V pondělí 24. března se od 9 do 13 hod. koná v Regionálním oddělení Městské knihovny Tábor,
které nově sídlí na Budějovické ulici 3157, seminář
Digitální služby státu v knihovnách.
Co se dozvíte:
- jaké jsou základní služby eGovernmentu
- k čemu jsou tyto služby užitečné
- jak a kde získat více informací z této oblasti
- proč je dobré začít právě teď
Akce se koná za podpory Nadace OSF.
Zpravodaj regionálního oddělení MěK Tábor 2024
01.09.2023
01.01.2023
15.09.2022
01.09.2021
Ohlédnutí za setkáním knihovníků
Letošní setkání knihovníků proběhlo 30. května a opět nám vyšlo počasí. Skvělí průvodci Štěpán Ondřich, ředitel Městského kulturního střediska, a Jiří Bílek, student archeologie, nám zprostředkovali spoustu zajímavých informací a zážitků.
Hned po příjezdu jsme se vydali na procházku malebnými uličkami starého města, kolem historických lázeňských domů až ke klášteru františkánů a kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Poté jsme navštívili městské muzeum, kde právě probíhala výstava s názvem „Veteš? To se pleteš!“ Nemohli jsme nenahlédnout také do muzejní knihovny, kde jsou uchovány historické tisky. Dále nás čekala návštěva kostela sv. Michala a poutavý výklad studenta archeologie Jiřího Bílka. Na okružní procházce Bechyní jsme se neplánovaně zastavili ve střední keramické škole, prohlédli si učebny a dílny a mohli zde obdivovat výstavu prací místních studentů. Dověděli jsme se, které známé osobnosti české kultury zde také studovaly. Naše tradiční setkání knihovníků jsme zakončili, jak jinak, v Městské knihovně Bechyně.
Zpracovala Jana Krátká
Září 2022
Ohlédnutí za 16. Setkáním knihovníků malých knihoven

Z Tábora jsme se vypravili vláčkem do Bechyně, kde už na nás čekal pan Štěpán Ondřich, skvělý průvodce a zároveň ředitel Městského kulturního střediska.
Nejprve jsme se vydali okolo historických lázeňských domů, pak malebnými uličkami staré židovské čtvrti kolem synagogy, Pštrossovy vily až ke klášteru františkánů a kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Nahlédli jsme do klášterní zahrady, odkud jsou překrásné výhledy do údolí řeky Lužnice a samozřejmě také známý pohled na dominantu Bechyně – unikátní obloukový most, po kterém vede první elektrifikovaná trať v Čechách.
Dále jsme směřovali na náměstí, kde byla domluvena prohlídka městského muzea s aktuální expozicí s názvem „Veteš? To se pleteš!“ Vystavené exponáty poskytli sami obyvatelé Bechyně a všichni jsme obdivovali, co všechno se v domácnostech i po mnoha letech zachovalo. Nebyli bychom to my, knihovníci, abychom nenahlédli také do muzejní knihovny, kde se nalézají historické tisky, nyní evidované již moderním způsobem - automatizovaným knihovním systémem Tritius od táborské firmy LANius.
Poté jsme zamířili ke kostelu svatého Michaela, kde nás očekával další nadšenec zapálený do historie, student archeologie, Jiří Bílek. Ten nám poutavě vyprávěl nejen o kostele sv. Michaela, ale provedl nás i přilehlým historickým hřbitovem, kde spočívá mnoho významných bechyňských osobností. O této barokní památce mohl náš průvodce Jiří vyprávět hodiny, museli jsme však spěchat k dalšímu cíli našeho výletu.
Cestou k městské knihovně nás Štěpán Ondřich přímo „vtáhl“ do střední keramické školy a dobře udělal. Zde jsme mohli obdivovat výstavu prací místních studentů, prohlédli jsme si učebny a dílny, kde tyto úžasné výrobky vznikají a dověděli jsme se, které slavné osobnosti na této škole studovaly – mezi jinými Karel Kryl, Jan Kačer, Viktor Sodoma, Miki Ryvola, Karel Roden a mnoho dalších významných sochařů a výtvarníků.
Po této neplánované, ale nesmírně obohacující zastávce jsme již opravdu spěchali do Městské knihovny Bechyně a také skvěle poobědvali v lázeňské restauraci, kterou jsme objevili v klidné zeleni zrekonstruovaného lázeňského parku.
Naše letošní setkání se opět vydařilo. Nejen počasí nám přálo, ale skvělí průvodci nám přinesli spoustu zajímavých informací a malebná zákoutí Bechyně nám poskytla úchvatné pohledy na architekturu a historii města.
Pozvánka regionálního oddělení
Vážené knihovnice, vážení knihovníci,
srdečně Vás zveme na 16. Setkání knihovníků malých knihoven, které se uskuteční v pondělí
30. května 2022
V letošním roce Vás zveme do Bechyně, na návštěvu dalšího zajímavého místa a také knihovny v našem okolí. Po příjezdu se nás ujme ředitel Městského kulturního střediska, pan Štěpán Ondřich, který nás provede po bechyňských pamětihodnostech. Navštívíme městské muzeum, kde momentálně vystavují sbírku místních obyvatel nazvanou „Veteš? To se pleteš“ a podíváme se mimo jiné do zámecké zahrady, z níž je krásný výhled na údolí Lužnice rámované obloukem bechyňského mostu. Na závěr slibovaná Městská knihovna Bechyně a povídání či výměna zkušeností mezi knihovníky.
Protože v Bechyni máme naplánovaný pestrý program a výlet se nám tentokrát trošku protáhne, budeme mít možnost občerstvit se v průběhu našeho putování v některé z bechyňských hospůdek.
Sejdeme se 30.5.2022 v 8.45 u vlakového nádraží v Táboře a společně se vypravíme vláčkem zvaným Bechyňka. Návrat plánujeme ve 14.45 do Tábora. Jízdné a vstupy do muzea budou hrazeny.
Přihlásit se můžete e-mailem na adrese jana.kratka@mkta.cz nebo telefonicky na číslech 381 200 582, 381 200 595, 605 104 216.
Na setkání s Vámi se těší metodičky regionálního odd. Městské knihovny Tábor.
