Říjnové kino


Jsme tu zpět s výběrem filmů Kina Svět!


Ten má vždy 2 společné jmenovatele. Film a knihu. A to buď ve formě konkrétní knižní předlohy nebo tématického knižního okruhu, kterého se film dotýká.= > Začneme druhou kapitolou rodinné kroniky Zahradnictví s názvem Dezertér (1. 10.), odehrávající se na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953. Hlavní postavou je majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou a jejími sestrami Bedřiškou a Vilmou. Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální..

= > Wind River (2.-4. 10.)podle CSFD.cz hodnocení 87%. V atmosférickém, mysteriózním thrilleru stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti… Připomeňme, že scénárista Taylor Sheridan má za sebou takové snímky jako Sicario: Nájemný vrah nebo film Za každou cenu. A zde suverénně debutuje coby režisér!

= > Chcete vidět film Cesta na Měsíc (5. 10.) z roku 1902? Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorované. V té době byl považován za celovečerní film (kolem 14 minut) a stal se celosvětovým fenoménem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993…

= > Životní pouť Soni Červené (9. 10.) soukromou i profesní, poznamenaly bouřlivé dějiny 20. století a jeho dva nejzrúdnější totalitní systémy: nacismus a komunismus. Film Olgy Sommerové Červená ukáže ve vzpomínkách i historických dokumentech důležité momenty její cesty, protagonistka nezastírá ani další nelehké životní peripetie. Navzdory těmto okolnostem před námi stojí silná žena, vynikající umělkyně světového renomé, jejíž ohromující umělecká dráha čítá sto operních rolí ve čtyřech tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů. Pěvkyně a živoucí legenda, která stála na pódiu vedle Jana Wericha, Maria del Monaco, Luciana Pavarottiho či Plácida Dominga, spolupracovala s Rafaelem Kubelíkem, Herbertem von Karajanem, Robertem Wilsonem, Lou Reedem i Tomem Waitsem.

= > Po strništi bos (9.-11. 10.) je jakési pokračování filmu Jana Svěráka Obecná škola. Edu Součka, jeho maminku a tatínka sledujeme v době Protektorátu, kdy je celá rodina donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině.Film vznikl podle stejnojmenné knihy vzpomínek Zdeňka Svěráka a tematicky zapadá do tetralogie filmů Kolja, Obecná škola a Vratné lahve, které vyprávějí příběh jednoho muže na pozadí dějinných událostí 20. století. (CSFD.cz).

= > Od 2. do 14. 2017 proběhne v kině Svět XV. ročník mezinárodního festivalu outdorových filmů. Jeho součástí je Outdoorové odpoledne na náměstí T.G.M. 12. 10. 2017.


= > V hlavní roli netradičního životopisného filmu o ruské básnířce Anně Barkovové (1901–1976) 8 hlav šílenství (15. 10.) se představí česká zpěvačka Aneta Langerová.
K ději: Sovětské Rusko, rok 1921 - mladičká Anna má před sebou hvězdnou kariéru, právě jí vychází první sbírka, prý bude největší ruskou básnířkou, která zastíní samotného Puškina. O pár let později už se ale tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Nebude to její jediná cesta ani její jediný lágr. Básnířka Anna Alexandrovna Barkovová strávila v táborech sovětského Gulagu a ve vyhnanství 22 let svého života.
Název filmu 8 hlav šílenství odkazuje ke stejnojmenné novele Anny Barkovové, ale i k osmi hlavám - kapitolám, do nichž je snímek rozčleněn. Kapitoly mají každá svůj odlišný styl, a každá přenáší diváka do jiného období života básnířky. Jako celek pak skládají strhující příběh výjimečně nadané umělkyně unášené dějinnými událostmi 20. století v Sovětském svazu.

= > Ať už se bojíte čehokoliv, nikdo To (15.-16. 10.) nezná lépe než Stephen King! Zlovolná síla na sebe ve městě Derry ve státě Maine bere podobu klauna Pennywise, který své okolí baví neveselými kousky. Kupříkladu tím, že děsí a zabijí malé děti. Některé z nich se ale začnou bránit. Po třiceti letech se ale zlo vrací – horší, zuřivější a ještě nebezpečnější.
To se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první na sebe tajemná bytost bere podobu klauna a terorizuje skupinku dospívajících dětí, v malém americkém městečku. Ve druhé jsou už postavy dospělé a rozhodnou se své dětské noční můře konečně postavit. Film je tak strašidelný, až je mládeži nepřístupný!

= > Padesát let historie rockové legendy Scorpions, jejich cesta na vrchol, těžké roky, kdy zpěvák a zakládající člen přišel o svůj unikátní hlas, návrat mezi rockovou elitu, zpověď blízkého okolí, včetně manželek, zákulisí legendárního koncertu v Moskvě a současný život rockových hvězd, které stále vyprodávají největší haly světa, to vše v unikátním dokumentu Scorpions Forever (16. 10.).


= > Kdo je nejúspěšnější autor současné krimi? No ano, Jo Nesbo! Která jeho detektivka kraluje žebříčkům nejčtenějších knih současnosti? No ano, je to Sněhulák (17.-18. 10)! Nejsvéráznější románový detektiv Harry Hole a jeden z nejcharismatičtějších herců své generace Michael Fassbender se spojili v adaptaci slavného detektivního thrilleru!  V dalších rolích uvidíte Charlotte Gainsbourg nebo Cloë Sevigny. Jedna žena zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná. Postavený sněhulák na místě činu naznačuje, že pachatel si chce hrát. Dokonce to vypadá, že si už párkrát takhle hrál v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat.
Je jisté, že po tomhle filmu si už nikdy nepostavíte sněhuláka s radostí. = > Další film je květinový. Tulipánová horečka je nejen jednou z nejstarších spekulativních bublin, která proběhla v Nizozemsku letech 1634 - 1637, ale jde i o název filmu, který kino Svět uvede 23. října. 17. století. Amsterdam. Bohatý obchodník Cornelius Sandvoort si bere mladičkou Sophii, která svého muže jak jinak než ctí a poslouchá. Relativně poklidné vody konzervativního manželského páru naruší, když si Cornelis objedná její portrét u nadějného malíře. Sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlí. Aby ne! Hraje ho totiž Dane DeHaan. A protože on její sympatie opětuje, zrodí se vášnivá, ale zakázaná láska. Aby svůj vztah utajili, milenci se víc a víc zamotávají do spleti podvodů a lží. Jejich nadějí na společnou budoucnost je vzácná tulipánová cibulka, díky které by získali mnoho peněz. Film vychází z úspěšné knižní předlohy Deborag Moggachové, která v minulosti vytvořila scénář například k úspěšnému filmu Pýcha a předsudek a jedním ze scénáristů je Tom Stoppard, držitel Oscara za film Zamilovaný Shakespeare.

A závěr vězte, že film Matrix promítne táborské kino Svět 30. října 2017!

Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus