Jaro, kino a knihovna

Jsme zpět a s námi další porce článků propojujících filmy kina Svět a knižní tituly v MekTa!

= > Na tři Oscary nominovaný nekonvenční biografický příběh krasobruslařky Tonyi Harding a aféry s ní spjaté, podaný ve stylu černohumorných komedií bratří Coenů nese název Já Tonya (1.-2. 3.) 
V těžko uvěřitelném příběhu o jedné z nejslavnějších afér ze světa zimních sportů najdeme vzestup Tonyi z ničeho až na vrchol, psychické i fyzické týrání, touhu uspět a vášeň, pád a buranské postavy, jež k němu přispěly. Čtyřiadvacet let uplynulo od incidentu, kdy její rivalku Nancy Kerring po tréninku na americkou kvalifikaci krasobruslařek pro zimní olympijské hry někdo v zázemí stadionu v Detroitu napadl teleskopickým obuškem. Zranění čéšek ji mělo vyřadit z účasti na americkém šampionátu i na olympiádě v norském Lillehammeru. (AVmania.cz).

= > Česká kina společně s táborským promítnou unisono 3. března záznam koncertu punkové legendy Sex Pistols. Snímek Sex Pistols: Anglie tu bude navždy  v režii Julien Temple, zachycuje kapelu na koncertu v Brixton Academy v roce 2008.
Na hudební scénu vtrhli v roce 1975, udělali bordel a zmizeli stejně rychle, jako přišli. Legendárním koncertem “Anglie tu bude navždy” oslavili 30 let a zmizeli znovu. Naštěstí ho zaznamenali pro velká plátna kin…
Seznam skladeb: (I´m not your) Steppin´ Stone, No Fun, Road Runner, I Do Like To Be Beside the Seaside, Pretty Vacant, 17, No Feelings, New York, Did You No Wrong, Liar, Submission, Problems, God save The Queen, EMI, Anarchy in The U.K., Holidays in The Sun, Bodies.

= > Film Nejtemnější hodina (5. 3.) režiséra Joe Wrighta zpracovává válku z politického pohledu Winstona Churchilla ve značně romantizované podobě. Gary Oldman si jde v hlavní roli pro Oscara. Film se zaměřuje na několik týdnů Churchillovy vlády, především pak na jeho postupný zisk veškeré moci v království, jež mu později umožnila vyjednat zásadní dohody, které vedly k odražení nacistických vojsk a následně (i díky spojencům) k jejich porážce.

= > Nedaleko Disneylandu na Floridě stojí řada kdysi populárních pestrobarevných motelů. Okouzlující šestiletá Moonee a její přátelé, kteří si naplno užívají léta, bydlí v jednom z nich. Radost ze svobody, potulování a neodolatelných kopečků zmrzliny nemá nudný a složitý svět dospělých šanci ohrozit. Co na tom, že její 22letá máma každý týden divoce shání peníze na činži a pozdními platbami dráždí starostlivého správce Bobbyho. Je na čase seznámit se s novou sousedkou a naplánovat dalších pár průšvihů! Režisér Sean Baker přichází s neobyčejně silným snímkem The Florida Project (5. 3), který se stal miláčkem kritiků i diváků ihned od svého uvedení na festivalu v Cannes. (CSFD.cz).

= > Nejlepší film, scénář, režie a herečka v hlavní i vedlejší roli a Zlatý glóbus.Tak vypadají oscarové nominace snímku Lady Bird (6.-7. 3.). Kdybyste si chtěli Christine jednoduše zaškatulkovat, zařadili byste ji mezi rebelky. Není nijak zvlášť hezká a obličej plný akné maskuje růžovými vlasy. Není nijak zvlášť chytrá a tenhle deficit vyrovnává tvrzením, že má umělecké sklony. Asi nejzajímavější je na ní to, že coby symbol vzdoru odmítá své křestní jméno, sama si říká Lady Bird a chce, aby ji tak oslovovali i všichni ostatní. Když se s ní setkáme poprvé, absolvujeme její brutální hádku s matkou, po které naštvaně vystoupí z auta. Jedoucího. A přitom je tahle věčně nabručená holka se zlomenou rukou (následek výše uvedeného incidentu) ve skutečnosti citlivá duše, která by se jen chtěla správně zamilovat a najít smysl života, a je jen nervózní z toho, že se jí ani jedno zatím příliš nedaří. (CSFD.cz).

= > Film od studia Marvel Black Panther (1.-14. 3.) je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost.(CSFD.cz).

= > Jak volby dopadly, všichni víme. K odlehčení tvrdé reality může posloužit snímek Prezident Blaník (12.-14. 3.)., kde hlavní hrdina Tonda Blaník ohlásil prezidentskou kandidaturu, v kampani slíbil například máslo a lithium do každé rodiny nebo korupci dostupnou pro všechny a sehnal i sto tisíc podpisů. Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit včas podpisové archy na ministerstvo vnitra. Přesto Tonda Blaník pokračuje ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp. Celovečerní film navazuje na úspěšný seriál Kancelář Blaník. (CSFD.cz).

= > Hora (19. 3.) je snímek, který si rozhodně užije každý milovník zvlněné krajiny. I pokud je jen rekreačním lyžařem nebo tatranským turistou. Dechberoucí záběry kamery člověka vezmou zpět na začátek, přimějí ho hory obdivovat a mít z nich respekt. Film si pak užije i ten, kterému stačí jen lapat po dechu nad neuvěřitelnými výkony horolezců, lyžařů a snowboardistů. Takže pokud nemáte fobii ze sněhu, výšek a hor, na Horu se určitě vydejte, za hodinu a půl vyšplháte až na vrchol a zase zpátky.

= > Ve filmu Tlumočník (19.-21. 3.) režiséra Martina Šulíka se sešel před kamerou oscarový tvůrce Jiří Menzel a nejlepší loňský evropský herec Peter Simonischek,  kterého proslavil loni proslavil film Tony Erdmann.
Osmdesátiletému tlumočníkovi Alimu Ungárovi se dostane do ruky kniha bývalého důstojníka SS, ve které popisuje svoje působení na Slovensku. Ali si uvědomí, že v jedné části pravděpodobně zaznamenal popravu jeho rodičů. Vydá se za bývalým esesákem do Vídně. Místo vraha svých rodičů však najde jen jeho sedmdesátiletého syna. Georg je bývalý učitel, který má problémy s alkoholem a od minulosti svého otce se celý život distancoval. Tlumočníkova návštěva však vzbudí jeho zájem, a tak se před smrtí rozhodne zjistit, kdo byl vlastně jeho otec. Oba starci, asketa Ali a bonviván Georg, se vydají na společnou cestu  a pokoušejí se najít svědky válečné tragédie.

= > Dokumentaristka Jana Počtová reflektuje skrze svůj životní příběh a příběhy svých známých rozdílné formy rodičovství, vliv společnosti, zvyklostí a norem na rozhodnutí stát se rodičem. Kolik podob může mít dnešní rodina? Jakou rodinu chceme? A chceme ji vůbec? Dokumentaristka Jana Počtová natočila intimní sondu do rodičovství a partnerství dneška. Film Nerodič (22. 3.) ukazuje šest různých příběhů, šest názorů na rodičovství a s nimi šest různých forem rodin. Někdo z nich se pro své pojetí rodiny rozhodl, někdo k ní postupně došel, pro někoho nebyla jiná volba a někomu to prostě nevyšlo. Někdo by to možná udělal jinak, jiný si stojí za svým, někdo je šťastný a jiný zas frustrovaný. Všichni ale svým příběhem zastupují řadu jiných příběhů a rodin, které jsou těm jejich podobné. „Proč se mi rozpadla rodina?“, „Seženu otce ke svému dítěti?“, „Zvládneme to v patchwork rodině?“, „Proč mít vůbec děti?“, „Nechtěla jsem si pořizovat dítě bez otce, tak jsem se radši rozhodla pro adopci.“, „Jsme ženy a právě spolu čekáme třetí dítě.“ Nerodič není o známých lidech nebo známé cause, je „pouze“ o nás. (CSFD.cz).

= > Obrazově působivý dokument Azurová (23. 3.) ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Oceán je místem, odkud život na naší planetě kdysi vzešel a jehož ekosystém má zásadní vliv na klimatické podmínky celé planety. Na první pohled stále vypadá jako neomezená zásobárna života. „Tento nadbytek už je ale pouhou iluzí,“ pronáší jeden z protagonistů, oceánolog a potápěč Lucas Handley. Během posledních čtyřiceti let vymizela z oceánu přibližně polovina živočichů. (CSFD.cz).
Omezte používání plastů! Pořiďte si vlastní láhev na vodu, kelímek na kávu, látkový sáček na zeleninu! Kupujte šetrné výrobky! Volte politiky, kterým na životním prostředí záleží! Respektujte přírodu! Konkrétní rady spolu s inspirativními příběhy komunity strážců oceánu najdete na webu filmu.

= > Film Máří Magdaléna (26. - 28. 3.) je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří, mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský. Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace. (CSFD.cz).

A na závěr si poznamenejte do diářů data 22.-25. 3. 2018. To se totiž koná v Táboře festival Jeden svět. V knihovně v jeho rámci proběhne 16. 3. workshop s promítáním Jak na eko módu.


Související odkazy >Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus