Kamera vs. litera v lednu

Jsme zpět a s námi další porce článků propojujících filmy kina Svět a knižní tituly v MekTa!

= > Hráli jste někdy v kapele? Je to jako druhá rodina, s jejímiž příslušníky prahnete po štěstí a prožíváte nečekaná dobrodružství. Stejně jako usedá rodina zas a znovu u jednoho stolu, scházejí se členové Kvarteta (1.-3. 1.) tzv. soudobé hudby vždy u dalšího koncertu.

Poněkud nesourodá čtveřice v čele se solidně vyhlížejícím, avšak lehce sucharským Robertem, jeho partnerkou atraktivní a rozháranou cellistkou Simonou, extrovertním vtipálkem Tomášem a znalcem historie s přezdívkou Funés spolu zažívá na cestě za svou nejsvobodnější skladbou řadu humorných situací, ale i nedorozumění. Čas tráví i v legendární hospodě Ponorka v historickém centru svého rodného města, kam chodí také odvázaná „Batrflaj" a „dvorní" psychoterapeutka kvarteta Sylva. Mezi hlavními hrdiny dochází k neustálým zádrhelům a lehce bizarním situacím, až konečně jeden neplánovaný večírek přinese jistou katarzi i radost a s ní vytoužený pocit štěstí. (CSFD.cz).

= > To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expres (8. 1.) kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří.

= > Osmý film ze série Star Wars s názvem Star Wars: Poslední z Jediů (11. - 14. 1.) navazuje na předchozí díl Star Wars: Síla se probouzí. Budou odhalena strhující dobrodružství, prastará tajemství a další šokující události z minulosti.

= > Motörhead kdysi definovali základní prvky speed metalu a trash metalu a dodnes nepochybně patří k nejpopulárnějším hardrockovým a heavymetalovým kapelám. Na konec své kariéry se Motörhead odebrali do Německa, aby zde odehráli úplně poslední koncert, který se uskutečnil 11. prosince (17 dnů před Lemmyho skonem!) v Berlíně. Odtud záznam „Clean Your Clock“ (11. 1.) sice nepochází, ten je o pár dní starší, když se natáčelo 20. a 21. listopadu v Mnichově, ale i z něho si člověk udělá naprosto přesný obrázek, jak asi poslední koncerty Motörhead vypadaly. Tedy takové, které se vcelku povedly.

= > Nejtemnější hodina (12.-14. 1.) režiséra Joe Wrighta zpracovává válku z politického pohledu Winstona Churchilla ve značně romantizované podobě. Gary Oldman si jde v hlavní roli pro Oscara. Film se zaměřuje na několik týdnů Churchillovy vlády, především pak na jeho postupný zisk veškeré moci v království, jež mu později umožnila vyjednat zásadní dohody, které vedly k odražení nacistických vojsk a následně (i díky spojencům) k jejich porážce.

= >  Hodnocení filmu Coco (18.-21. 1.) se na CSFD.cz zastavilo až na 89%, což nás přimělo se o tomto filmu zmínit. Animovaný snímek pojednává o tajných hudebních touhách Miguela, který bydlí v živé, hlučné mexické vesnici, ale pochází z rodiny ševců, která muziku nenávidí. Po generace Riverovi hudbu zakazují, protože věří, že jsou jí prokletí. Miguelův pradědeček opustil před desítkami let svoji ženu, aby následoval svoje sny o vystupování. Jeho žena Imelda (Miguelova prababička) musela převzít odpovědnost nad celou rodinou a od té doby je hudba v rodině Riverových zapovězená.

= >  Pro všechny věkové kategorie je určen snímek Earth: Den na zázračné planetě (22. 1.), který už svým názvem odkazuje k přírodovědnému seriálu BBC, ze kterého využil některé starší záběry. Premiérové vyprávění však tvůrci budují účelně na půdorysu čtyřiadvaceti hodin, kterému i střídání světla a tmy přidává na obrazové účinnosti. Napříč planetou sleduje jednotlivé fáze života od procitnutí, kdy leguáni čekají, až jim sluneční paprsky prohřejí ztuhlé tělo neschopné pohybu, až po světélkující směs krásy a strachu za noci...(iDnes.cz)

= >  Mildred Haynesové zavraždili dceru. A protože se vyšetřování už několik měsíců bezvýsledně vleče, rozhodne se jednat. U vjezdu do města vylepí na tři billboardy velmi kontroverzní vzkazy adresované váženému šéfovi místní policie. Tímto nezvyklým činem začíná bitva mezi Mildred a zástupci zákona. Když se do věci vloží ještě další policista, nevyzrálý maminčin chlapeček se zálibou v násilí, souboj mezi místním policejním oddělením a osamělou, ukřivděnou a hlavně rozzuřenou bojovnicí se může rozjet na nejvyšší obrátky. Černé tragikomedii Tři billboardy kousek za Ebbingem (22.-24. 1.) kralují Frances McDormandová a Woody Harrelson. Režie se ujal Martin McDonagh, který natočil geniální filmy V Bruggách nebo Sedm psychopatů.

= >  Phineas Taylor Barnum začíná svou životní cestu ve filmu Největší showman (23.-24. 1.) s prázdnou kapsou, za to však s hlavou plnou fantastických nápadů. Díky nim vytvoří a postupně sestaví fascinující show zaplněnou úžasnými žongléry, tanečníky, akrobaty, vousatými zpěvačkami, nejsilnějšími, nejmenšími i nejvyššími muži. Z jeho představení se navzdory mnohým předsudkům stává celosvětová senzace. A Barnum úspěch své show dokáže náležitě podpořit pomocí do té doby nevídané reklamní kampaně, která mu vyslouží označení „princ humbuků“ a jeho jméno se stává synonymem pro pořádně nafouknutou propagaci. (CSFD.cz)

= >  Žeňa a Boris procházejí bolestným rozvodem. Pohromadě je drží už jen poslední starost, prodej bytu, jinak si oba zařídili nový život po svém. Žeňa si našla staršího bohatého muže, Boris čeká dítě s kolegyní z práce. Jejich dvanáctiletý syn Aljoša je spíš přítěží. Nestojí o něj ani jeden, jako by jim připomínal vlastní selhání. Neprojevují mu náklonnost, zdá se, že toho nejsou ani schopni. Všechno se změní ve chvíli, kdy Aljoša zmizí. Náhlý pocit prázdnoty dožene oba rodiče k pátrání nejen po vlastním synovi, ale i po kořenech vlastního emocionálního chladu. (CSFD.cz). Nemilovaní (25. 1.) je filmové zachycení nelásky, která proniká prostředí moderních společností a stává se rozkladným a destabilizačním prvkem.

= >  Záznam unikátního baletního vystoupení u příležitosti 70. narozenin legendárního mistra baletu Michail Baryšnikova pod režisérskou taktovkou Jonase Akerlunda! Osmadvacetiminutový film Mikhail Baryshnikov - Prostor (27.-28. 1.) o vysoce oceňovaném tanečním představení „Place“ švédského choreografa Matse Eka!
Tato taneční studie zkoumá lidské tělo a pohyby mistrovských tanečníků Michaila Baryšnikova a Any Lagunové!
Známý choreograf tak vytvořil „Prostor“ speciálně pro Baryšnikova a Lagunovou, jsou to totiž tři legendy tanečního světa!

= >  Může malíř komunikovat pouze skrze své malby? Film S láskou Vincent (31. 1.), který do českých kin vstoupil s Evropskou filmovou cenou za nejlepší animovaný film a minimálně s nominací na Zlatý glóbus byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Rozložené obrazy by dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan. Jedná se o první film svého druhu na světě.

POZOR- známe vítěze Zlatých glóbů!

Související odkazy > 
Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus