MekTa bourá bariéry

Počátkem května jsem se účastnila semináře Mgr. Davida Šourka v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích s názvem "Přátelská pracoviště". David stojí v čele Diakonie Českobratrské církve evangelické. Začínal ve středisku v Čáslavi, kde se se věnoval práci s lidmi s mentálním postižením, a zároveň zastával pozici ředitele speciální školy v Čáslavi
 

Proč takový úvod?

Inu proto, že MekTa mezi svými uživateli má řadu různě handicapovaných jedinců a musí si přiznat, že bariérová je. S tím se však nehodlá smířit. Řadu let spolupracuje s denním a týdenním stacionářem Klíček nebo s Rolničkou a Fokusem hlavně v rámci jejich prodejních výstav. S Aplou má vztah založený na akci Noc literatury, kdy se její prostory loni staly jedním ze čtecích míst a výtěžek doprovodné akce Tabookové řezy v rámci ročníku letošního šlo právě této organizaci. Také zaměstnanci Domácího Hospice Jordán MekTu několikrát navštívili, aby referovali o jeho činnosti.

Handicap = nerovnost podmínek

Bariéry v budově MekTy představují problém nejen fyzický. To v případě, že si uvědomíme, že zvukové knihy pro zrakově postižené a otitulkované filmy pro případné neslyšící, jsou až ve třetím patře. O vozíčkářích nemluvě. Ano, existuje objednávková služba, která částečně celou situaci usnadňuje. Vyjímečně se lze domluvit klidně v místě půjčovny v dospělém oddělení, tam si i vybrat a pracovnice ochotně seběhnou s již vyřízeným požadavkem. Pomocníkem je i knihobox, ale jen při vracení. Samozřejmě při domluvě 
Dále je tu i psychický blok. Řada uživatelů návštěvu horních pater vzdá, protože se jim prostě nechce. Přemístění fondu sci-fi a komiksů do třetího patra je, dalo by se říct, skoro až donucovacím prostředkem pro fandy těchto žánrů. A nezapomeňme ani na maminky s dětmi. Nechat kočárek v přízemí představuje jednak riziko ztráty a jednak stoupat s ratolestí na zádech není taky nic moc.
 
     

Postižení není vlastnost

Nejen "handiuživatelé" vyžadují speciální přístup. Ten potřebují všichni uživatelé MekTy! Leckdo je třeba stižen různou sociální situací, jiný přístup vyžaduje problémová mládež trávící řadu hodin hraním ohlupujících her, nezaměstnaní, matky s dětmi, senioři atd. a veřte, že není nic horšího, než zákazník, který se cítí provinile. MekTa se snaží se chovat přátelsky do té míry, že zákazník jí není lhostejný. Snaží se, aby služba, kterou poskytuje nebyla "tradiční". Taková služba je snadno rozpoznatelná. Je totiž bez nápadu, upjatá, neosobní...prostě jako v bance nebo na úřadě. 

Co jsem dozvěděla a co si o tom myslím?

Takže něco málo o samotném semináři. V úvodu se David zamýšlel nad spojením "přátelské" a "pracoviště". Podvědomě cítíme, že v tomto spojení si něco odporuje. Jak může být práce spojená s přátelstvím? David míní, že nejefektivněji pracují teamy, kde panují úzké přátelské vztahy. Nemusí tomu být nutně tak. Tvrzení, že takový, jaký máme postoj k člověku v kolektivu, jak jsme obecně přátelští, jaksi reflektuje a odráží i postoj k lidem s postižením či seniorům, se mi nezdá. Totiž postoj k takto specializované skupině uživatelů není přece přímo úměrný s mými vztahy s kolegy na pracovišti.
Buď je člověk empatik a přirozeně a intuitivně vnímá, jak se v dané situaci s takovým jedincem zachovat a nebo není. A tam nepomůžou obecné formule a rady. Pro někoho prostě je ohleduplnost, porozumění, upřímnost, empatie a tolerance naprostá samozřejmost...taková, o které ani neví, že jí disponuje. Taková, která je součástí vybavení každého lidského tvora. Základním předpokladem vytvoření přátelského pracoviště je chtít nalézt řešení, v hledání neustávat. Ale to platí o jakékoli jiné činnosti. 
 
    

Macanova knihovna

A proto hudební oddělení, kde působím, již přes deset let spolupracuje s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K.E. Macana, jejímž posláním je zpřístupňovat nevidomým a těžce zrakově postiženým občanům informace i umělecké hodnoty, a to prostřednictvím Braillova slepeckého písma, zvukových záznamů, reliéfní grafiky a digitálních textů.. 
V oddělení jsme se zaměřily na zvukové záznamy. V dnešní digitalizované době je to práce jednoduchá. Nákup probíhá online, následně je vyroben nosič nebo může být výpůjčka realizována prostřednictvím flashky či rovněž online. Uživatel tak do knihovny nemusí vůbec. Nebo může vyslat posla. A ten na základě potvrzení ověřeného lékařem, může výpůjčku uskutečnit.

Cestování s handicapem

Nedávným nákupem několika cestopisných a dokumentárních filmů se jsme se v hudebním oddělení rozhodly podpořit projekt Jirky Máry a splnit mu tak jeho cestovatelské sny. Stal prvním českým vozíčkářem, který procestoval všechny obydlené světadíly. Byl zapsán do České knihy rekordů. Vlastním příkladem chce dokázat, že zdravotním handicapem život nekončí a motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů. Věří, že dokázat se dá úplně všechno.    
I MekTa věří...že výtah bude!
Libuše Spáčilová


Autor: LiSpa

Štítky: blog, služby


comments powered by Disqus