Kamera vs. litera

Červencovou nabídku kina Svět začneme "hrou na pravdu".

= > Tak by se mohl jmenovat film Naprostí cizinci (3. 7.) režiséra Paolo Genovese, který sbírá festivalové ceny hlavně za nápad ke scénáři, který Paolo také sepsal.
Jedná o zajímavou variaci na tradiční společensou hru.
Skupina přátel se schází k pohodové večeři. Znají se důvěrně celé roky a také další setkání by se neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek na to, co bylo...kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát mobilní telefony na stůl a sdílet každou SMS i každý příchozí hovor.
Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči...?
Během jediného večera se ukáže až příliš mnoho. I ti, které známe, mohou totiž být naprostými cizinci.

= > Pavoučí supehrdina se vrací! Ve filmu Spider-Man: Homecoming (5.-9. 7.) je jasné, že Peter se věnuje akční práci už nějakou dobu. Je nadšený ze svých zážitků s Avengers a vrací se domů, kde žije se svou tetou May pod bedlivým dohledem svého nového učitele Tonyho Starka. Snaží vrátit ke svému běžnému životu, což mu komplikuje touha dokázat, že by mohl konat mnohem větší skutky, než kterých se zatím odvážil. Když se objevuje nový padouch Vulture, ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité.


= > Oklamaný (17.-19. 7.) je název dalšího snímku oscarové režisérky filmu Ztraceno v překladu Sofii Copola s hvězdným obsazením v čele s Colinem Farrellem, Nicole Kidman, Kirsten Dunst a Elle Fanning. Jedná se o milostné drama z doby americké občanské války. Zraněný nepřátelský voják skončí zraněný v dívčí škole během války severu proti jihu, na území konfederace. Ženy, které tu žijí a pracují, se ho snaží po jeho zranění vyléčit, ale je mu jasné, že je tu spíš jako zajatec než host. Sympatický voják ale rychle pochopí, že osamělé dámy si může lehce omotat kolem prstu, a aby utekl, rozhodne se jednu po druhé svést a postavit je proti sobě. Celá situace se mu však může rychle vymknout z rukou.


= >
Dalším očekáváným snímkem dle komiksové předlohy Pierre Christina a Jean-Claude Mézièrese je francouzský film Luca Bensona Valerian a město tisíce planet (20.-23. 7.). Hraje v něm kupa dekorativních a známých jedinců. Hezounek Dane Dehaan, modelka Cara Delevingne, drsoň Clive Owen, zpěvačka Rihanna, zpěvák Kris Wu, tlouštík John Goodman a první manžel Umy Thurman Ethan Hawk.
Valerián a Laureline jsou speciální vládní agenti pro správu lidských území a jejich úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Valerián má se svou kolegyní více, než jen profesionální záměry, neustále ji bombarduje milostnými návrhy. Ale pověst, která jeho vztah k ženám provází a konzervativní postoje Laureline vedou k tomu, že ho neustále odmítá. Na rozkaz velitele se Valerián a Laureline vydávají na společnou misi do ohromného mezigalaktického města Alfa. Alfa je neustále rostoucí metropole, kterou obývají tisíce tvorů ze všech koutů galaxie. Žije zde 17 milionů obyvatel, kteří spojili své dovednosti, technologie a zdroje pro společné dobro. Jak už to ale bývá, ne každý má v Alfě stejné bohulibé cíle. Zdá se, že jakési tajemné síly se chystají náš rod ohrozit!
(CSFD.cz)


= >
Film Z Paříže do Paříže (24. 7.) dle hodnocení CSFD.cz dosáhl na 92%. O co jde?
Bratři Maurice a Joseph jsou kluci, kterým žádná lumpárna není cizí, a protože bydlí v Paříži, mají příležitostí pro svá klukovská dobrodružství více než dost. Tím spíše, když je jednomu deset a druhému dvanáct let. Bohužel jim do dětských her a radostí zasáhne tvrdý osud. Jednoho dne jim totiž maminka musí na kabáty přišít žluté hvězdy. Francie je okupována německou armádou a nacistická správa přitvrzuje. Židům v Paříži už jde o život, a tak tatínek rozhodne, že kluci musí uprchnout do dosud neokupované zóny na jihu Francie, kde se snad všichni zase setkají.
A protože Maurice a Joseph musejí z ohroženého domova odejít okamžitě a pokud možno nenápadně, nemají žádné cestovní doklady, vezmou si jen minimum peněz a jídla. Před sebou mají dlouhou cestu nočním vlakem, bezohledné německé hlídky, nebezpečný přechod přes demarkační čáru a cestu přes vysokohorské hřebeny. Jediné, na co se mohou spolehnout, jsou vlastní síly, bystrost, statečnost a instinkt. Netuší, že potrvá ještě tři roky, než válka skončí. Malí hrdinové si naštěstí při tom všem dokáží v sobě uchovat dětství i najít čas na malá klukovská dobrodružství.
Snímek byl natočen podle stejnojmenné autobiografické předlohy Josepha Joffa. Zajímavostí je, že si tvůrci pro natáčení vybrali lokace v České republice, především v Praze a v Žatci.


= >
V pátém díle Pirátů z Karibiku s podnázvem Salazarova pomsta (24.-26. 7.) opět věčně přiopilá legenda v podání Johnnyho Deepa prchá před nemrtvými piráty v čele s s patřičně slizským kapitánem Salazarem. Jackovou jedinou nadějí na přežití je bájný Poseidonův trojzubec, ale pokud má mít šanci ho nalézt, musí přesvědčit ke spolupráci Carinu Smythovou, geniální a krásnou astronomku, a Henryho, tvrdohlavého mladého námořníka a člena královského námořnictva. Jedině s jejich pomocí má kapitán Jack, svírající v rukách pevně kormidelní kolo Umírajícího racka, své zoufale nicotné a zchátralé lodi, naději nejen zvrátit nepřízeň osudu, se kterou se poslední dobou potýkal, ale také zachránit si život ve střetu s nejmocnějším a nejděsivějším protivníkem, jakému byl kdy nucen čelit.
(CSFD.cz)


= >
O dalším snímku Dunkerk (24.-26. 7.) toho zatím na webu moc nezjistíme. Ale vzhledem k faktu, že se jedná o další počin režiséra Christophera Nolana, je jasné, že by v žádném případě neměl uniknout naší/vaší pozornosti. Zatím víme, že film je válečný, a že tam uvidíme Cilliana Murphyho, kterého válečné filmy poslední dobou asi baví (viz. Antropoid). Film totiž vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ti byli totiž obklíčeni nepřátelským německým vojskem a i přes tuto složitou situaci se nakonec podařilo zachránit zhruba 338 tisíc vojáků za pomoci 800 lodí.

= > Film Druhá strana naděje (27. 7.) byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii Aki Kaurismäkiho. Snímek vypráví o setkání mladého syrského uprchlíka s finským podomním obchodníkem v krizi středního věku, jejichž nepravděpodobné přátelství dokáže překlenout všechny bariéry a nevraživost. Film je nejen svérázným a tragikomickým komentářem k evropské současnosti, ale zejména oslavou solidarity, prosté jakéhokoli patosu a opatřené typicky kaurismäkovským suchým humorem. Uprchlík se totiž nepotýká s běžnou evropskou skutečností, ale s Finskem režisérových filmů. Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustit svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu.
(Aktualne.cz, CSFD.cz)

= > Režisér Edgar Wright se vrací s akční komedií Baby Driver (27.-30. 7.). Snímek je "poháněn" hudebním soundtrackem kvůli vrozené vadě hlavního hrdiny - Babyho. Ten tak přehlušuje nepříjemné hučení v uších. Živí se jako řidič, kterého si najímají zloději, aby jim pomohl s plánem úniku. Problém nastane, když se Baby zamiluje do Deborah. O netradiční zážitek se postará kromě kvalitní hudby i hvězdné herecké obsazení filmu: Kevin Space, Ansel Elgort, Lily James nebo Jamie Foxx.

A na závěr >Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus