MekTa tvoří knižní tematické seznamy k únorovým filmům Kina Svět

Nabídku únorových filmů otvíráme skutečným příběhem muže, který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě McDonald.

Film s názvem The Founder (1. 2.) vypráví o čechoamerickém podnikateli Rayi Krocovi, který v roce 1953 při svých obchodních cestách se svými šejkry na mléčné koktejly zavítal do kalifornského San Bernardina, kde ho zaujalo logo dvou zlatých oblouků Richarda a Maurice McDonaldových. I jim nabídl své mixéry a zároveň je přesvědčil o tom, aby s ním uzavřeli dohodu, díky které mohl začít používat jejich prodejní systém a jméno firmy. A od tohoto momentu se začala psát historie obrovského impéria, do kterého dnes patří neuvěřitelných 35.000 poboček po celém světě.

Skladatelka a zpěvačka s českými kořeny Markéta Irglová, která byla v roce 2008 oceněna prestižním Oskarem za film "Once", byla v loňském roce oslovena filmovým režisérem Miloslavem Šmídmajerem k napsání další filmové hudby. Její tvorba tak zní v novém českém filmu, něžné romantické komedii Miluji tě modře (1.2,27.2 a 28.2.). Sympatický malíř a skvělý kunsthistorik, doktor David Bárta, s hlavou v oblacích a plnou nápadů, se blíží věkem Kristovým létům, kdy jeho život by už měl mít „ustálenou“ podobu a pevné obrysy. Opak je pravdou. Právě teď prožívá Bárta docela smolné období: dostane výpověď z Národní galerie, i když je nejtalentovanější, žije stále pod jednou střechou s matkou posedlou jógou, nemá žádnou přítelkyni a nedaří se mu ani skvělý výtvarný projekt, který realizuje se svým bonvivánským otcem.


Jaké je vlastně poslání existence takového psa se dozvíme prostřednictvím stejnojmenného filmu (3.-5. 2.) natočeného na motivy knihy William Bruce Camerona, který je přesvědčen, že všichni psi jednou přijdou do nebe. Ale nejprve musí splnit své poslání. Jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tahle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání - znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje.

Film Kruhy (4.-5. 2.) navazuje na předchozí dva díly americké verze (Kruh a Kruh 2) původně japonského hororu Kruh. Tento horor je novodobou klasikou žánru. V pořadí třetí film se odehrává 13 let po událostech prvního dílu. Nová hrdinka jménem Julia si prohlédne prokletou nahrávku, tentokrát z emailu. Film nás zavede zavede do 30 let staré minulosti a ukáže nám krutý život legendární Samary, ženy, která vylézá skrze obrazovku.

Král amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch vstoupil svým druhým celovečerním snímkem Podivnější než ráj (6. 2.) do povědomí intelektuální veřejnosti jako autor minimalisticky vyprávěných příběhů. Pocit rozčarování dotýkající se představ o Americe jako země snů, nemožnost komunikace a nejasné nespokojenosti se zmateným osudem, z něhož se nelze vymanit, provází všechny tři postavy díla: šestnáctiletou maďarskou emigrantku Evu Molnarovou, jejího poameričtělého bratrance Willieho i jeho amerického přítele Eddieho.

Film LEGO® příběh se stal celosvětovým fenoménem. Není divu, že i přirozený vůdce celého ansámblu LEGO® Batman (9.-12. 2.) se dočkal vlastního filmového dobrodružství. Buďte si jisti, že stoprocentně dorazí Joker, Robin a pár dalších a nejspíš si budou dávat pořádně do těla.

A je to tady! Dlouho očekávaný druhý díl kultovního filmu Trainspotting T2 Trainspotting (16.-19. 2.) konečně dorazil i do táborského kina Svět! A v původní sestavě a se stejným režisérem Danny Boylem a se stejným autorem knižní předlohy Irvinem Welshem! S geniálním soundtrackem! Po dvaceti letech!


Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues a otec Garupe, se v průběhu filmu Mlčení (18.-19. 2.) vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru, který se zřekl víry. Japonští feudálové a vládnoucí samurajové jsou odhodláni křesťanství ve své zemi vymýtit. Šířit slovo Boží je jeden z nejtěžších zločinů. Křesťané jsou pronásledováni a brutálně mučeni. Mladé mnichy čeká ta nejtěžší zkouška víry a vytrvalosti, na kterou možná nejsou připraveni… Historické drama Mlčení natočil oscarový režisér Martin Scorsese podle stejnojmenného románu od japonského spisovatele Šúsaku Endó.

Filmovou nabídku zakončíme dalším filmem Jima Jarmusche Noc na Zemi (27. 2.) , který je členěn do pěti povídek, odehrávajících se zároveň během noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Jarmusch jemně parafrázuje typické postavy, žánry a styly jednotlivých kinematografií (Hollywood, newyorská škola, francouzský neobarokní film, velkohubá italská fraška, seversky zasmušilé filmy Akiho Kaurismäkiho), což se prosazuje ve vyprávěcím rytmu, akcentaci významotvorných motivů, v přesné hudbě Toma Waitse i v samotném hereckém obsazení "typickými" herci té které kinematografie.


Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus