Letní kino


Během léta MekTa nezahálí a opět přináší výběr filmů kina Svět, jejímž společným jmenovatelem je buď přímo knižní předloha či tématický okruh, kterého se vybraný film dotýká.

Tak jako tak, obojí přijďte porovnat se čteným zážitkem.


= > Srkání je v pohodě 
Jít do kina nalačno se nevyplácí. Začněme tedy třeba japonským jídlem. Snímek Bistro Ramen (2. 7.). Mladý šéfkuchař Masato je odborník na tradiční japonský pokrm ramen, který se v jeho rodině vaří už po generace. Když mu život přichystá nečekanou zkoušku, vydá se Masato na dalekou cestu do Singapuru, aby rozklíčoval rodinnou minulost. Ve městě plném chutí a vůní pozná víc než jen lahodné recepty a rodinná tajemství. Ukáže se, že jídlo má zvláštní moc sbližovat lidi a napravovat dávné křivdy. A že láska prochází ramenem.
Vždy mě fascinovalo jídlo a jeho role v našich životech. Řekl bych, že přímo definuje, kým jsme. Jsem dokonce přesvědčený, že jídlo má moc lidi spojovat. Umí je dát dohromady za těch nejzáhadnějších okolností,“ řekl oceňovaný režisér Eric Khoo o námětu filmu, který měl premiéru na letošním festivalu Berlinale.

= > Kýč jako bič!
Od premiéry filmu Mamma Mia (3.,4. 7. a 9. 7.) uplynulo bezmála 10 let, ale k vzhledem k letnímu období se náramně hodí si diskotékové hitovky 70. a 80. let švédské čtveřice zopakovat. Nápad na muzikál stojící a padající s písničkami skupiny ABBA se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Té trvalo přes deset let, než získala souhlas s jejich využitím – podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, „jen“ využije její songy. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus stali jeho spoluproducenty. Další koproducent, slavný herec Tom Hanks, shrnuje důvody, proč by měl být film úspěšný. „Stejně jako já budete mít chuť po deseti minutách vstát a začít zpívat. Je to velmi nakažlivé.“ (CSFD.cz).

= > Ant-Man bude opět zachraňovat svět
Po Avengers, Deapoolovi je dalším očekávaným snímkem ze stáje MARVEL pokračovaní Ant Mana (5.-8. 7.). Jedná se o novou kapitolou o superhrdinech, kteří se umějí zmenšovat. Po událostech filmu Captain America: Občanská válka musí Scott Lang čelit následkům svých rozhodnutí nejen jako superhrdina, ale i otec. Sotva se mu podaří najít rovnováhu mezi osobním životem a povinnostmi, které má jako Ant-Man, objeví se Hope van Dyneová a dr. Hank Pym s novou naléhavou misí. Scott musí znovu obléci zmenšovací oblek, naučit se bojovat po boku Wasp a pomoci jí odhalit tajemství z minulosti. (CSFD.cz).


= > Terry Gilliam oživil vysněného Muže, který zabil Dona Quijota
Terry Gilliam točil svůj vysněný projekt Muž, který zabil Dona Quijota (5.-6. 7.) přes dvacet let. Dotočil ho až nyní.
Toby je reklamní agent, kterému se povede v čase přenést do 17. století, kde potká Dona Quijota, který si ho splete se svým sluhou Sancho Panzo. Film je situován do malebné španělské vesnice a má obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté se mu do rukou dostává stará kopie jeho studentského filmu, načež se vydává na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice strašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství? (CSFD.cz).

= > Sex, drogy a šaría
Vítězný snímek letošního ročníku projektu zvaného Scope100, kde stovka fanoušků volí nejlepší přírůstek do české distribuce, okouzlil i publikum Febiofestu či Anifilmu. Nyní snímek Teheránská tabu (9. 7.) zamíříl i do kina táborského. O co jde? Tři mladé ženy a jeden muž mají podobné touhy jako jejich vrstevníci jinde na světě. Žijí ale v Teheránu, kde platí úplně jiná pravidla. Rockové koncerty v klubech, nemanželský sex, alkohol i drogy místní zákony zakazují a vytlačují do podzemí. Kdo má peníze a moc, pravidlům se snadno vzepře. Ostatním, kteří chtějí žít mimo úzce vymezené mantinely, hrozí tvrdé tresty. Při cestě za štěstím a svobodou tak hrdinové filmu musí bořit tabu a riskovat. Snímek je celovečerním debutem íránského režiséra žijícího v Německu Aliho Soozandeha. Natáčet přímo v Íránu nepřicházelo v úvahu, film proto vykresluje atmosféru teheránských ulic unikátní animační metodu rotoskopie. (CSFD.cz).

= > Zastavte to, jsou tu děti!
Snímku Děsivé dědictví (19. - 22. 7.) vévodí dvě herecké hvězdy, Toni Collette a Gabriel Byrne a doprovází jej i zajímava historka. První upoutávka byla omylem uvedena Austrálii před dětským promítáním animované pohádky Králíček Petr. Rozlícení rodiče volali na promítače, ať ji hned zastaví. Vysoké hodncení filmu na CSFD.cz svědčí o tom, že děti se jistě střásly strachy moc. Děj snímku se točí kolem rodinného tajemství, jehož kletba se zdá neměnná. Snímek natočil podle vlastního scénáře jako svůj celovečerní debut Ari Aster, absolvent Amerického filmového institutu.

= > Nejdiskutovanější film Berlinale
Skutečnou tragédii, při níž přišlo o život sedm desítek převážně mladých lidí, režisér Erik Poppe zpracoval jako drama s názvem Utøya, 22. července (23. 7.) natočené v reálném čase, bez hudby a bez střihu, neustále sledující mladou Kaju v podání debutující Andrey Berntzenové, jednoho z objevů festivalu Berlinale. Norský snímek zachycuje masakr na letním táboře Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla v létě 2011. Skutečnou tragédii, při níž přišlo o život sedm desítek převážně mladých lidí. Kaja se snaží zabránit bezhlavému střílení, přežít a zároveň najít v chaosu a panice svou mladší sestru. Snímek vznikl na základě reálných svědectví, scénář filmu je založen na hloubkových rozhovorech s přeživšími a snaží se co nejvěrněji zachytit pocity mladých, kteří byli v moment útoku na ostrově. Popisuje události z jejich perspektivy a skládá hold jejich odvaze.

= > Naslouchám tichu Země
Inscenovaný dokument Žalman aneb Naslouchám tichu Země (25. 7.) přináší uhrančivý příběh muže, který ve stovkách svých písniček dokázal vybudovat svět, v němž je spoustě lidí dobře. Folkový písničkář Pavel Žalman Lohonka je dnes už legendou. Díky několika filmově propojeným příběhům zjistíme, jak a proč se jí stal.
Žalmana poznáme hned v několika životních rolích: jako věrného přítele, hlasitého kumpána, umanutého muže, který pevně věří ve věci, jež nás přesahují, praktického člověka, otce a dědečka, který si v lecčems uchoval dětské vidění světa. A také jako venkovana přesazeného do velkého světa, jehož intuice bezpečně provedla i náročnými životními zkouškami, věčného nomáda, který dlouho nevydrží na jednom místě, jihočeského patriota s právem nosit skotský titul Lord, a především jako hudebníka, který má dar zaslechnout to, co jiní neslyší...(CSFD.cz).

MekTa doporučuje 26. 7. Sedmou pečeť...a 30. a 31. 7. Avengers: Infinity War!

Další zajímavé odkazy >

Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus