Májová knihovna

Milí čtenáři,

nazrál čas ke květovému odhalení programu knihovny. V úvodu je nutno zmínit drobnou změnu ve výpůjční době.

1. a 8. května jsou státní svátky a knihovna je                                           ZAVŘENA.

K vracení výpůjček využijte Bibliobox před budovou knihovny.
Pobočka Sídliště nad Lužnicí má zavřeno také 24. a 25. května 2018 (čtvrtek, pátek).

Pořady pro dospělé >

Vesmírné pořady se těší nesmírné oblibě. 2. května nás čeká od 18 hod. již patnáctý díl, tentokrát s Tomášem Přibylem, odborníkem na superxtrarychlé rakety. Řeč bude o Saturnu 5.
Výhodou vesmírných pořadů je online přenos přes facebook snímaný přímo v A-klubu knihovny, takže jej můžete sledovat z pohodlí vašeho domova a to i po jeho skončení.

● Věra Sosnarová podá 9. května od 17. hod. živé svědectví o 19 letech strávených v sovětských gulazích. Doplatila tak na to, že její matka, Ruska, po bolševické revoluci v roce 1917 opustila s českými legionáři válkou a hladem zmítané Rusko a našla nový domov v Československu. Tím se ocitla na černé listině zrádců a ruští důstojníci ji 17. května 1945 zatkli v jejím brněnském bytě i s oběma dcerami – 14letou Věrou a 9letou Naďou.
Událost na Facebooku

● Dalším hostem v MekTa bude 17. května od 19 hod. hudební redaktor, dramaturg, spisovatel a znalec knih Karla Maye Karel Deniš Jordán. V květnu mu totiž vychází další z jeho knih s názvem Dobrodružství jménem Orient, což bude skvělá příležitost jejího křtu v MekTa.
Událost na Facebooku.

1. ročník projektu Spisovatelé do knihoven se chýlí ke svému závěru. Přeposledním, v pořadí devátým autorem, je český básník, překladatel, publicista a redaktor nakladatelství Fra Petr Borkovec se svým rozsáhlým výborem poezie Vnitrozemí (2005), v němž jsou obsaženy verše z jeho vydaných sbírek i zcela nové básně, které jsou knižně publikovány poprvé. Akce se koná opět ve třetím patře knihovny od 18.30 hod. 24. května 2018.
Událost na Facebooku

● V pondělí 28. května do knihovny zavítá hudební duo Irena a Vojtěch Havlovi, aby zde uvedlo hudbu z filmu Křižáček, za níž získali Českého lva. Film byl v loňském roce oceněn Křišťálovým glóbem. Hudba Havlových bude prokládána ukázkami z filmu. Začínáme v 17 hod.
Událost na Facebooku

Pořady pro děti a mládež >

● 9. 5. 2018 / 14 hod., 1. patro
● Odpoledne pro maminky
● 14. 5. 2018 / 9.30 hod., 1. patro● S knížkou do života (Bookstart)
● 23. 5. 2018 / 14 hod., 1. patro
● Jak se váže kniha
● 25. 5. 2018 / 9 hod., 1. patro
● Beseda s Michelou Burdovou
● 4., 11., 18. 5. / 9 hod. 1. patro
● Už jsem čtenář - Pasování prvňáčků

Aktuálně >

● Přesně 25. května 2018 vejde v platnost nařízení Evropské unie týkající se ochrany osobních údajů známé pod zkratkou GDPR, které má za úkol chránit práva občanů EU ve virtuálním prostoru, konkrétně v oblasti zneužívání jejich dat a osobních údajů, což se dotýká práce víceméně všech firem, úřadů či institucí.
 Jak knihovna nakládá s osobními údaji?

Od roku 2014 zvíře není posuzované zákonem jako věc, nýbrž "tvor nadaný smysly". Petice, která apeluje na vládu, aby přestala brát týrání zvířat na lehkou váhu a tvrdě zakročila, je k podepsání v knihovně.
Nebuďte pasivní a přijd'te ji podepsat osobně nebo on-line!

V této souvislosti připomínáme, že úspěšně pokračuje spolupráce s Útulkem pro nalezené psy v Táboře a Home 4 Pets formou sdílení příspěvků na facebooku a nástěnkou v budově knihovny za vstupními dveřmi do půjčovny informující potenciální zájemce o adopci pejsků u kočiček.

● Naše kolegyně a spisovatelka Olga Černá získala další cenu, Zlatou stuhu, která se uděluje nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež za kníhu Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (Baobab). Prostřednictvím Deníku přírodozpytce ztroskotalého na ostrůvku v Pacifiku Olga Černá doprovází cyklus fantaskních zvířecích ilustrací svého prastrýce Miroslava Šaška.

● Ceny Magnesia Litera jsou rozdány. Knihou roku se stala Taberyho Opuštěná společnost.
MekTa byla u toho!

● Květnové LiStOVáNí v Divadle Oskara Nedbala nabídne 21. května od 17 hod. scénické čtení Jerzy Kozinskiho Byl jsem při tom.

● V celé knihovně pokračuje výstava prací dětí z výtvarného oboru ZUŠ Tábor pod vedením Teodora Buzu, Simony Kostlánové a Ireny Dandové Bookface.

Ze služeb vybíráme >

● Dovolujeme si vás upozornit na uživatelsky příjemnou změnu v hudebním oddělení. Na četné žádosti mnohých z vás, zvláště pak rodičů, jsme přikročili k malé přeorganizaci fondu. Zvukové a DVD dokumenty s dětským obsahem jsme soustředili na jedno místo, s modrým označením. Jedná se o pohádky, povídky, říkadla, rozpočítávadla, písničky apod.
Jak je hledat v katalogu?
Je to prosté >
V katalogu tzv. "dětský fond" vygenerujete seznam kombinací klíčových slov "dětské audio" nebo "dětské video".
● Nově jsou také v tomto oddělení značeny regály s CD piktogramem znázorňujícím tematickou (žánrovou) skupinu (příslušnost) dokumentů.
 Mluvené slovo v MekTa

Novinky v knihovně za posledních 30 dní >

novinky v knihovně pro děti a mládež
 novinky v knihovně pro dospělé
 novinky v knihovně pro dospělé, 3. patro

Tipy na dobrou knihu >

knižní tipy kolegyň z táborské knihovny
 O knihách s Evou Měřínskou a Monikou Vlasákovou na vlnách ČR

Sledujte Facebook a Instagram a budete vědět všechno!

Štítky: knihovna, akce, služby, LiStOVáNí, autorskéčtení