Se studenty VU3V po stopách předků


V pondělí 21. května vystoupila z vlaku ve stanici Třeboň lázně skupina studentů Virtuální univerzity třetího věku, o pár minut později oslovená jako “zkušení genealogové”. Studenti absolvovali totiž na podzim kurz právě na téma hledání předků. A jejich kroky teď vedly do Státního oblastního archivu na zámku v Třeboni.


Na nádvoří zámku už čekala zástupkyně ředitele třeboňského archivu PaedDr. Laděna Plucarová, který nás provedla archivy, sklepením i dlouhými chodbami, snažila se nám vysvětlit restaurátorské postupy při renovaci starých tisků - máčení, vyřezávání, svazování, mazání sádlem..
Na dřevěných policích byly svazky nedozírné historické hodnoty. Někdy jsme měli pocit, že se na konci chodby musí každým okamžikem objevit Petr Vok. Do některých místností vcházejí archiváři s čelovkou na hlavě a šplhají po dřevěných žebřících, bez elektřiny, klimatizace a jiných vymožeností moderní doby. Neskutečné. Paní doktorce rozhodně nechybí smysl pro humor, vtipně komentovala věci současné i minulé a briskně odpovídala na zvídavé dotazy našich studentů.

Exkurze třeboňským archivem pro nás byla skvělým zážitkem a za to patří velký dík právě paní doktorce Plucarové. Autor: Lada Lenkerová a Lucie Procházková

Štítky: blog, senioři, VU3V


comments powered by Disqus