Kamera vs. litera

I v květnu MekTa propojila filmy kina Svět se svými knižním tituly.  


Pozor, klapka, začínáme!


= > Zběsilá jízda ve vaně časem 

Jo Nesbø se těší i v Česku ohromné popularitě, a to nejen na stránkách knih. Distributor proto uvádí do kina Svět film Doktor Proktor a vana času (1. 5.), který šel před třemi lety v norských kinech a před dvěma roky do většiny civilizovaných zemí dorazil na videu. Doktor Proktor se totiž vydává do Paříže, aby znovu našel svou dávnou lásku, Julietu Margarínovou. V poštovní schránce Lízy Pedersenové v Dělové ulici se jednoho dne objeví zvláštní pohlednice. Je od doktora Proktora. Líze a Bulíkovi se nakonec podaří vzkaz rozluštit a zjišťují, že doktor Proktor se bez jejich pomoci nemůže dostat nazpět z minulosti. Proč je ale jeho zpráva šifrovaná? Hrozí mu nějaké nebezpečí? 

= > Boj Davida s Goliášem
Válečné drama Neznámý voják (3.-6. 5.)  vypráví o jednotce finských vojáků bojujících proti stalinskému Sovětskému svazu. Takzvanou Zimní válku ocenil i Winston Churchill slovy, že „osamocené Finsko ukazuje, čeho jsou schopni svobodní muži.“
Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území.
Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti.(CSFD.cz).

= > Femme fatale biblických dějin
Film Máří Magdaléna (7.5.) je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří, mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský. Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace.
Garth Davis, režisér na Oscara nominovaného dramatu Lion, se z ní rozhodl tuhle mýtickou slupku sejmout a natočil dojemný a působivý příběh ženy, jež se provinila tím, že se narodila do špatné doby. „Když jsem si přečetl scénář Máří Magdalény, vůbec poprvé mi její příběh začal dávat smysl. Náš film není o prostitutce, protože to je výmysl. Naší ambicí je vyprávět její příběh tak, jak by se vyprávět měl,“ říká režisér Davis.

= > Planeta Česko na způsob BBC
Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Planeta Česko (7.5.), jeho první celovečerní dokument o naší přírodě, to jen dokazuje. Ambicí tohoto televizního režiséra a milovníka přírody bylo natočit přírodovědný dokument ve stylu Zázračné planety od BBC, leč v českém prostředí. Obraz doprovází vypravěčský komentář v podání Kryštofa Hádka, který má kromě standardního popisování a vysvětlování ještě jednu funkci – slouží k vyprávění osobního příběhu samotného režiséra, který natáčel laciné přírodovědné dokumenty už kdysi na FAMU a pak se pro své dcery rozhodl natočit o české přírodě něco pořádného...(filmseserver.cz).


= > Bezprecedentní desetiletá cesta filmovým světem Marvelu!
Dubnová představení filmu Avengers: Infinity War byla v táborském kině Svět beznadějně vyprodána. Aby ne! Kdo se nevešel, může to zkusit 8., 9., a 10. května. Recenze všmožných filmových plátků rozhodně nešetří chválou.
Jen namátkou >

= > Odyssea malého chlapce při hledání jeho ztraceného psa
To bylo ve filmu Psí ostrov (10.-11. 5) tak...japonské souostroví, za dvacet let od dnešních dnů. Psí chřipka dosáhla epidemických rozměrů, její ohnisko leží ve městě Megasaki. Hrozí, že přeskočí z psích nositelů na člověka. Starosta Kobayashi vyzývá k okamžité karanténě. Tedy k vyhoštění a izolaci všech toulavých i domácích psů. Oficiálním dekretem se psí exilovou kolonií stává nedaleký ostrov sloužící zatím jako skládka odpadků. Stává se z něj Psí ostrov. O šest měsíců později na této opuštěné skládce nouzově přistává jednomotorový, miniaturní letoun Junior-Turbo Prop. Smečka pěti hladových a divokých psů v jeho troskách objeví dvanáctiletého pilota. Je to Atari, sirotek, jehož pěstounem je právě starosta Kobayashi. Atari s pomocí svých nových psích přátel začne hledat svého ztraceného psa Flíčka a při tom postupně odhalí spiknutí, jehož cílem je likvidace všech psů z města Megasaki. (CSFD.cz).

= > Koupel v extraktu z popkultury
Děj filmu Ready Player One: Hra začíná (14.-16. 5.) legendárního režiséra  Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému, kde si každý zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému. Studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se nebo nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů...
Bestseller New York Times je celosvětový mezigenerační čtenářský hit. Vyšel ve více než třiceti zemích, v USA se prodalo přes milion výtisků.

= > Připravte se na druhý příchod Wade Wilsona alias  Deadpoola 17. května 2018!
Pozor, text obsahuje spoilery!
Možná s ním prožijete ve dnech 17.-20. 5. okamžiky, kdy jako kuchař přežívá skoro smrtící hovězí útok a hned poté prahne po splnění svého velkého snu: stát se nejvyhledávanějším barmanem v Mayberry. A zároveň se chce vyrovnat s tím, že zcela ztratil chuť a snaží se tedy znovuobjevit správné životní koření. Pátrá i po nějakém nestabilním kondenzátoru, bojuje s nindži i japonskou jakuzou a vzdoruje smečce sexuálně agresivních čoklů. Deadpool také vyráží do světa, aby objevil pro něj významné životní body: rodinu, přátelství, novou chuť prožívat dobrodružství a také, aby si zasloužil vytoužený hrneček s nápisem „Nejlepší milovník na světě“. Nebo taky ne. Deadpool je zkrátka chlapík mnoha tváří, byť by ta jeho pravá, ukrytá pod maskou, je pěkně hnusná. Ale za to nemůže. Což ovšem neplatí o jeho hodně černém smyslu pro humor a netradičním přístupu k superhrdinským pravidlům fair play. (CSFD.cz).
Recenze zatím nejsou k dispozici.

= > Australská dokumentaristka Jennifer Peedom má hory prostě ráda
Hora (21.5.) je snímek, který si rozhodně užije každý milovník zvlněné krajiny. I pokud je jen rekreačním lyžařem nebo tatranským turistou. Dechberoucí záběry kamery člověka vezmou zpět na začátek, přimějí ho hory obdivovat a mít z nich respekt. Film si pak užije i ten, kterému stačí jen lapat po dechu nad neuvěřitelnými výkony horolezců, lyžařů a snowboardistů. Takže pokud nemáte fobii ze sněhu, výšek a hor, na Horu se určitě vydejte, za hodinu a půl vyšplháte až na vrchol a zase zpátky.

Svůj nový film Gaugin (31. 5.) uvedl režisér Edouard Deluc na loňském Festivalu francouzských filmů. Hlavní roli v něm ztvárnil hvězdný Vincent Cassel. „Nemám rád ty čistě biografické životopisné filmy. Nemám rád,  když to zůstane v mantinelech jednoho žánru. Je to prostě normální filmové vyprávění. Byl bych rád, kdyby divák měl pocit, že se vlastně s Gauguinem setkal. Aby z toho filmu cítil esenci, vůní jeho skutečné osobnosti, i když tam jsou zcela jistě i ty biografické prvky,“ prozradil režisér filmu.
Rok 1891. Gauguin se usazuje na Tahiti. Chce malovat v divočině, zcela svobodně, daleko od morálních, politických a estetických kódů civilizované Evropy. Vydává se do džungle, potýká se se samotou, chudobou a nemocí. Ale také poznává Tehuru, která se stane jeho ženou a modelem pro jeho nejlepší obrazy. (CSFD.cz).

Další zajímavé odkazy >Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus