Jarní kino, jarní MekTa
...aneb vybíráme v březnových ze zajímavých filmových titulů a hledáme k nim knižní předlohy nebo příbuzné tématické skupiny, kterých se filmy týkají.
Ale nejprve přibrzděme u předávání letošních Oscarů. Cenu americké filmové akademie pro nejlepší film loňského roku získal snímek Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho. Celkem film získal tři zlaté sošky - kromě nejlepšího filmu také za původní scénář a pro nejlepšího herce ve vedlejší roli Mahershalu Aliho. Nejvíce ocenění si z letošního 91. ročníku udílení Oscarů odnesl film o britské kapele Queen a jejím zpěvákovi Freddiem Mercurym Bohemian Rhapsody, který posbíral čtyři zlaté sošky. Po třech cenách kromě Zelené knihy dostala ještě Roma režiséra Alfonsa Cuaróna a akční sci-fi Black Panther.
- V Los Angeles se udílely 91. ceny Americké filmové akademie
- Zelená kniha je film roku. Nejvíc Oscarů má ale Bohemian Rhapsody
- Oscara za nejlepší píseň Shallow získala její spoluautorka Lady Gaga
= > Keira Knightley hraje rebelku
Začneme historickým dramatem skutečné osoby. Sidonie-Gabrielle Colette (1. 3.) je nekonvenční a talentovaná mladá žena. Jako mladinká se zamiluje do o 15 let staršího, charismatického pařížského literáta Willyho. Poté, co se vezmou, je Colette z klidného venkovského prostředí katapultována do světa zářivých pařížských salónů a opojných večírků francouzské smetánky. Colette se přizpůsobuje novému životu, noří se do bohémského světa svého manžela. Inspirativní prostředí v ní probouzí kreativitu a spisovatelský talent. Píše první dílo ze série o Claudine. Willy jí dovolí publikovat pouze, pokud román vyjde pod jeho jménem. Fenomenální úspěch Claudine dělá z Willyho slavného spisovatele a z manželského páru opravdové celebrity. Jenže emancipovaná Colette touží po uznání. Jejich manželství se nejen vlivem Willyho nevěry a Colettina vzrůstajícího zájmu o ženy začíná hroutit. Willy se však své talentované ženy za žádnou cenu nehodlá vzdát...(CSFD.cz).
Své druhé manželství spisovatelka uzavřela v roce 1912, s šéfredaktorem Le Matinu, Henrim de Jouvenelem. S tím se už v roce 1924 také rozvedla. Z tohoto manželství měla Sidonie dceru Bel Gazu. Colettová i přes své rozchody stále píše a pracuje jako novinářka. Rok 1925 jí přinesl seznámení s dalším mužem jejího života Mauricem Goudeketem. V této době se už spisovatelka hřeje na výsluní slávy a stává se prvním členem ženského pohlaví Goncourtovy akademie. Je také přijata do Čestné legie.
Colettovou postihla těžká artritida. Žila v Palais Royal a mohla se pohybovat jen na kolečkovém křesle. Dál psala romány, které jsou vlastně její autobiografií. Vyprávějí o vztazích mladých lidí, vyzdvihují přírodu, zvířata a jiné pozemské krásy. Sidonie Gabrielle Colettová zemřela na následky artritidy 3.8.1954 v Paříži.
= > Příběh lidské odvahy a odhodlání
Základ filmu Sobibor (5.-6. 3.) představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém táboře smrti Sobibor na území Polska. Hlavním hrdinou filmu je sovětský Žid Alexandr Pečerskij, intendant a vojenský zásobovač, který to dotáhl až k hodnosti poručíka. V říjnu 1943 upadne do zajetí a ocitne se ve v táboře Sobibor, kam Židy nevozili kvůli práci, ale aby je zabili v plynových komorách. Alexandrovi, silnému na duchu a morálně pevnému, se podaří za tři týdny připravit plán internacionálního povstání vězňů ze západní Evropy a Polska. Toto povstání se stane jediným úspěšným za celou druhou světovou válku a skončí masovým útěkem vězňů z nacistického táboru smrti.
Vyhlazovací tábor Sobibor se nacházel v jihovýchodním Polsku, asi čtyři kilometry od stejnojmenné vesničky a vznikl v rámci konečného řešení židovské otázky po táboru Belzec a před táborem Treblinka. Nebyl pracovním táborem, ale striktně vyhlazovacím. Od května 1942 do října 1943 v něm bylo zavražděno přinejmenším 250 tisíc Židů z Polska, Francie, Německa, Nizozemska, Československa a Sovětského svazu, stejně jako sovětských válečných zajatců.
= > Captain Marvel je další comicsovou trefou
Studio Marvel určuje trendy v rámci komiksových velkofilmů. V případě Captaina Marvela (7.-10. 3.) se pouští do prvního snímku se superhrdinkou v hlavní roli. Snímek se odehrává v devadesátých letech dvacátého století a je tak zcela novým dobrodružstvím z dosud neviděného období marvelovského světa. Sledujeme příběh Carol Danversové, ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu.
= > Bohemian Rhapsody získala 4 Oscary
Sošku pro nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Rami Malek za ztvárnění zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho v životopisném hudebním filmu Bohemian Rhapsody. Ten jinak získal ještě tři Oscary - za střih, hudební mix a střih zvuku. Sedmatřicetiletý Malek v děkovné řeči mimo jiné připomněl, že jeho rodiče jsou egyptskými imigranty a on je první generací Američanů ve své rodině. Kapela Queen v čele s novým zpěvákem Adamem Lambertem slavnostní večer v Dolby Theatre v Hollywoodu odstartovala skladbami We Will Rock You a We Are The Champions.
Jak název filmu Bohemian Rhapsody (11.-13. a 30. 3.) napovídá, obraz a zvuk bude patřit kapele Queen a hlavně o jejím frontmanovi Freddie Mercurym, kterého ztvárnil neodolatelný Rami Malek (zběhlejší budou znát sérii Mr. Robot). Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní jako právě „Bohemian Rhapsody“. Příběh po bleskovém startu kapely, pokračuje neřízenou životní spirálou hlavního hrdiny a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět. (CSFD.cz)
- „Zlatou desku? Tu nikdy nedostanete.“ Ray Foster, slavný producent EMI
- Příběh královské kapely
- Skvěle zahraný životopisný film
- Den, kdy se odehrál koncert Live Aid
= > Skleněný pokoj nabitý hvězdami
Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta (Ludwig Mies van der Rohe). Středobodem domu je „Skleněný pokoj“ (14.-15. 3.). Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera (Fritz Tugendhat), jeho ženu Liesel (Greta) a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti.
Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však netrvá dlouho. Viktor je Žid, a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, brání se dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje (více).
- Tugendhat
- Skleněný pokoj hotov
- Co se dělo po odchodu rodiny Tugendhatových
- Fritz Tugendhat byl podnikatelem i stavitelem proslulé vily
- Život ve slavné vile Tugendhat
- Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila
= > Ne každému bude na svatbě do smíchu
Krásná Laura přijíždí do rodného Španělska na svatbu své sestry. Bujarou oslavu v kraji prosluněných vinic však naruší zmizení jednoho z hostů. Brzy se ukáže, že pod povrchem dřímají staré křivdy a tajemství, která měla zůstat zapomenuta. Nejslavnější filmový pár současnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelují v hlavních rolích dávných milenců, mezi kterými to nikdy nepřestalo jiskřit. Psychologický thriller Všichni to vědí (14. 3.) dvojnásobného držitele Oscara Asghara Farhadiho se stal zahajovacím filmem festivalu v Cannes.
- Zahajovací film loňského festivalu v Cannes
- Únos dítěte otevírá dávné křivdy
- Hvězdný pár znovu vyhrává
- Tento film má moc postav a moc minut
- Íránský pohled na jihoevropskou povahu
= > Novinář z Playboye Karel jednoho dne probudí jako Karla
Nový český film Po čem muži touží (18.-20.3.) svým názvem odkazuje k americkému snímku Po čem ženy touží, v němž podobně zatvrzelý šovinista v podání Mela Gibsona náhle začne slyšet, co si ženy myslí. Jeho český kolega Jiří Langmajer, šefredaktor Playboye, se v ženu rovnou promění. A skrze nástrahy bytí v ženském těle - od líčení přes menstruaci až po fronty na toaletách - začne přehodnocovat svůj dřívější pohled na svět. Totiž to bylo tak...Jednoho dne dostane výpověď kvůli průšvihům a poklesu prodejnosti časopisu, bývalá manželka a dcera ho opět naštvou, neznámá žena mu nabourá auto a na jeho místo je dosazena pohledná mladá šéfredaktorka Leona. Karel vyřeší problémy po chlapsku – společně s nejlepším kamarádem Čestmírem se opije a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší a on je na tom kvůli nim bídně.“ Ráno Karel zjistí, že následkem noční alkoholické „jízdy“ a zásahem vědmy Zoltany se stal ženou. (CSFD.cz).
- Po čem ženy touží, co muži nechápou a proč se muži nechtějí vázat
- Hlavně dělat si se ženami ze života peklo
- Polívková hraje chlapa v ženském těle
- Po čem kino touží?
= > Mádlův nový film
Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy na hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha (19.-20- 3.) se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit?
- Komedie o mužích, co jsou opět chlapci
- Jak málo stačí k velké radosti
- Azyl pro mladého Vietnamce
- Film Jiřího Mádla, který již Jan Tříska nestihl natočit
- Na střeše vznikají vzácná přátelství
- Mádl se scenáristicky a režijně zdokonaluje
- Na střeše má nosné téma a Mádl ho umí natočit
- Na střeše se mohou odehrávat velká dramata
Jeden svět Tábor 28. - 31. 3. 2019
A máme tu oskarového vítěze! Film Zelená kniha (25. 3.) vypráví o bývalém vyhazovači a drobném podvodníčkovi Tonym „Pysku" Vallelongovi mající mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018 (CSFD.cz).
- Úsměvná jízda černošského pianisty
- Cesta na Jih lemovaná humorem
- Eben a slonovina jako nesourodí parťáci nejen na klávesách mistrova piána
- Zelená kniha je film překvapující jen ziskem Oscara
Související odkazy ::
- Tábor kupuje novou promítačku do kina Svět a pomýšlí na letní kino
- Odvážné palce
- Co dávají ve Spektru
- Facebook Kina Svět
- Táborské kino Svět prokouklo. Co možná nevíte o jeho historii
- 10 dokonalých kin, ve kterých si můžete dát i šlofíka