MojeID aneb "internetová občanka" v internetovém světě

Také se někdy rozčilujete nad anonymitou internetu? Každý si tam může psát, co chce a jak chce a někdy nepoznáte, jestli jde o reálného člověka nebo ne... Tento problém ale není neřešitelný, vyzrála na něj služba mojeID, která je provozována správcem domény .cz, sdružením CZ.NIC.

Nám v knihovně se mojeID moc zamlouvá pro svou praktičnost, a proto vám jej od března začínáme nabízet. A proč právě od března? Vždyť je to měsíc čtenářů!

Co přesně nabízí mojeID?

Služba MojeID je jednou z národních identit, to znamená, že je téměř na stejné úrovni jako váš občanský průkaz, kterým se obvykle identita prokazuje. Jeho velká výhoda spočívá v tom, že jakmile si jej jednou zařídíte, můžete se jeho prostřednictvím přihlašovat na mnoha různých portálech, které mojeID podporují - a to bez nutnosti registrace a nastavováním uživatelského jména a hesla.

Díky službě mojeID, jejíž používání je zdarma, tedy získáte internetem ověřenou identitu, jinými slovy internetovou občanku. Váš život na internetu tak bude o hodně jednodušší.

Kde všude mojeID využijete?

Přes mojeID se můžete přihlásit také do našeho knihovního katalogu Carmen a na republikový portál knihovny.cz.

MojeID využijete např. na portálech >

Jak získat svou mojeID identitu >

Nejprve si musíte založit účet na mojeID. Pro založení budete potřebovat aktivní e-mailovou adresu a telefon.

Následně si vytisknete žádost o zvalidování svého účtu a zavoláte do naší knihovny na telefonní číslo 381 200 580 a objednáte se u nás na tak zvanou validaci (probíhá každý den od 9 do 17 hodin).
Validaci provádíme ve studovně, v přízemí knihovny. Nezapomeňte s sebou přinést vytištěnou žádost - tu spolu s občanským průkazem předejte ve studovně proškolené knihovnici, která vám zvaliduje váš mojeID účet. Celý proces netrvá víc než 10 minut.
Knihovnce během procesu ověří platnost a nepoškozenost žádosti, vaše jméno a adresu a okopíruje občanský průkaz. Následně stačí žádost podepsat a o zbytek už se postará knihovnice. Částečnou kopii dokladu si sdružení CZ.NIC archivuje.

Více info na webu služby mojeID.

Další užitečné odkazy >

Autor: Kateřina Šímová