Knižní předlohy k srpnovému programu kina Svět

...aneb vybíráme ze zajímavých filmových titulů a hledáme k nim knižní předlohy nebo příbuzné tématické skupiny, kterých se filmy týkají.


= > Neznáte její příběh, dokud neuslyšíte pravdu
Zpěvačku a herečku Whitney Houston si asi většina diváků pamatuje hlavně z filmu Osobní strážce, kde hrála po boku Kevina Costnera.

Americký film Whitney (6.-8. 8.), režiséra Kevin MacDonald dokumentuje médii ostře sledovaný vztah kultovní zpěvačky, herečky a modelky Whitney Houstonové a zpěváka a textaře Bobbyho Browna od okamžiku, kdy se na samém vrcholu slávy poprvé setkali, až po jejich zásnuby a bouřlivé manželství. Hvězdný pár byl však od začátku do konce sužován celou řadou problémů. Musel se potýkat s ohromujícími výdělky a důsledky slávy a bohatství, které mu přinesl raketový vzestup Houstonové, jenž je oba brzy zastínil. Snímek, který poskytuje hlubší vhled na kariéru a život zpěvačky, měl premiéru na letošním festivalu v Cannes

= > Proč se takové bijáky netočí i u nás?
V období budování stalinského Polska, ale také moderní západní Evropy se odehrává příběh Studená válka (6. 8.) o velké osudové lásce zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Nedokážou žít spolu, ale zároveň se fatálně přitahují a nevydrží být bez sebe. V kulisách Varšavy, Berlína a Paříže zní jazzová a folklorní hudba a Zula s Wiktorem rozehrávají nádhernou, ale hořkou baladu, svoji vlastní studenou válku. Kunderovsky laděným milostným eposem navazuje Pawel Pawlikowski na úspěch oscarové Idy. Za dílo nabité elektrizující hudbou i obrazovou krásou byl na festivalu v Cannes odměněn Cenou za nejlepší režii. (CSFD.cz).

= > Ant-Man bude opět zachraňovat svět
Po Avengers, Deapoolovi je dalším očekávaným snímkem ze stáje MARVEL pokračovaní Ant Mana (13.-15. 8.). Jedná se o novou kapitolou o superhrdinech, kteří se umějí zmenšovat. Po událostech filmu Captain America: Občanská válka musí Scott Lang čelit následkům svých rozhodnutí nejen jako superhrdina, ale i otec. Sotva se mu podaří najít rovnováhu mezi osobním životem a povinnostmi, které má jako Ant-Man, objeví se Hope van Dyneová a dr. Hank Pym s novou naléhavou misí. Scott musí znovu obléci zmenšovací oblek, naučit se bojovat po boku Wasp a pomoci jí odhalit tajemství z minulosti. (CSFD.cz).

= > Kýč jako bič!
Od premiéry filmu Mamma Mia uplynulo bezmála 10 let, ale k vzhledem k letnímu období se náramně hodí si diskotékové hitovky 70. a 80. let švédské čtveřice připomenout jeho pokračováním s názvem Mamma Mia! Here We Go Again (13.-15. a 20. 8.). Nápad na muzikál stojící a padající s písničkami skupiny ABBA se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Té trvalo přes deset let, než získala souhlas s jejich využitím – podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, „jen“ využije její songy. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus stali jeho spoluproducenty. Další koproducent, slavný herec Tom Hanks, shrnuje důvody, proč by měl být film úspěšný. „Stejně jako já budete mít chuť po deseti minutách vstát a začít zpívat. Je to velmi nakažlivé.“(CSFD.cz).  
V pokračování dostanete hned dva příběhy v jednom! S tím prvním se vrátíme do časů, kdy byla Donna čerstvou absolventkou univerzity, chtěla poznávat svět a netušila, že brzy narazí na tři civilizované mladíky a jeden necivilizovaný řecký ostrov a totálně se jí změní život. Druhý příběh se odehrává přesně deset let po událostech prvního dílu, kdy zcestovalejší a moudřejší Sophie plánuje velkolepé znovuotevření rodinného hotelu na Kalokairi, na které se samozřejmě sjedou všichni „obvyklí podezřelí“, včetně trojice jejích charismatických tatínků. Oba příběhy se rafinovaně proplétají a propojují písničkami švédského hudebního zázraku jménem ABBA, ať už novými aranžemi kousků, které zazněly už v minulém díle, nebo hity, na něž se předtím nedostalo.

= >Miloš Forman = > Vlasy = > 16. 8. 2018! 

= > Pochodeň číslo jedna
Film Jan Palach (21.-22. 8.) zprostředkovává posledních několik měsíců života mladíka, který se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské invazi do Československa. Sleduje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…(CSFD.cz).

= > Scenárista a režisér Spike Lee pro ostřejší slova nechodí daleko
Spike Lee zpracoval neuvěřitelný, ale pravdivý příběh černošského poldy s názvem BlacKkKlansman (22.-23. 8.), který ve Spojených státech 70. let jako první nastoupil k policejnímu sboru. A zanedlouho se dokonce stal členem Ku Klux Klanu, v čemž mu díky jeho inteligenci nezabránila ani černá barva pleti. Zní to jako naprostá šílenost, ale Lee se alespoň v základních rámcích drží reality, respektive knižní předlohy. O absurdní humor tedy není nouze a Lee ho dokáže skvěle zdůraznit, a přitom nezabíhat do parodické bizarnosti...(více).
Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu, kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea, místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu...

Další zajímavé odkazy >
Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus