Hvězdárna
AKTUÁLNĚ: Hvězdárna je do odvolání UZAVŘENA.
- 4. patro a střešní plošina
- Hvězdárna má své vlastní webové stránky.
Základní informace
- hvězdárna se nachází se ve 4. patře v budově knihovny v Jiráskově ulici 1775 v Táboře.
- Potkáte se tu s hvězdářkou Soňou Trostovou a hvězdáři Zdeňkem Soldátem a Václavem Vondrušem.
- Pro veřejnost je hvězdárna přístupná každý čtvrtek
- v období duben-říjen od 20.00,
- v období listopad-březen od 18.00.
- Při příznivém počasí je zajištěno pozorování noční oblohy dalekohledem z kopule nebo ze střešní plošiny, v opačném případě hvězdáři připraví náhradní program s promítáním a výkladem.
Kontakt:
- Jiráskova 1775, Tábor, 4. patro
- email: hvezdarna@mkta.cz, knihovna@mkta.cz
- telefon: 381 254 469
- fotky z Hvězdárny ZDE
Další informace:
Táborská hvězdárna je třetí nejstarší hvězdárna v České republice, byla postavena v roce 1938 na střeše tehdejšího Lidového domu v centru města, v dnešní Jiráskově ulici, ve kterém dnes sídlí knihovna. Klubovna hvězdárny se nachází ve čtvrtém patře budovy, o patro výše je observatoř a přístup na vyhlídkovou plošinu, která je vybudovaná na střeše. Od ledna 2018 spravuje hvězdárnu Městská knihovna Tábor. Spolupracujeme se třemi skvělými hvězdáři: Zdeňkem Soldátem, Soňou Trostovou a Václavem Vondrušem.
Kromě pravidelných čtvrtků je hvězdárna otevřena při speciálních příležitostech, konkrétně při pozorování nevšedních astronomických úkazů. Z táborské hvězdárny je možno v závislosti na ročním období pozorovat planety Sluneční soustavy: Jupiter a jeho 4 měsíce, při dobrém zraku a počasí i velkou rudou skvrnou, Saturn s prstencem a měsícem Titanem, Mars a při troše štěstí i s jeho polární ledovou čepičku, Venuši, Merkur, Měsíc, některé jasnější úkazy dalekého vesmíru mezi které patří hvězdokupy, mlhoviny, komety. Přes den je možno pozorovat i Slunce (skvrny, erupce) s použitím slunečního filtru.
Hvězdárna má v současnosti k dispozici toto přístrojové vybavení
- Hlavní dalekohled je od firmy Carl Zeiss Jena typu Maksutov-Cassegrain, průměr 150 mm, ohnisková vzdálenost 2 250 mm,
- binokulární dalekohled Somet Binar s průměrem 100 mm s 25x násobným zvětšením,
- pro pozorování na hvězdárně i mimo hvězdárnu je k dispozici malý převozitelný dalekohled Celestron Schmidt-Cassegrain o průměru 127 mm.
Přednášky
V roce 2016 začal Odbor kultury a cestovního ruchu Města Tábora, který hvězdárnu do konce roku 2017 spravoval, pořádat přednášky z tématických okruhů astronomie a kosmonautiky ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří. Knihovna v tomto pokračuje a tak můžete každý měsíc navštívit v knihovně jednu přednášku v rámci cyklu Vesmírný Tábor.
Všechno o hvězdárně
Ve čtvrtém patře budovy sídlí Táborská hvězdárna, která je po Štefánikově (1922) a českobudějovické hvězdárně (1937) třetí nejstarší institucí tohoto druhu v českých zemích. Otevřena byla již roku 1937.
- Perseidy zůstaly za mraky, přesto táborská hvězdárna bodovala
- Hosté táborské hvězdárny si užili kouzelné chvilky
- Do vzdálených světů z nové kopule
- Opravená táborská hvězdárna láká návštěvníky
- Výtvarník a hudebník Richard Fischer vymaloval hvězdárnu
- Vesmír v knihovně
- Hvězdárny a planetária na území ČR a SR