Prosincová knižně filmová nabídka

Vítáme vás u letošní posledního příspěvku do série článků propojujících filmy kina Svět a knižní tituly v MekTa. 

= > Hráli jste někdy v kapele? Je to jako druhá rodina, s jejímiž příslušníky prahnete po štěstí a prožíváte nečekaná dobrodružství. Stejně jako usedá rodina zas a znovu u jednoho stolu, scházejí se členové Kvarteta (1.-3. 12.) tzv. soudobé hudby vždy u dalšího koncertu.
Poněkud nesourodá čtveřice v čele se solidně vyhlížejícím, avšak lehce sucharským Robertem, jeho partnerkou atraktivní a rozháranou cellistkou Simonou, extrovertním vtipálkem Tomášem a znalcem historie s přezdívkou Funés spolu zažívá na cestě za svou nejsvobodnější skladbou řadu humorných situací, ale i nedorozumění. Čas tráví i v legendární hospodě Ponorka v historickém centru svého rodného města, kam chodí také odvázaná „Batrflaj" a „dvorní" psychoterapeutka kvarteta Sylva. Mezi hlavními hrdiny dochází k neustálým zádrhelům a lehce bizarním situacím, až konečně jeden neplánovaný večírek přinese jistou katarzi i radost a s ní vytoužený pocit štěstí. (CSFD.cz).

= > Záznam dvou vystoupení skupiny Metallica v rámci turné World Magnetic Tour v kanadském Quebeku na konci roku 2009 pod vedením režiséra Wayne Ishama uvádí v rámci projektu "Jeden večer sto kin v ČR" také táborské kino. Sami fanoušci si mohli tento film sestavit ze dvou dnů a dvou setlistů. Byl vybrán kompletní druhý den s bonusovými skladbami z prvního dne na druhé DVD. 2. dubna 2018 se kapela Metallica staví v pražské O2 aréně.
Projekt "Jeden večer sto kin v ČR" je podle statistik Unie filmových distributorů opakovaně jedničkou v počtu diváků na jedno představení.

= > Čtverec (7. 12. 2017) je jednak název filmu, který vyhrál letošní festival v Cannes, ale současně i hlavní exponát výstavy, kterou chystá hlavní postava filmu, kurátor muzea moderního umění Crostian. Ústřední myšlenkou vystavovaného objektu je čtverec o rozměrech 4 x 4 metry, uvnitř kterého platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Kurátor společně s PR agenturou hledá v muzeu ideální strategii, jak v roztržitém a událostmi zavaleném mediálním prostoru celou akci zviditelnit.
Jenže pak Cristian při bizarní formě kapesní krádeže přijde o peněženku a mobil a jeden z jeho podřízených vymyslí geniální způsob, jak je získat zpět. Cristian se jako obvykle nedokáže soustředit na nic jiného než sám na sebe. A podobně jako celá švédská společnost se i konceptuální výstava začíná utápět v bizarním zmatku, který definuje napětí mezi liberálními hodnotami, egoismem a sobectvím. Vítejte ve Čtverci jménem současná Evropa.

= > O válce se zpravidla nežertuje, ale tvůrci snímku Na shledanou tam nahoře, který táborské kino promítne 11. a 12. prosince, odvodili nádech černého humoru právě z událostí, které propojily tři muže v zákopech. Pozor následující text obsahuje spoilery!
Ocitáme se v listopadu 1918, kdy do konce světové války zbývá jen pár dní. Poručík Henri d´Aulnay-Pradelle je přesto ochotný kvůli uznání a povýšení jít i přes mrtvoly a posílá svou jednotku do nesmyslného útoku. Tato zbytečná zteč na kótu 113 nerozlučitelně spojí dva vojíny, nenápadného účetního Alberta Maillarda a nadaného umělce z bohaté rodiny Édouarda Péricourta. Albert skončí po výbuchu zasypaný v zákopu a Édouard ho vyhrabe a zachrání. Hned nato jej ale zasáhne střepin a přijde o kus obličeje. Toto znetvoření ovlivní životní příběh obou vojáků i po demobilizaci. Albert se stane Édouardovým pečovatelem a nakonec společně připraví monumentální podvod postavený na národním uctívání válečných hrdinů pomocí pomníků. A poručík Pradelle mezitím bezostyšně vydělává na státní zakázce založené na exhumaci padlých a na výstavbě válečných hřbitovů. Jejich cesty se tak musí zákonitě protnout.

= > Osmý film ze série Star Wars s názvem Star Wars: Poslední z Jediů (14. - 20. 12.) navazuje na předchozí díl Star Wars: Síla se probouzí. Budou odhalena strhující dobrodružství, prastará tajemství a další šokující události z minulosti.
             14. 12. 00:01 hod = > PŮLNOČNÍ PŘEDSTAVENÍ! Ať vás provází síla!


= > Film Milada (14. -15. 12.) je inspirován osudem a životem JUDr. Milady Horákové, který se dotkl mnoha lidí. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejíž osobnost a životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Ústředními tématy filmu jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska, naděje, moc a oběť, které jsou velmi aktuální i dnes. Cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud, nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí.

= > To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expres (19.-20. 12) kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří.

= > John McEnroe a Björn Borg svedli v roce 1980 památnou tenisovou bitvu ve finále Wimbledonu a právě ta se stala předlohou pro švédský snímek Borg vs. McEnroe (29.-30. 12.). Tehdy jedenadvacetiletý McEnroe byl teprve na začátku velké kariéry, ale zkušenějšímu rivalovi odolával pět setů, až ten poslední rozhodující prohrál 6:8. Film popisuje i osobnosti obou hlavních hrdinů. Na jedné straně vlasatého playboye, a na druhé straně výbušného mladíčka, který se při každé příležitosti hádá s rozhodčím a prská kolem sebe. Zajímavostí je, že záběry ze slavného zápasu se točily i na pražské Štvanici, kde se centrální dvorec na pár dní proměnil ve slavný All England Club

Další tipy > 

Na závěr je třeba zmínit, že kino Svět má nový kabát se slušivým venkovním osvětlením.

Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus