Na co zajít do kina, pro co do knihovny

Jsme zpět a s námi další porce článků propojujících filmy kina Svět a knižní tituly v MekTa! Výběr titulů má vždy společné jmenovatele: kniha - film. A to buď ve formě konkrétní knižní předlohy nebo tématického knižního okruhu, kterého se film dotýká. 

Pozor, klapka, začínáme!= > Koupel v extraktu z popkultury
Děj filmu Ready Player One: Hra začíná (1. 4.) legendárního režiséra  Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému, kde si každý zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému. Studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se nebo nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů...
Bestseller New York Times je celosvětový mezigenerační čtenářský hit. Vyšel ve více než třiceti zemích, v USA se prodalo přes milion výtisků. 

= > Sex, drogy a rock’n’roll v melancholické biografii ženské hudební ikony
Nico, 1988 (5. 4.) je road movie věnovanou posledním letům života Christy Päffgenové známé pod uměleckým jménem Nico. Film odehrávající se mezi Paříží, Prahou, Norimberkem a Manchestrem popisuje sólovou uměleckou dráhu hudební ikony, Warholovy múzy, zpěvačky Velvet Underground a  legendárně krásné ženy. Jedná se o  příběh posledních turné Nico a její kapely, která ji doprovázela po Evropě v  osmdesátých letech minulého století. Během těchto let tato „kněžka temnoty“ znovu našla samu sebe, zbavila se tíhy svojí krásy a našla cestu ke svému zapomenutému synovi. Jedná se o příběh znovuzrození umělkyně, matky i ženy. 

= > Desky plné hitů a jeden záhadně zmizelý člen kapely
Britská kapela Manic Street Preachers vznikla na začátku devadesátých let a navzdory proklamacím o brzkém konci těší své fanoušky dodnes. Snímek No Manifesto (6. 4.) sleduje jejich dráhu a kombinuje záznamy z koncertů s domácími záběry. Dokument nazvaný No Manifesto natočila jako svůj režijní debut Elizabeth Marcusová a vypráví v něm celý příběh kapely. Sleduje jejich turné a podává ucelený pohled na jednu z nejlepších rockových skupin na světě. Film se bude promítat ve stovce českých sálů, slavnostní premiéra se uskuteční 22. března v pražském Kině Lucerna.

= > Velký vůdce padl
Přímo na koberec. Jmenuje se Stalin. Nad jeho mrtvolou začíná tragikomický boj o nástupnictví. Soudruzi z politbyra se pomalu zbavují letitého strachu a začíná ta pravá podívaná. Jestli se vám to nezdá jako dostatečně důvtipná zápletka, tak věřte, že film Ztratili jsme Stalina (7.-8. 4.) ve své tragičnosti a schopnosti utahovat si z velkých věcí je vtipný velmi. V Rusku tento film zakázali. 5. března 1953 umírá muž. Tím mužem je Josef Stalin. Po jeho skonu vypuká v řadách jeho nejbližších naprostý zmatek a panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude vždy živý. Proč by nemohl i Stalin? Během jeho života se soustředili především na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Černá komedie Ztratili jsme Stalina podle komiksu Fabiena Nuryho dokonale zesměšňuje šílený komunistický režim a nejabsurdnější na tom je, že téměř vše v tomto filmu je založeno na skutečných událostech. Podle ruského ministerstva kultury snímek režiséra Armanda Iannucciho uráží sovětskou historii a zakázali jej promítat v kinech. Ve zbytku světa film sbírá kladné recenze i díky skvělému obsazení v čele se Stevem Buscemim (Chruščov), Jasonem Isaacsem (maršál Žukov) a monty pythonovcem Michaelem Palinem (Molotov). 

= > Joaquin Phoenix získal loni v Cannes hereckou cenu a režisérka Lynne Ramsayová byla tamtéž oceněna za scénář k filmu Nikdys nebyl (16. 4.)
Joe je válečný veterán, který si nese celou řadu jizev. Nejen z nasazení v Afghánistánu, ale i z dětství, kdy musel čelit brutálnímu otci, a ze své kariéry agenta jednotky FBI pro boj s prostitucí. Svůj bezvýchodný život tráví mezi domem, kde žije jeho podivínská matka, a nebezpečnými misemi, na nichž zachraňuje ženy, které se staly oběťmi obchodu s bílým masem. Významný senátor si ho najme, aby přivedl zpět jeho nezletilou dceru, která skončila v jednom z anonymních domů, v nichž kvete dětská prostituce. Joe bere své osvědčené kladivo a vydává se na další výpravu za spravedlností. Tentokrát však nezůstane jen u záchrany bezbranné ženy. Joe mimoděk zasáhne do pedofilní sítě, jejíž vlákna vedou vysoko... Od té chvíle se jeho existence dostává do krvavé spirály, jejíž násilnost překonává i předchozí traumatické zážitky.

= > Příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny
Baron se vrací se svým sluhou z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves a farář Fidelius. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Takový je režijní debut Ondřeje Havelky, romantický a zároveň ironický příběh Hastrmana (21.-22. 4.) alias barona de Caus, jehož láska k venkovské dívce Katynce jej naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní.

= > Menzel si zavzpomínal na svůj mladistvý kukuč nesmělého ťunti
Ve filmu Tlumočník (3. 4.) režiséra Martina Šulíka se sešel před kamerou oscarový tvůrce Jiří Menzel a nejlepší loňský evropský herec Peter Simonischek,  kterého proslavil loni proslavil film Tony Erdmann.
Osmdesátiletému tlumočníkovi Alimu Ungárovi se dostane do ruky kniha bývalého důstojníka SS, ve které popisuje svoje působení na Slovensku. Ali si uvědomí, že v jedné části pravděpodobně zaznamenal popravu jeho rodičů. Vydá se za bývalým esesákem do Vídně. Místo vraha svých rodičů však najde jen jeho sedmdesátiletého syna. Georg je bývalý učitel, který má problémy s alkoholem a od minulosti svého otce se celý život distancoval. Tlumočníkova návštěva však vzbudí jeho zájem, a tak se před smrtí rozhodne zjistit, kdo byl vlastně jeho otec. Oba starci, asketa Ali a bonviván Georg, se vydají na společnou cestu  a pokoušejí se najít svědky válečné tragédie. Během cesty se dostávají do bizarních situací, potkávají rozmanité lidi a postupně si skládají mozaikovitý obraz světa, který se navenek mění, ale v hloubce ukrývá nevyřešené konflikty. Díky poznání života toho druhého, začínají chápat vlastní činy a přehodnocují i svou identitu. (CSFD.cz).

= > Izraelský film Foxtrot (23. 4.) si odnesl letošní velkou cenu poroty z filmového festivalu v Benátkách. 
Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěný checkpoint kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam. Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává. Snímek Foxtrot zprostředkovává surreálnou armádní zkušenost mladých vojáků a zabývá se tématy viny, ztráty a traumat, která se v izraelské společnosti přenášejí z generace na generaci. To vše originálním vypravěčským způsobem, který je prostoupen citem pro krásu, absurditou a jemným humorem. Díky svému protiválečnému vyznění vzbudil snímek ve své rodné zemi silné kontroverze. Film se zabývá izraelskou okupací Západního břehu. (CSFD.cz).

= > Koncert uprostřed obléhání Sarajeva
Scream for Me Sarajevo (23. 4.) je úžasný příběh o neuvěřitelném rockovém koncertu, který odehrál frontman kapely Iron Maiden Bruce Dickinson v roce 1994 uprostřed obléhání Sarajeva. Záběry z unikátního vystoupení, setkání s těmi kteří se na koncert dostali a díky kterým se uskutečnil , odhodláni žít si svůj život bez ohledu na zvěrstvo které se dělo kolem nich. Rozhovory s kapelou, se štábem i s ochrankou nás vracejí do kruté a nebezpečné reality. Film o mimořádných lidech prožívajících hrůzy války a o muzikantech, kteří riskovali své životy aby pro ně zahráli.


= > A je to tady !!! Avengers: Infinity War (26.4.-29. 4.) završují bezprecedentní desetiletou cestu filmovým světem Marvelu!

Související odkazy >Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus