Lednový program v knihovně

Knihovna se v Novém roce 2018 vrací s pravidelným měsíčním přehledem pořadů a přeje si, aby to byl rok plný knih, které patří k nejkrásnějším věcem, které jsme stvořili.

Konec roku se v knihovně nesl v duchu oslav 120. výročí knihovny. Ohlédněte se s námi se ve fotogragiích, jak oslavy vznikaly a probíhaly.

Nyní zpět k lednovému programu. Čekají vás hned dvě autorská čtení.
 Tím první splácíme dluh avizovaného autorského čtení Terezy Boučkové, které se v prosinci nekonalo z důvodu nemoci autorky. Ta se v plné síle dostaví 16. ledna v 18 hod. Srdečně zveme všechny do třetího patra knihovny.

● Jako pátý v řadě ze "Spisovatelů do knihoven" zavítá do táborské knihovny 25. ledna 2018 v 19. hod. prozaik, básník, nakladatel a organizátor kulturního dění Martin Reiner. Dlouhodobě se zajímá o život a dílo českého básníka Ivana Blatného, o němž v roce 2014 vydal knihu s názvem Básník. Román o Ivanu Blatném. Kniha zvítězila v anketě Kniha roku Lidových novin 2014.

● V pořadí jedenáctém pokračování vesmírných besed se v přízemí knihovny 10. ledna v 18. hod. setkáme s předním českým odborníkem na kosmickou vědu a výzkum, popularizátorem kosmonautiky a astronomem  Michalem Václavíkem. Je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde má na starost problematiku pilotovaných letů, kosmických věd a průzkumu sluneční soustavy a českým zástupcem v Radě Evropské kosmické agentury ESA. Dozvíte se spousta zajimavostí o Marsu, o plánované stanici, která má přinést důležité informace pro cestu lidí k Marsu, a která možná umožní i pilotované výpravy na povrch Měsíce nebo o jaké poznatky zatím obohatily lidstvo vyslané mise.

● S lednovou výstavou Martina Velíška Grónské mýty a pověsti úzce souvisí přednáška PhDr. Ing. Zdeňka Lyčky se stejným názvem, která se bude konat 23. ledna v 18. hod. v knihovně pro dospělé. Spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena. V českých, dánských, grónských, švédských a amerických médiích publikoval desítky článků a statí se severskou, kulturní a krajanskou tematikou.

● Přednáška Aloise Sassmana O původu jmen 30. ledna v 18.30 hod. bude vzpomínkovým večerem na Ruth Bondyovou, izraelskou novinářku, spisovatelku a překladatelku českého původu. Do hebrejštiny přeložila celkem přes čtyřicet českých knih.
Mgr. Alois Sassmann je český publicista (práce z genealogie, historie a vlastivědy, především jižních Čech a utrakvismu), bývalý římskokatolický duchovní na Strakonicku a Pacovsku a současný starokatolický farář v Táboře. Akci pořádá spolek Hadasa ku příležitosti výročí osvobození Osvětimi.

Další lednové výstavy >

Pořady pro děti >

VU3V >

● Divadlo Oskara Nedbala  v Táboře uvádí 24. ledna v 17. hod. další LiStOVáNí.

Vybíráme ze služeb > audioknihy

Minulý rok knihovna zaznamenala vzrůstající zájem o seznamy mluveného slova. Ten nejpřehlednější a nejaktuálnější naleznete v katalogu Clavius. V podsekci seznamy a novinky přejděte vpravo na celé seznamy a rolovátkem vyberte tématickou skupinu, v našem případě se jedná o pátou položku Mluvené slovo. Fyzicky se tituly nacházi ve třetím patře knihovny. Z pohodlí domova však můžete využít objednávkovou službu (pokud je titul k dispozici) a váš požadavek bude připraven následující den u výpůjčního pultu v knihovně pro dospělé. Pokud je titul výpůjčen, lze využít klasickou rezervaci. Případným zájemcům lze po domluvě poskytnout i seznamy tištěné.

Mimo to knihovna již přes deset let spolupracuje s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K.E. Macana, jejímž posláním je zpřístupňovat nevidomým a těžce zrakově postiženým občanům informace i umělecké hodnoty, a to prostřednictvím Braillova slepeckého písma, zvukových záznamů, reliéfní grafiky a digitálních textů. V knihovně jsme se zaměřili na zvukové záznamy. Jejich seznam hledejte zde (postupujte podobně jako při hledání seznamu mluveného slova). Výpůjčka může být realizována prostřednictvím flashky nebo online. Uživatel tak do knihovny nemusí vůbec.

Vybíráme ze služeb > E-knihy

Půjčování e-knih knihovna spustila už v polovině roku 2014 ve spolupráci s portálem eReading.cz.

• E-knihy jsou dostupné z katalogu knihovny Carmen, jejich seznam najdete zde.
  • Služba je registrovaným čtenářům Městské knihovny Tábor poskytována zdarma.
  • E-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz, telefonech a tabletech s operačním systémem Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz, dále na PC s Windows nebo MAC.
  • Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, výpůjčku není možné zkrátit. Nevztahuje se na ní proto pokuta z prodlení, výpůjčka sama zmizí z vašeho zařízení.
  • Zároveň si lze vypůjčit maximálně 3 tituly.
  • Kromě možnosti e-výpůjčky byly některé záznamy knih v katalogu obohaceny o možnost prolistovat si ukázku daného titulu v PDF.

Novinky v knihovně za posledních 30 dní >

Štítky: knihovna, akce, služby, LiStOVáNí, autorskéčtení,