Knihovna slaví 120. výročí svého vzniku

27. 12., 28. 12. a 29. 12. 2017 > pobočka Pražské Sídliště ZAVŘENO
27. 12., 28. 12. a 29. 12. 2017 > pobočka Sídliště nad Lužnicí ZAVŘENO

●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●

Před námi je poslední měsíc v roce. Ten přinese nejen dlouho očekávané vánoční svátky nebo bujaré oslavy konce roku, ale i jedno velmi významné výročí.
Vězte, že 19. prosinec 1897 byl prvním půjčovním dnem Městské, tenkrát veřejné, knihovny v Táboře

Ano, knihovna slaví neuvěřitelných 120 let svého trvání. A takové výročí už zaslouží náležitou oslavu!
Slavit se bude po celý týden od úterý do soboty 12.-16.12. 2017!

A na co se můžete těšit?

Burza knih a gramofonových desek!
Přineste knihy nebo vinyly a vyberte si jiné - zdarma!
● Knihovna žije!
Prohlédněte si fotografie z akcí knihovny v Galerii Na Schodišti!
 Těšíme se na Ježíška!
Přijďte si do Knihovny pro děti a mládež vyrobit obálku pro Ježíška. Máme pro vás návod!
 Registrace zdarma!
Ještě vám nebylo 18 let? To je vaše výhoda - zaregistrujeme vás po celý týden zdarma!
 Vyrobte si placku
poseďte v retro knihovně a protáčejte gramofonové desky!

Vybíráme z pořadů v týdnu oslav >

● 13.12. / 8.30 a 10 hodin / středa
Půjdem spolu do Betléma
Vojta Morava a Divadlo DÍVADLO Praha. Pod patronátem spolku Náš Ježíšek - spolek pro tradiční Vánoce.
● 13.12. / 14 hodin / středa
Vánoční odpoledne s anděly
Přijďte si vyrobit vlastního andělíčka s Andreou
● 13.12. / 14 - 18 hodin / středa
Narozeninový fotokoutek
Nechte se u nás vyfotit - sami nebo s kamarády! Fotek si můžete pořídit kolik jen chcete! A hned si je odnesete domů nebo pošlete na Facebook. Zdarma.
● 14.12. / 18 hodin / čtvrtek
Ivo Míček: Jak se vánoční hvězda stala kometou nad Betlémem
Přednáška z cyklu Vesmírný Tábor 2017.
● 15. 12. / 8.30 hodin /sobota
Vesmír pro školy Milana Halouska
Knihovna pro děti a mládež

Další prosincové pořady a výstavy >

● 1. 12. / 14 hodin / pátek
ŽIVÉ vysílání ČRo České Budějovice
Nalaďte rádiové vlny a zasoutěžte si s Českým rozhlasem České Budějovice.
● 1. 12. 2017 / 9 hodin
Škola naruby
● 2. 12. 2017 / 8 hodin
Den pro dětskou knihu
● 4. 12. 2017 / 8 hodin
Táborská EUROLYRA 2017
Recitační soutěž v cizích jazycích, kterou pořádá Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor ve spolupráci s MekTou.
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775
● 7. 12. 2017 / 19 hodin / čtvrtek
Milan Ohnisko - Spisovatelé do knihoven
● 9. 12. / 17 hodin / sobota
LiStOVáNí slaví 15 let aneb Ahoj Nazdar  Čau!
Divadlo Oskara Nedbala, Divadelní 218
● prosinec 2017
Obrázky z Kaňky
Výstava výtvarných prací dětí Centra Kaňka .
● prosinec 2017
Čekání na Ježíška
Výstava na podporu koťat, koček a kocourů ze spolku Kočka v srdci.

Jiné služby >

Po nastartování spolupráce s Útulkem pro nalezené psy v Táboře knihovna spustila další, a sice s Nemocnicí Tábor. Nemocnice zakoupila CD přehrávače, zatím pro pacienty z oddělení následné péče a interního oddělení stanice A, a půjčuje pro ně CD s namluvenými knihami různých žánrů a od různých autorů.
Již v minulosti z naší knihovny doputovalo do nemocnice kolem stovky vyřazených knih. V listopadu jsme se do nemocnice vydali s klasickými knížkami - a bylo jich přes 300! Zdejší kaplan pan Václav Mikula nás radostně přijal a knihy vřadil do knihovniček na interně, rehabilitaci, neurologii i plicním oddělení.

Tápete někdy v knihovně, co si půjčit nového? Nemůžete si vybrat? Tak právě pro vás máme novou možnost, jak nalézt knihy ke čtení. Vyzkoušejte naše doporučovadlo.
 Zajímá vás, které knihy doporučuje ke čtení ředitelka knihovny Eva Měřínská? Pak zapátrejte v archivu Českého rozhlasu České Budějovice po pořadu O knihách s knihovnicí. Ona a její dvě kolegyně Helena Jelínková z knihovny v Českém Krumlově a Eva Křížková z knihovny v Českých Budějovicích vám  každou neděli zprostředkují, co se děje na jihočeské knižní a čtenářské scéně.

Různé >

● Věděli jste, že v našich řadách je opravdová spisovatelka? Zde najdete rozhovor s kolegyní Olgou Černou, o její knize Kouzelná baterka a o mnohém dalším.

● V hudebním oddělení se po roce opět budovalo a nyní je pro vás připraveno zbrusu nové odpočinkové podium. Válecí. Poslouchací. Čtecí. Lelkovací

Novinky v knihovně za posledních 30 dní >

Něco z historie >
To bylo tak...
Dne 24. března 1897  se schází knihovní komise, aby vypracovala stanovy a knihovní řád. 5. května 1897 se stanovy a knihovní řád obecní knihovny projednávají. Stanovy vymezovaly zaměření knihovny, její financování a řízení. Knihovní řád pak určoval povinnosti a práva čtenářů ve výpůjčním procesu. Oba dokumenty jsou ve zprávě ze zasedání táborského městského zastupitelstva uvedeny v plném znění. Knihovníkem se stává městský oficiál Antonín Zeis. Prvním půjčovním dnem knihovny je 19. prosinec, do konce roku je půjčeno 29 knih (více).

Štítky: knihovna, akce, služby, LiStOVáNí, autorskéčtení