Únor v knihovně

Máme za s sebou úspěšné spuštění provozu knihovny ve třetím patře, známé jako hudební oddělení.
S novým prostorem však vyvstává otázka, jak jej pojmenovat a to s ohledem na to, že se zde kromě hudby nachází komiksy, sci-fi a fantasy literatura. Zároveň by se zde měla pořádat část autorských čtení, Čtenářských klubů, do budoucna se počítá s promítáním filmů i tematickým pouštěním hudby z vinylů. Jednoduše pojem "hudební" už nestačí, nevystihuje podstatu prostoru, který je především útulným obýváčkem uprostřed města.

Výzva >

A tady přicházíte na scénu opět vy, naši čtenáři. Už jednou jste knihovně pomohli se stěhováním. Takže se ptáme: Jak si svůj nový obýváček chcete pojmenovat? Máte nějaký nápad? Neváhejte se ozvat prostřednictvím diskuze pod článkem, facebooku, mailem, telefonicky nebo nám to prostě přijďte říci přímo do knihovny. Na místě budou připraveny flipcharty, kam své nápady můžete rovněž zanést.

První akcí, která se v novém prostoru odbude 8. 2., je setkání s Markem Tomanem nad jeho posledním románem Chvála oportunismu, ve které zvolil nečekaného vypravěče – barokní Černínský palác na Loretánském náměstí v Praze, který zaznamenává zlomové okamžiky českých dějin od svého vzniku až do současnosti. Jeho zdi hostily obrazárnu a lazaret, kasárna, útulek pro chudé, úřad říšského protektora pro Čechy a Moravu i ministerstvo zahraničních věcí. Zvláštní pozornost věnuje palác osobě Jana Masaryka a snaží se ze své kamenné paměti vydolovat co nejvíce vzpomínek, náznaků a stop, jež by vysvětlily ministrův tragický skon pod okny jeho úředního bytu.

Další díl LiStOVáNí nás vezme do dob socialismu. Přes 60 známých osobností se rozhodlo přispět do knihy Jána Simkaniče Mé dětství v socialismu nejen texty, ale i fotografiemi a vznikla tak jedinečná mozaika příběhů, emocí a vzpomínek na dětská léta v období socialismu vykreslující mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Pořádá Divadlo Oskara Nedbala 19. 2.

I v letošním roce Hvězdárna Tábor pokračuje ve svých populárních přednáškách. 23. února se dozvíme od Dušana Majera, šéfredaktora největšího specializovaného zpravodajského portálu zaměřeného na kosmonautiku Kosmonautix.cz, něco o historii i budoucnosti průzkumu planety Mars a o nejdokonalejší vědecké laboratoři, kterou kdy lidstvo dostalo na povrch cizí planety, kterou je americká Rover Curiosity.

Věděli jste, že na svatého Valentýna připadá také Den darování knih? Co takhle obé spojit a darovat svým milým nějakou pěknou knihu? U nás v knihovně si můžete vybírat zajímavé čtivo za symbolickou cenu v košících s vyřazenými knihami v A-klubu a naproti výpůjčnímu pultu.
Knihovna pro děti a mládež zase nabízí tzv. Knižní štěstí, neboli knihy s překvapením. Pokud byste na oplátku vy chtěli darovat knihu nám, můžete ji nechat v našich knihobudkách na náměstí TGM nebo na vlakovém nádraží. Oslavte 14. únor s námi!

Senioři v knihovně >

Deskohraní se seniory se setkalo s velkým ohlasem, takže se knihovna rozhodla rozšířit svůj program pro tuto věkovou kategorii cyklem přednášek VU3V. V únoru proběhnou další dvě a sice Historie cestování a Lázeňství a jeho historie. Za sebou mají školáci lednové Cestování a cestovní ruch.

Počítačové kurzy >

Pro začátečníky jsou 20. února nachystány Základy vyhledávání informací na internetu.

Pořady pro děti >

Knihovna pro děti a mládež připravila hned dvě masopustní odpoledne (1. a 22. 2.). Malí uživatelé se budou zabývat výrobou masek vhodných pro oslavu tohoto svátku. 8. 2. je připravena v tomto oddělení beseda s Markem Tomanem nad jeho knihou Chvála oportunismu.
Husitské muzeum v Táboře ve spolupráci s knihovnou pořádá 17. února besedu nad knihou Renáty Fučíkové a Zdeňka Vybírala Karel a rytíři.
V plánu je i setkání v rámci celostátní akce Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka s ilustrátorkou Evou Volfovou (22. a 24. 2.).

Malí uživatelé jistě zaregistrovali, že jejich oddělení bylo poslední týden v lednu zavřené. Proč? Snažili jsme se fond pro vás pohodlně přeřadit a hlavně tematicky vyladit. Knihy nyní krášlí různobarevné puntíky umístěné na hřbetu knih, a to následovně >


dobrodružné příběhy -> tmavě modré kolečko
detektivní příběhy -> světle modré kolečko
 humoristické příběhy -> červeno-oranžové kolečko
 fantasy -> oranžové kolečko
sci-fi -> žluté kolečko
horory -> zelené kolečko
dívčí romány -> fialové kolečko


Výstavy >

Doporučené akce a služby knihovny >Autor: LiSpa

Štítky: knihovna, akce, služby, Čtenářskýklub, autorskéčtení, LiStOVáNí, senioři,


comments powered by Disqus