Podzim, kino a knihovna
...aneb vybíráme ze zajímavých filmových titulů a hledáme k nim knižní předlohy nebo příbuzné tématické skupiny, kterých se filmy týkají.
= > Padouch i hrdina
Snímkem Diego Maradona (2. 9.) uzavírá oscarový režisér Asif Kapadia svou trilogii portrétů slavných. Připomeňme, že se jednalo o snímky Amy a Senna. Kapadia se snažil rozbít hvězdnou masku slavného fotbalisty a pod ní najít onoho nesmělého chlapce
Dokumentární snímek nás zavede přímo pod samotný vrchol jeho kariéry - do roku 1984, kdy argentinský fotbalista přijíždí do Neapole hrát za místní nepříliš úspěšný tým. Cesta autem na stadion San Paolo, kde ho čeká skoro 80 tisíc extatických fanoušků, slouží jako rychlé shrnutí jeho dosavadního působení. Divoké večírky, nevěry, podvody, kokain, pletky s mafií. Zničující spirála se roztáčí. Strhující portrét jedné z nejslavnějších a nejvíce kontroverzních osobností vůbec je poskládán z více než 500 hodin záběrů z Maradonova soukromého archivu.
- Intenzivní zážitek, který semele i nepříznivce fotbalu
- Ještě že je ten fotbálek!
- Primadona závislá na kokainu
= > Bondovka pro mladší i pokročilé
Vzpomínáte si ještě, jak to vlastně všechno začalo? Jak se mladý policista Brian O'Conor se snažil dostat mezi pouliční závodnickou elitu, protože se domníval, že stojí za přepadeními kamionů s elektronikou? Tu vedl Dominic. Brian se k němu snaží proniknout prostřednictvím závodu, který prohraje. Přesto získá Dominicovu přízeň, když ho zachrání před policejním zátahem. Dostane se tak do Domovy party a zamiluje se do jeho sestry. Dom ho prokoukne, jezklamaný z jeho zrady, ale netuší, že Brian už dávno stojí na jeho straně. Při rozhodujícim závodu Dom se svým Chargerem těžce havaruje. Brian mu dá klíčky od své Supry a nechá ho utéct.
Hlavního hrdinu tehdy hrál Paul Walker, kterému se film promítl i do života. Dne 30. listopadu 2013 v odpoledních hodinách Walker a jeho známý Roger Rodas opustili akci pořádanou Walkerovou charitou Reach Out Worldwide (na pomoc obětem tajfunu Haiyan). Krátce poté Rodas ztratil kontrolu nad svým vozem Porsche Carrera GT červené barvy a narazil do stromu ve městě Valencia, Santa Clarita v Kalifornii.
Ve spin-offu Rychle a zběsile : Hobbs a Shaw (2. - 4. 9.) řádí Dwayne Johnson a Jason Statham. Když ti dva stanuli poprvé tváří v tvář, byla z toho nenávist na první pohled. Jsou však nuceni i proti své vůli spolupracovat a navzdory nekonečné averzi se jim to poměrně daří. Dostanou společnou zakázku na nalezení a zneškodnění jedné tajné britské agentky, která údajně přešla do nepřátelského tábora. Přestože Hobbs a Shaw tvoří samostatný příběh, který na předchozí díly ságy Rychle a zběsile bezprostředně nenavazuje, kontinuita je zachována v podobě architekta celé série Chrise Morgana, který napsal scénář. Jízda může začít.
- Jízda, které pomohl stesk za Walkerem
- Hobbs a Shaw si poradili i bez Vina Diesela
- Akční popcorn nasáklý testosteronem
= > Tleskali a chtěli víc. Teď to dostanou!
Snímek To z roku 2017 je adaptací první poloviny Kingova stejnojmenného románu a druhý film To Kapitola 2 (5. - 8. 9.) adaptuje druhou polovinu. První část se soustředila na boj dětských hrdinů proti démonovi s klaunskou podobou. V pokračování se s „Tím“ střetnou už jako dospělí. Dětští hrdinové se však budou vracet v sérii mnohých flashbacků během filmu. Současná a minulá dějová linka se navzájem doplňují, ve dvojce se daleko více soustředíme na temnou dimenzi, ze které To pochází. Členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let a nyní již dospělí přátelé žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy. Těšit se můžeme na Billyho Skarsgarda, Jamese McAvoye, Billa Hadera, Finna Wolfharda (znáte ze Stranger Things) nebo Xaviera Dolana.
= > Groteskně hororová studie charakteru posedlého mocí
Filmová adaptace psychologického hororu, vzdáleně upomínajícího na Hitchcockovy grotesky, kongeniálně vystihuje morbidní atmosféru a jakoby neskutečný svět panoptikálních postav vynikající předlohy Ladislava Fukse (vyšla v roce 1967). Pan Kopfrkingl se stal životní rolí Rudolfa Hrušínského a tragikomedie Spalovač mrtvol (9. 9.), jedním z nejvýznamnějších filmů Juraje Herze, jenž tu plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. Film byl za Československo navržen na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 1969, do nominačního výběru se ale nedostal. Na katalánském mezinárodním festivalu byl za ztvárnění hlavní role oceněn Rudolf Hrušínský starší a za nejlepší kameru Stanislav Milota. Hudba Zdeněk Liška. Film byl točen na super 16mm film v poměru 1:1,66 černobíle. V Československu byl poprvé uveden do kin 14. března 1969, ale okamžitě po premiéře byl uložen do trezoru a znovu byl uveden až 1. srpna 1990.
= > Tarantino rozsvěcí neony Hollywoodu (9. - 11. 9.)
Svůj devátý film si Quentin Tarantino natočil podle vlastního scénáře. A povedlo se mu to! Píše se únor 1969. Televizní herec Rick Dalton a jeho dlouholetý kaskadér Cliff Booth působí u filmu na konci zlaté éry Hollywoodu v Los Angeles. Rick se na přelomu padesátých a šedesátých let proslavil televizním seriálem Bounty Law, avšak jeho vysněný přerod ve filmovou hvězdu nevychází. S ubývajícími Rickovými rolemi se však tenčí i příležitosti pro Cliffa, a ten tak čím dál víc dělá Rickovi spíš řidiče a domovníka v jeho rezidenci na Cielo Drive.
Celkově se jedná spíše o jakési velké potěšení z tisíce tarantinovských drobností než, že by film nabízel klasický příběh, přestože jej režisér nakonec vybuduje a dovede k jedinečné pointě. Zajímavostí je, že Quentin Tarantino v rozhovoru pro Deadline uvedl, že by skutečně rád připravil westernový seriál Bounty Law s Leonardem DiCapriem, pro který již dokonce napsal pět půlhodinových epizod. MekTa viděla a líbilo moc!
- Vše, co má (nejen) Tarantino rád
- Zábavné, ale zároveň děsivé
- Tarantino na vrcholu scenáristických sil
- Nejdojemnější Tarantinův film
= > Nabarvené ptáče se v Benátkách promítá víc než Polanski
Novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče (12., 13. a 15. 9.) českého režiséra Václava Marhoula na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách vyvolala potlesk i odmítavé reakce. Několik desítek diváků, převážně žen, nevydrželo zobrazované násilí na lidech i zvířatech nebo brutální erotické scény a opustilo sál již během první hodiny promítání. Nabarvené ptáče patří k divácky náročným filmům. Má dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. "Jednoznačně jsem se pokoušel vyhnout patosu a ohraným klišé, vydírajícímu melodramatu i hudbě, která má za cíl vyvolávat umělé emoce. Absolutní ticho dokáže být stejně ostré a citově nabité jako jakákoliv hudba," sdělil v prohlášení před začátkem festivalu Marhoul (více).
Příběh se odehrává v blíže neurčené východoevropské zemi během druhé světové války. Vedle češtiny, ruštiny a němčiny se v něm hovoří směsí východoevropských jazyků. Těšit se můžeme na švédského herce Stellana Skarsgarda představujícího německého vojáka Hanse, Harveyho Keitela v roli faráře nebo Juliana Sandse, který ve své filmografii ztvárnil další zápornou postavu, tentokrát pedofilního výrobce alkoholu Garbose. Hlavní roli chlapce procházejícího životními traumaty ztvárnil Petr Kotlár.
Autor předlohy Jerzy Kosiński (1933 Lodž-1991 New York) čerpal inspiraci pro svůj první román z vlastních zkušeností, když se kvůli židovskému původu během války skrýval na polském venkově. Název si vypůjčil z vesnického zvyku, kdy lidé obarvili ptákům peří křiklavými barvami a pustili je. Hejno je nepřijalo a vždy uklovalo. Stejně se cítí hlavní hrdina románu, který se stal bestsellerem a patří k nejproslulejším (a nejdiskutovanějším) dílům s tematikou holokaustu.
- Během projekce Nabarveného ptáčete odešly ze sálu desítky lidí
- Nabarvené ptáče je o naději
- stránky filmu
= > Dokumenty mapující vývoj českých her s besedou jejich tvůrců (14. 9.)
● Vykoupení - Zrození Kingdom Come: Deliverance (14 hod.)
Kingdom Come je unikátní české RPG zasazené do realistického světa středověké Evropy. Cesta k jeho zrodu byla extrémně komplikovaná, hra byla odmítnuta vydavateli jako příliš riskantní a vznikla jen díky podpoře fanoušků na Kickstarteru. I poté čekalo tvůrce, kvůli celé řadě netradičních idejí a mechanismů, při vývoji mnoho úskalí. Dokument představuje více než šest let dlouhou trnitou cestu od založení Warhorse Studios po vydání hry.
● Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come (18 hod.)
Realistická středověká hra si žádá realistický středověký boj! Dokumentární film Fechtbuch nemapuje jen cestu Warhorse Studios za unikátním zážitkem, ale představuje středověké bojové umění jako fenomén i jako důležitou součást evropských dějin.
● Beseda s představiteli týmu Warhorse Studios (18 hod.)
= > Milovníci devadesátek si prostě přijdou na své
Stevie by zapadne do party starších kluků, neboť se mu nedostává dostečného přijetí od své příliš volnomyšlenkářské matky, natož pak hrubiánského staršího bratra. S kvartetem poflakujících se skejťáků, kteří jsou o pár let starší než on, vytváří díky své přirozeně milé povaze nečekaně vřelý vztah a konečně má pocit, že někam patří. Neokoukanost ústředních figur dotváří příjemnou indie atmosféru Devadesátek (16. 9.) , stejně jako 16mm film a formát obrazu 4:3. Jonah Hill ve svém režijním debutu dokonale vystihl, hudbou počínaje a módou konče náladu okamžiku, kdy se parta zdá být nejdůležitější věcí na světě a čtyřicet dolarů představuje nedostižný poklad. Kdo by řekl, že herec známý z komedií Sousedská hlídka, Superbad nebo 21 Jump street tak mile překvapí a sáhne do vlastních vzpomínek. MekTa viděla a líbilo moc!
- Bezstarostné Devadesátky
- Dokonalý návrat v čase
- Devadesátky jsou překvapivým režijním debutem i přehlídkou mladých talentů
- Syrový náhled do života osamělých puberťáků
- Iniciační příběh dospívání uprostřed skejťácké party
= > „Někteří zpěváci umí zpívat operu. Pavarotti byl opera.“ Bono Vox, U2
Rozmáchlý i intimní filmový pohled na život, práci a osobu operní legendy Luciana Pavarottiho. Pavarotti (23. 9.) přiblížil operu nejširšímu publiku, z chudého italského chlapce se stal v podstatě mezinárodní rockovou hvězdou. Jeho životní příběh, který emocemi, zvraty a velkolepostí sám o sobě připomíná operu, vypráví režisér Ron Howard, držitel Oscara za film Čistá duše.
Jméno Pavarotti zná celý svět. Hudební ikona, která svým významem, uměním a popularitou daleko překročila hranice operního žánru. Dost možná nejlepší tenor historie, kterého si v roce 1972 obecenstvo Metropolitní opery v New Yorku 17x vytleskalo před oponu. Dokument o něm, ale není jen filmem o celebritě, je to především hluboký portrét samotného Luciana. Ukazuje, jaký byl, jak žil, co ho pohánělo kupředu, z čeho měl obavy a strach, co ho trápilo, co ho dělalo šťastným. Vedle veřejných záběrů z vystoupení nebo televize tvůrci získali a využili množství soukromých videozáběrů od jeho přátel, spolupracovníků, rodiny a manželky. Většina z unikátních záběrů a osobních hovorů s Pavarottim dosud nespatřila světlo světa, Pavarotti je na nich mezi svými nejbližšími otevřený a upřímný. „Nejsem ani trochu znalec opery. Pavarottiho jsem musel studovat a objevovat. To, co jsem se naučil a dozvěděl, mě ohromilo, a prostě to vyprávím a předávám dále,“ říká režisér Ron Howard.
= > Muž devatera řemesel
divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník nebo divadelní režisér… A především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To byl Jiří Suchý o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila Olga Sommerová film s názvem Lehce s životem se prát (26. 9.).
Po trilogii o silných ženách (Věra 68, Magický hlas rebelky a Červená) se dokumentární matadorka Olga Sommerová vrhla na významné mužské figury. Prvním z nich je Jiří Suchý, možná trochu nenápadná, leč pro naši kulturu posledního půlstoletí velmi zásadní ikona. I ve svých 87 letech je Suchý neskutečně vitální a schopný a jeho činnorodostí je tato dokumentární pocta prosycena. (více).
- Jiří Suchý - Lehce s životem se prát
- Pohledem Olgy Sommerové
- V helmě i v pokleku
- Neumím želet, tvrdí Jiří Suchý
Související odkazy ::
- Tábor kupuje novou promítačku do kina Svět a pomýšlí na letní kino
- Odvážné palce
- Co dávají ve Spektru
- Facebook Kina Svět
- Táborské kino Svět prokouklo. Co možná nevíte o jeho historii
- 10 dokonalých kin, ve kterých si můžete dát i šlofíka