Listopad v kině a knihovně

I v listopadu výběr filmů kina Svět MekTa podřídí knižním předlohám ze svého fondu nebo tématickému okruhu, kterého se vybraný film dotýká. Rovněž se bude snažit doporučit zajímavý film i bez výše zmíněných hledisek.

= > Existují morální hranice, které ani pod tlakem nepřekročíte? Východňarská pašerácká gangsterka Čára (1. 11.) ze slovensko-ukrajinského pomezí, oceněná na festivalu v Karlových Varech cenou za režii se odehrává pár měsíců před vstupem Slovenska do Schengenu. Hlavní postava Adam Krajňák je šéfem příhraniční kriminální skupiny, která z Ukrajiny pašuje na Slovensko cigarety. V tomto okruhu lidí, zbloudivších sem z různých koutů bývalé federace, právě on zastává roli důvěrníka, ale také zásadového a nekompromisního vůdce, který ve vztahu k těm, kteří selžou nebo poruší pravidla, demonstruje svou moc. Třeba tím, že dotyčný přijde při mučení o prst.

= > Film Milada (2.- 5. 11.) je inspirován osudem a životem JUDr. Milady Horákové, který se dotkl mnoha lidí. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejíž osobnost a životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Ústředními tématy filmu jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska, naděje, moc a oběť, které jsou velmi aktuální i dnes. Cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud, nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí.

= > Druhá kapitola rodinné kroniky Zahradnictví s názvem Dezertér (6. 11.) se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953. Hlavní postavou je majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou a jejími sestrami Bedřiškou a Vilmou. Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální..

= > Kdo je nejúspěšnější autor současné krimi? No ano, Jo Nesbo! Která jeho detektivka kraluje žebříčkům nejčtenějších knih současnosti? No ano, je to Sněhulák (6.-8. 11)! Nejsvéráznější románový detektiv Harry Hole a jeden z nejcharismatičtějších herců své generace Michael Fassbender se spojili v adaptaci slavného detektivního thrilleru!  V dalších rolích uvidíte Charlotte Gainsbourg nebo Cloë Sevigny. Jedna žena zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná. Postavený sněhulák na místě činu naznačuje, že pachatel si chce hrát. Dokonce to vypadá, že si už párkrát takhle hrál v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat.
Je jisté, že po tomhle filmu si už nikdy nepostavíte sněhuláka s radostí. 

= > Mají dceru, syna, dům, peníze, postavení a vyrovnaný život, dokud do něj nevkročí šestnáctiletý potomek lékařova někdejšího pacienta. Proč si hlavní postava výrostka vůbec pouští do tak důvěrné blízkosti? I když se Martin zdá být obyčejný teenager, ve skutečnosti v něm dříme schopnost, pro kterou neexistuje racionální vysvětlení. Možná, že právě vy naleznete vysvětlení ve filmu Zabití posvátného jelena (6. 11.). Psychodrama kolem hochova záhadně motivovaného citového nátlaku se posune ke strašení, kterému hvězdný herecký pár Kidmanová - Farrell pouze bezmocně asistuje.
František Fuka na fffilm.cz píše:
"V Jelenovi úplně všechny postavy mluví jako dementi, přibližně v tomto duchu (nejde o přesné citace, jen o ten feeling):
Žena: Chceš mě dnes škrtit v posteli?
Muž: Teď ne. Musíme jít do sklepa, náš syn tam svázaný umírá a teče mu krev z očí.
Žena: Ano, drahý. Mám si vzít ty nové černé šaty?
Muž: Ne, ale strč synovi čivavu do trenýrek, drahá. Možná ho budu muset zastřelit.
Žena: Dobře, miláčku, přinesu ti brokovnici."

Hm, to MekTu přesvědčilo o tom, že zmíněný snímek musí vidět!= > Lajka (7.-8. 11.)  je název celovečerního loutkového animovaného sci-fi muzikálu o slavné kosmonautické psí průkopnici, která do svého odchytu vedla nelehký život na periférii ruského velkoměsta. Po jejím násilném přeškolení na zvířecí kosmonautku a startu do vesmíru je  následována množstvím dalších zvířat vypouštěných z Hustonu a Bajkonuru. Zvířata bloudí vesmírem až nakonec za pomoci černé díry šťastně obydlí vzdálenou planetu. Po nedlouhé době jejich harmonického nikým nerušeného soužití s místními živočichy je idylka tatam díky příletu prvního člověka.

= > To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie (9.-11. 11.) popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří.

= > V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností. Ať už byli účastníci ve filmu Chlapi nepláčou (16. 11.) přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v jejich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut, který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled. (CSFD.cz).

= > Třetí film Zahradnictví s názvem Nápadník (16.-19. 11.) se odehrává na samém konci let padesátých. Je příběhem lásky, tentokrát lásky milenecké. Vypráví o bitvě mezi rodiči a jejich dětmi, poznamenanými válkou a komunistickým převratem. Nápadník s tragikomickým nadhledem obkresluje ostrou zlomovou linii mezi předválečnou a poválečnou generací. Generační střet vychází z odlišných životních zkušeností rodičů a jejich dětí. Každá generace má svoji představu o tom, jak k takovému štěstí dojít a jisté je, že k němu musí najít cestu sama.

= > Snímek Dunkerk (20. 11.) je válečný a vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ti byli totiž obklíčeni nepřátelským německým vojskem a i přes tuto složitou situaci se nakonec podařilo zachránit zhruba 338 tisíc vojáků za pomoci 800 lodí. Vzhledem k faktu, že se jedná o další počin režiséra Christophera Nolana, je jasné, že by v žádném případě neměl uniknout naší/vaší pozornosti. Dále je známo, že ve filmu uvidíme herecké hvězdy jako třeba Cilliana Murphyho, kterého válečné filmy poslední dobou asi baví (viz. Antropoid), Toma Hardyho, Kennetha Branagha nebo člena kapely One Direction Harryho Stylese.

= > Po strništi bos (22.-23. 11.) je jakési pokračování filmu Jana Svěráka Obecná škola. Edu Součka, jeho maminku a tatínka sledujeme v době Protektorátu, kdy je celá rodina donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině.Film vznikl podle stejnojmenné knihy vzpomínek Zdeňka Svěráka a tematicky zapadá do tetralogie filmů Kolja, Obecná škola a Vratné lahve, které vyprávějí příběh jednoho muže na pozadí dějinných událostí 20. století. (CSFD.cz).

= > Snímek Earth: Den na zázračné planetě (27. 11.) z produkce BBC Earth Films, tvůrců Zázračné planety z roku 2006, představuje divákům všech věkových kategorií nezapomenutelné hrdiny: mládě zebry, snažící se překonat rozvodněnou řeku; pandu, která usměrňuje svého hravého potomka; rodinu vorvaňů, s oblibou pospávající ve svislé poloze; lenochoda toužícího po lásce a mnoho dalších. Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst. V každém koutě Země nacházíme fascinující obyvatele, k jejichž dobrodružstvím se díky revoluční technologii dostáváme blíže, než jsme si kdy dokázali představit.

= > Jean ve filmu Víno nás spojuje (28.-29. 11.) už deset let cestuje po světě a zpřetrhal všechna pouta, která ho spojovala s rodinou žijící v Burgundsku. Jeho otec ale vážně onemocní a tak se po letech musí vrátit do krajiny svého dětství. Je konec léta, blíží se vinobraní a po otcově smrti se Jean musí spolu se svými sourozenci Juliettou a Jéremym domluvit, co bude se zděděným rodinným vinohradem. Otec jim odkázal vinohrad i dům s podmínkou, že bez souhlasu obou sourozenců žádný z nich nesmí volně nakládat se svým podílem a navíc každý má předkupní právo na podíly ostatních. Také musí zaplatit vysokou dědickou daň. A to je postaví před dilema – mají vinohrady, dům i vinařství udržet či prodat? Těžké rozhodování je především před Jeanem, který zanechal v Austrálii partnerku i syna.

= > Hráli jste někdy v kapele? Je to jako druhá rodina, s jejímiž příslušníky prahnete po štěstí a prožíváte nečekaná dobrodružství. Stejně jako usedá rodina zas a znovu u jednoho stolu, scházejí se členové Kvarteta (30.11 - 3.12.) tzv. soudobé hudby vždy u dalšího koncertu. Poněkud nesourodá čtveřice v čele se solidně vyhlížejícím, avšak lehce sucharským Robertem, jeho partnerkou atraktivní a rozháranou cellistkou Simonou, extrovertním vtipálkem Tomášem a znalcem historie s přezdívkou Funés spolu zažívá na cestě za svou nejsvobodnější skladbou řadu humorných situací, ale i nedorozumění. Čas tráví i v legendární hospodě Ponorka v historickém centru svého rodného města, kam chodí také odvázaná „Batrflaj" a „dvorní" psychoterapeutka kvarteta Sylva. Mezi hlavními hrdiny dochází k neustálým zádrhelům a lehce bizarním situacím, až konečně jeden neplánovaný večírek přinese jistou katarzi i radost a s ní vytoužený pocit štěstí. (CSFD.cz).
Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus