého ansámblu LEGO® Batman (13.-15. 4.) se dočkal vlastního filmového dobrodružství. Buďte si jisti, že stoprocentně dorazí Joker, Robin a pár dalších a nejspíš si budou dávat pořádně do těla.

V novém filmu Šmoulové: Zapomenutá vesnice (30.-31. 4.) se Šmoulinka po nálezu tajuplné mapy vydává společně se svými nejlepšími kamarády Koumákem, Nešikou a Silákem na vzrušující a napínavou pouť Zakázaným lesem plným kouzelných stvoření, aby nalezli tajemnou, dávno ztracenou vesnici dříve, než se to podaří zlému kouzelníkovi Gargamelovi. Na své dramatické cestě plné akce a nebezpečí jsou Šmoulové na stopě objevu největšího tajemství šmoulí historie!

Dobrodružné / Akční / Sci-fi >

Ve snímku režiséra Jamese Graye Ztracené město Z (20.4.-21. 4.) se roku 1925 legendární britský badatel Percy Fawcett vydává do amazonské džungle pátrat po bájném ztraceném městu Z. Na své poslední výpravě záhadně mizí…Z Fawcettovi touhy se totiž postupně stala zoufalá posedlost. Postava badatele Percyho se stala předlohou legendárnímu Indiana Jonesovi.

Svět bez hladu. Svět bez válek. Svět bez nemocí. Neomezené možnosti. V úchvatné a největší high-tech společnosti The Circle (28.-30. 4.) neexistuje problém, který by nebylo možné vyřešit. Její technologie mají moc doslova změnit svět. Právě sem, do zaměstnání snů, nastupuje mladá a ambiciózní dívka Mae. Šéf a zakladatel společnosti je vizionář, který vybudoval v Circle ráj na Zemi a který touží po dokonalém světě. Jeho receptem na pokrok a na šťastné a spokojené lidstvo je svět bez tajemství, naprostá otevřenost a transparentnost všech lidí, sdílení...a sledování.

> Co se v kině ještě děje?

Chcete zjistit, jak šikovní filmaři se najdou mezi zaměstnanci českých muzeí a galerií? Filmová díla vzešlá z jejich rukou se každoročně představují na festivalu MUSAIONFILM. Výběr toho nejlepšího přiváží do Tábora pracovník uherskobrodského muzea Mgr. Aleš Kapsa, který vás v dokumentu Tajemství českých dějin v muzejních filmech (25. 4.) zasvěceně provede světem muzejníků a filmového umění, ale zejména ukáže, co všechno dokáží představená filmová díla prozradit o tajemstvích naši národní historie. V minulém ročníku tohoto festivalu získal ocenění muzejní film „Loupež v muzeu“.
Pořadatelem festivalu je mezinárodní výbor pro audiovizi, nové technologie a sociální média AVICOM, který pracuje v rámci Mezinárodní rady muzeí ICOM se sídlem v Paříži. Slavnostní vyhlášení oceněných projektů je připravováno na 14. červen 2017 do areálu muzea v Uherském Brodě za účasti zahraničních kolegů různých zemí a kontinentů. I Vy jste již nyní zváni!
Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus