Beseda s Wernerem Mallym
Datum: 2. listopadu 2022 | Čas: 17 hod. | Místo: Klubovka, přízemí | Vstupné: zdarma |
Happening a následná beseda s autorem plastiky Restlicht (Zbytek světla) umístěné na Masarykově nám. v Táboře. Autorem je německý sochař sudetského původu žijící v Bavorsku Werner Mally. Dílo evokuje prvky židovské tradice a symboliky, které propojuje se skutečností holocaustu a představuje tak memoriál i poselství.
Putovní pamětní plastika připomínající originálním způsobem lidské osudy, které byly zasaženy pohnutými událostmi v letech 1938–1945. Projekt Restlicht byl představen poprvé v roce 2012 na trienále v Bad Ragazu ve Švýcarsku. Od té doby navštívil mnoho míst v Německu a dvě místa v Čechách (Mikulov 2018, Pacov 2021). Restlicht v Táboře bude ke shlédnutí až do 3. listopadu 2022.
"Baldachýn, jako svatební baldachýn neboli chuppah (hebrejsky střecha nad hlavou), střecha jako střecha stánku suka, kterou prosvítají třpytivé hvězdy – to jsou posvátné, přenosné příbytky, které tento památník připomíná.
I u tohoto pavilonu prosvítá ocelovou střechou na čtyřech pilířích třpytivá obloha, avšak namísto listí nebo látky baldachýnu proniká záře oblohy malými otvory. Otvory tvoří číslice osudových letopočtů 1938 až 1945, které byly vysekány do ocelového plechu. A ne jen tak ledajakým způsobem: imitují totiž tetování! Jednotlivé dírky perforace propouštějí ostré světlo dopadající na návštěvníky, zdržující se pod ochranou stínu. Vpichy jehlou jako nositelé světla a tím zniklé tetování návštěvníka světlem dodávají tomuto místu výjimečnou atmosféru.”
(Výňatek z textu RESTLICHT (Zbytek světla) od Joanne Wieland-Burston)
Werner Mally se narodil v tehdejším Československu, v 11 letech spolu se svými rodiči emigroval do Německa, kde vystudoval sochařství na akademii v Mnichově. Za svou tvorbu získal v zahraničí řadu ocenění.
V Galerii U Radnice můžete shlédnout zmenšený model plastiky Restlicht. Jsou zde k prolistování i knihy o Werneru Mallym a jedna z nich věnovaná přímo projektu Restlicht je na prodej (400 Kč, napsána v anglickém a německém jazyce).
V 17.30 následuje přednáška Tobiáše Smolíka, spoluautora výstavy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj aneb Veselé putování židovskou historií, kterou uvádí Husitské muzeum v Táboře "Mohou být židovské dějiny veselé?"

