Srpen v kině

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a my se vracíme s pravidelným měsíčním programem kina Svět. Výběr titulů má vždy společné jmenovatele: kniha - film.
A to buď v formou konkrétní knižní předlohy, tématického knižního okruhu, kterého se film dotýká.


Takže jdeme na to >

= > Snímkem Vetřelec: Covenant (1.-2. 8) se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo.

V MekTa najdete jak >


= > Pavoučí supehrdina se vrací! Ve filmu Spider-Man: Homecoming (5.-9. 7.) je jasné, že Peter se věnuje akční práci už nějakou dobu. Je nadšený ze svých zážitků s Avengers a vrací se domů, kde žije se svou tetou May pod bedlivým dohledem svého nového učitele Tonyho Starka. Snaží vrátit ke svému běžnému životu, což mu komplikuje touha dokázat, že by mohl konat mnohem větší skutky, než kterých se zatím odvážil. Když se objevuje nový padouch Vulture, ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité.

= > Zastavíme se u snímku Život za život (7.8.), který byl nominován v roce 2017 na cenu César za nejlepší adaptovaný scénář, dále v kategorii Nejlepší film na festivalech GHent IFF 2016, Valladolid IFF 2016 a Venice Film Festival 2016 a také na Platform Prize na IFF v Torontu.
Vše začíná v noci, kdy tři mladí surfaři brázdí rozbouřené moře. O několik hodin později, po cestě domů, dochází k nehodě. Sedmnáctiletá oběť autohavárie je ve stavu mozkové smrti a lékaři se snaží přesvědčit zdrcené rodiče o morální hodnotě dárcovství orgánů. V jiném městě matka dvou dětí, trpící degenerativním onemocněním srdce, čeká na transplantaci. Jedná se o adaptaci mezinárodně úspěšného románu Maylis de Kerangalové z roku 2014.

= > Křižáček (8.-9. 8.) je „historická roadmovie" odehrávající se v době vrcholného středověku a inspirovaná romantickou básní Jaroslava Vrchlického. Malý chlapec ovlivněn legendami o dětských křížových výpravách utíká z domova a jeho otec, skutečný rytíř Bořek se vydává na takřka marnou pouť za jeho nalezením. Dvojí putování ovšem nechce být lineárním dobrodružným vyprávěním, nýbrž se snaží pojmenovat univerzální a nadčasové problémy dospívání, vztahu k autoritám, úbytku životních sil i schopnosti přiznat si vlastní selhání. Film, jehož uvedení je plánováno na podzim roku 2015, slibuje nejen emotivní, ale i vizuálně opojný zážitek díky inspiraci náměty romantických maleb 19. století.
V hlavní roli Karel Roden!

= > O dalším snímku Dunkerk (14.-16. 8.) toho zatím na webu moc nezjistíme. Ale vzhledem k faktu, že se jedná o další počin režiséra Christophera Nolana, je jasné, že by v žádném případě neměl uniknout naší/vaší pozornosti. Zatím víme, že film je válečný, a že tam uvidíme Cilliana Murphyho, kterého válečné filmy poslední dobou asi baví (viz. Antropoid). Film totiž vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ti byli totiž obklíčeni nepřátelským německým vojskem a i přes tuto složitou situaci se nakonec podařilo zachránit zhruba 338 tisíc vojáků za pomoci 800 lodí.

= > Po strništi bos (17.-23. 8.) je jakési pokračování filmu Jana Svěráka Obecná škola. Edu Součka, jeho maminku a tatínka sledujeme v době Protektorátu, kdy je celá rodina donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině.Film vznikl podle stejnojmenné knihy vzpomínek Zdeňka Svěráka a tematicky zapadá do tetralogie filmů Kolja, Obecná škola a Vratné lahve, které vyprávějí příběh jednoho muže na pozadí dějinných událostí 20. století. (CSFD.cz).

= > Krásná Chloé bývala modelkou a teď pracuje v galerii. Začne docházet k fešnému psychologovi Paulovi a je z toho láska jako trám. Jenže Paul má dvojče Luise, který pracuje také jako psycholog, ale povahově je pravý Paulův protiklad. Milenci se sestěhují, Chloé zjišťuje, že v Paulově minulosti něco nehraje. Objeví existenci jeho jednovaječného dvojčete. roč Paul přede všemi skrývá, že má bratra? Jaké dávné tajemství je spojuje a rozděluje? A jde skutečně o dvojče, nebo jen o promyšlenou lež, kterou se Paul snaží zakrýt druhý život svého temnějšího já? Na tyto a další otázky všem zvědavců odpoví 17. 8. film Dvojitý milenec. Film byl natočen podle knižní předlohy Joyce Carol Oates.

= > Po výborném Anthropoidovi tu máme další snímek o atentátu na Heydricha. Tentokrát z opačné strany barikády. Snímek Smrtihlav (21. 8-) se totiž z výrazné části zaměřuje na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky.

= > Očekáváným snímkem dle komiksové předlohy Pierre Christina a Jean-Claude Mézièrese je francouzský film Luca Bensona Valerian a město tisíce planet (21.-23. 8.). Hraje v něm kupa dekorativních a známých jedinců. Hezounek Dane Dehaan, modelka Cara Delevingne, drsoň Clive Owen, zpěvačka Rihanna, zpěvák Kris Wu, tlouštík John Goodman a první manžel Umy Thurman Ethan Hawk.
Valerián a Laureline jsou speciální vládní agenti pro správu lidských území a jejich úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Valerián má se svou kolegyní více, než jen profesionální záměry, neustále ji bombarduje milostnými návrhy. Ale pověst, která jeho vztah k ženám provází a konzervativní postoje Laureline vedou k tomu, že ho neustále odmítá. Na rozkaz velitele se Valerián a Laureline vydávají na společnou misi do ohromného mezigalaktického města Alfa. Alfa je neustále rostoucí metropole, kterou obývají tisíce tvorů ze všech koutů galaxie. Žije zde 17 milionů obyvatel, kteří spojili své dovednosti, technologie a zdroje pro společné dobro. Jak už to ale bývá, ne každý má v Alfě stejné bohulibé cíle. Zdá se, že jakési tajemné síly se chystají náš rod ohrozit! (CSFD.cz).

= > Na scéně přichází Tom Cruise! Tentokrát si zahrál postavu skutečného amerického pilota Barryho Seala (24.-27. 8.), který se nechal na počátku 80. let 20. století zaměstnat nechvalně proslulým Medellínským kartelem k pašování kokainu z Kolumbie na území Spojených států amerických. Za jeden takový let si vydělal až půl milionu dolarů. Jeho kriminální období a bohatý život po pár letech ukončilo zatčení a odsouzení k 10 letům vězení. Po vyřčení rozsudku však Barryho kontaktoval agent DEA (americký úřad pro kontrolu obchodu s drogami), který mu nabídnul svobodu výměnou za donášení informací americkým výzvědným službám. S tím souhlasil a začal tak pracovat jako informátor. (fandimefilmu.cz). V MekTa hledejte např.

= > Temná věž (28.-30. 8.) je dozajista nejznámnějším dílem Stephena Kinga. Děj se odehrává v alternativním vesmíru, hlavní postavou je Roland Deschain, poslední z řádu rytířů, který vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém. Je totiž odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů, protože Roland je jediným, kdo je schopen Temnou věž před Mužem v černém ochránit.
Aby dokázal splnit svůj úkol, musí z našeho světa do toho svého přivést mladého feťáka Eddieho, beznohou Susannah a jedenactiletého chlapce Jakea, kteří mu s jeho misí pomohou.


A na závěr > Autor: LiSpa

Štítky: knihy, filmy, kino


comments powered by Disqus