Nejspíš jste se s tím v nějaké formě setkali všichni. Přečtete si na internetu zprávu, které věříte, a vzápětí náhodou zjistíte, že to byl hoax. Někdo z vašich blízkých znenadání mluví o věcech, které se ani při nejlepší vůli nedají nazvat jinak než konspirační fámy. Volají vám podvodníci či vám dokonce někdo šikovný zvládl vybílit účet. A vy sami zjišťujete, že chytrý telefon je pro vás stejná životní nutnost jako spánek a jídlo.
- Jde ještě vůbec být off-line?
- Jak si vůbec ověřit pravdivost informace?
- A jak toto téma zprostředkovat dětem?
Na tohle vše, ale nejen na to budeme společně hledat odpovědi v následujících dvou letech v rámci tématu Mediální vzdělávání, které je pro roky 2023/2024 hlavním tématem českých knihoven.
Mediální vzdělávání úzce souvisí s pojmem mediální gramotnost. A tady si vypůjčíme definici z Terminologické databáze knihovnictví a informační vědy:
„Mediální gramotnost je schopnost jedince efektivně a bezpečně využívat média v různých formách, tj. schopnost přistupovat k médiím, orientovat se v nich, kriticky analyzovat a hodnotit existující mediální sdělení a také vytvářet nová mediální sdělení.“
Proč si knihovny vybraly zrovna toto téma?
Odpovědí může být argument, který vyslovil Tomáš Řehák z Městské knihovny v Praze na Mediálním pikniku pro ředitelky a ředitele, který se konal pod patronací Nadace OSF:
„Problém není množství informací, ale to, že si nemůžeme být jistí tím, že jsou správné. Každý den čelíme množství informací, které si i vzájemně protiřečí, dožadují se naší pozornosti a útočí na emoce. Je jisté, že dovednost čtení médií a rozeznávání faktů od emocí je v dnešní době více než důležitá a role knihoven v posilování této dovednosti je nezastupitelná.“
A co na to táborská knihovna?
Pořádáme přednášky na různá zajímavá témata týkající se mediálního vzdělávání
Vzděláváme školní děti
Knihovna pro děti a mládež zařadila do své stálé nabídky programů pro školy tematický program s názvem S internetem bezpečně. Je určený pro žáky 5. a 6. tříd. Děti se v něm seznámí s riziky internetu. Naučí se, jak zdravě využívat internet a jak si dát pozor na falešné profily, co dělat v případě kyberšikany a kam se obrátit. Projekt podpořila Nadace OSF.
Knihovnická lekce Kyberpohádky využívá klasických pohádkových motivů k osvětlení problémů, se kterými se můžeme v on-line světě setkat. Děti se na základě klasických pohádek učí poznávat problematiku virtuálního prostředí, rozvíjí mediální gramotnost a učí se, jak se správně chovat na sociálních sítích a bránit kyberšikaně.
Program určený pro žáky 1. - 4. tříd ZŠ využívá edukativní hru Městečko Kybernetov, v níž jsou dětem hravou formou představena rizika on-line světa. Lekce je zaměřená na téma bezpečnosti při využívání digitálních technologií. Děti se zároveň učí spolupráci a společnému řešení problémů.
Nabízíme vám tematickou literaturu
V knihovně najdete široký výběr publikací, které vám či vašim dětem přiblíží možnosti i úskalí digitální éry. V knihovním katalogu je najdete po zadání těchto klíčových slov do kolonky "Téma":
- informační a komunikační technologie
- téma Pozornost
- ICT gramotnost
- Kybernetická bezpečnost
- Kyberšikana
PS: tápete, jak toto téma zprostředkovat malým či větším dětem? Prohlédněte si náš výběr knih, které vám pomohou. A nepřehlédněte ani hru Městečko Kybernetov!
Soustřeďujeme pro vás tipy, jak na svět médií a internetu
Prohlédněte si náš rozcestník s návody, jak si ověřovat informace. A už vás nepřekvapí žádná dezinformace!
Znáte Kyberpohádky? Tyto moderní pohádky jsou skvělý způsob, jak děti seznámit se světem internetu. Můžete si je zdarma stáhnout třeba do tabletu a využít je při společném čtení. Nebo si stáhněte audioverzi a můžete je poslouchat třeba při cestě autem. To vše zcela zdarma!
Máte už on-line světa dost? Cítíte se zahlcení informacemi? Zkuste digitální detox! Téma Pozornost je ústředním a dlouhodobým tématem naší knihovny. Pojďte se s námi naučit, jak vyvážit on-line a off-line svět a zaměřit pozornost na to, co je opravdu důležité.
- Doporučujeme vaší pozornosti podcasty organizace Fakescape Doba internetová, který se věnuje internetu od CAPS LOCKU po ENTER.
Mediální vzdělávání v knihovně v roce 2024
- Druhý ročník Minifestivalu mediálního vzdělávání (6. – 8. 2. 2024) se zaměřil na školy a studenty. Ti se pod vedením lektorů ze spolku Aignos seznámili s možnostmi umělé inteligence pro uměleckou tvorbu. Lektoři z neziskové organizace Linkin Sphere se zmínili o rizicích on-line seznamování a o základních bezpečnostních pravidlech, které by měl na internetu dodržovat každý. Lektor Pavel Matějíček školákům nastínil temné stránky sociálních sítí: syndrom FOMO, deprese, kyberšikanu a problematiku sociálních bublin, do nichž nás sociální sítě rády uzavírají.
- Veřejnost měla v rámci Minifestivalu možnost debatovat o umělé inteligenci s Ondřejem Hráchem ze spolku Aignos.
Mediální vzdělávání v knihovně v roce 2023
- Minifestival mediálního vzdělávání.pdf (únor 2023), ve kterém si přišli na své školáci, senioři i rodiče. Debatovali jsme o nástrahách, které mohou na internetu potkat děti i seniory, dozvěděli jsme se, jak mluvit o technologiích s dospívajícími dětmi a školáci si dokonce zahráli tematickou hru Dezinfombies! Protože škola hrou je ta nejlepší škola. Akce se konala pod záštitou Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Projekt podpořila Nadace OSF.
- V únoru 2023 jste se v knihovně mohli setkat s novinářem Ondřejem Kundrou a diskutovat s ním o novinářské práci a o situaci na Ukrajině.
- V březnu 2023 se v knihovně konala projekce filmu Digitální disidenti a následnou besedu s dramaturgem filmu Hynkem Trojánkem a Terezou Horváthovou. Besedovali jsme o lidech, kteří v roce 2021 stále žijí bez různých digitálních vymožeností. Jak se jim žije a jaké jsou jejich motivace?
- V dubnu 2023 proběhlo setkání s novinářem Tomášem Etzlerem, který nám vyprávěl o svých zkušenostech z Číny. Jak se žije v Číně obyčejným lidem? A jak novinářům? Jak je to tam doopravdy se svobodou projevu? Tohle jsou otázky úzce spojené s tématem médiálního vzdělávání. Více se o tom můžete dočíst v jeho knize Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal?
- V říjnu nám Kateřina Mahdalová a Michal Škop ukázali, jak se z čísel stávají skutečné příběhy, proč fakta zachycujeme v obrazech a k čemu je to dobré. A mimo jiné nám i přiblížili metody, jak dokážeme předpovědět finální výsledky voleb několik hodin před tím, než dokončí sčítání hlasů statistický úřad. Datová žurnalistika - příběhy složené z čísel.
- Listopad 2023 byl plný akcí! Mgr. Martina Vašíčková, ředitelka Akademie ČTK, nám přiblížila, Jak vzniká zpráva a jak funguje ČTK.
- Na konci listopadu jsme navštívili Temná zákoutí webu s Tadeášem Králem alias Teodorem Kraválem, produkčním kulturních festivalů, markeťákem, básníkem a slamerem. S touto akcí jsme se zapojili do akce Týden pro Digitální Česko, který proběhl od 20. - 24. 11. 2023 v různých koutech ČR, ale i on-line.
Víte, že táborská knihovna se tomuto tématu věnovala ještě dříve, než to bylo cool?
Ano, téma mediálního vzdělávání rezonuje táborskou knihovnou už delší čas. Mediální vzdělávání je totiž jedno z témat, které je součástí dlouhodobé strategie naší knihovny. Podívejte se, jaké akce jsme na toto téma uspořádali v roce 2022!
- Cyklus přednášek pro seniory Kladný přístup k životu, Kritické myšlení: Důvěřuj, ale prověřuj, Mediální obezřetnost aneb Kritické myšlení pro seniory (jaro 2022)
- Cyklus přednášek S internetem bezpečně (jaro 2022), který školáky učí bojovat s kyberšikanou, odhalovat fake profily a bezpečně proplouvat světem internetu.
- Do fondu knihovny jsme zakoupili hru Městečko Kybernetov, která s tímto tématem hravou formou seznamuje i menší děti. Zároveň proběhlo Herní odpoledne pro děti se hrou Městečko Kybernetov (jaro 2022)
- Seminář Zlaté čtení s Ninou Rutovou (jaro 2022) byl určený knihovníkům z oddělení pro děti a mládež z celého jihočeského regionu. Týkal se toho, jak v praxi rozvíjet u dětí čtenářskou gramotnost a schopnost kritického myšlení.
- Dále jsme uspořádali dvojici odborných přednášek pro knihovníky: Práce s informacemi v postfaktické době, Nová média a fungování sociálních sítí (jaro 2022)
- Na podzim jsme pro velký úspěch uspořádali ještě jednu přednášku pro seniory: Senioři versus podvodníci aneb Nás nenapálíte! (podzim 2022)
Jako knihovna vnímáme, že téma mediálního vzdělávání je velmi aktuální a je potřeba o něm mluvit. Velice nám v tomto směru pomohla Nadace OSF a její grantový program Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím. Nadace OSF se zaměřuje na rozvoj právního státu a demokracie a na omezování korupce. Podporuje svobodný přístup k informacím a zapojení lidí do veřejného dění. Prosazuje rovné šance ve vzdělávání i ve využívání příležitostí současného světa.
Děkujeme za podporu!