Knižní tipy Štěpánky Heráňové
Milí čtenáři,
naše Štěpánka doporučuje určitě třetí díl Javůrkova Sudetského domu.
Bestseller ze Sudet
Ve vyprávění se vracíme do sudetské vesnice Skláře, kde jeden z domů po odchodu německé rodiny Fuchsů, zvelebuje rodina Smolíkových. Děda Smolík zemřel a syn František je v pracovním táboře . Všechna dřina tak zůstává na Marii a Jarmile.
Poměry se rozvolnily a František se vrací se domů. Už však není bezstarostným mladíkem. Tupost, naschvály a udávání soudruhů jsou všudypřítomé a i rodina Smolíkova trpí.
Fiktivní příběh plný reálných situací, vrcholí událostmi těsně před okupací z roku 1968. Další díl už spisovatel nechystá, v hlavě má však náměty na další knihy.
Řada z nás podobné osudy zná z vyprávění předků, příbuzných a známých, stejně jako sám autor. Mnoho informací o době poválečné čerpal z vyprávění pamětníků, hlavně od paní Marie Dudové. Její nelehký život byl inspirací především při psaní druhého a třetího dílu, jehož vydání se už nedočkala. Právě jí je poslední díl trilogie věnován.
Autorovi se daří informovat o poválečné době nenáročným a čtivým způsobem, stravitelným pro všechny, v čemž hlavně tkví úspěch celé jeho trilogie.
Z našeho fondu doporučujeme další díla Štěpána Javůrka.
Štěpán Javůrek (*1987) se narodil v Ústí nad Labem. Dětství a dospívání prožil v Chomutově, kde chodil na základní školu a později na gymnázium, hrál tu fotbal, basketbal a volejbal. V roce 2013 se usadil v Chodově, nedaleko Karlových Varů, kde prožil deset let života. Později se přestěhoval do Jáchymova v Krušných horách, kde žije dodnes. Od roku 2023 je ředitelem Destinační agentury Krušnohoří. Ve volném čase rád chodí po horách, otužuje se, běhá a cestuje po světě.
Drak na polní cestě
Jiří Hájíček je dalším doporučeným a velice úspěšným českým autorem, několikanásobným nositelem ceny Magnesia Litera. Svůj poslední román Drak na polní cestě přijede osobně představit 4. února do knihovny v rámci projektu Jihočeští autoři v táborské knihovně.
Hájíčkův nový román se odehrává na současném venkově, kde po kolektivizaci v padesátých letech a majetkových restitucích v letech devadesátých probíhají nová dramata. Na zemědělské podniky se vrhají „draci“ velkého byznysu a život na vsi se opět proměňuje. Ovšem lidé zůstávají stejní.
Kristýna, učitelka hudby, se po letech vrací z Prahy do Nového Lhotce. V pětatřiceti letech se pokouší narovnat vztahy s rodinou a na jihočeském venkově zapomenou na minulost. S Tomášem, ředitelem místního statku, se znají odjakživa a spojuje je snaha zachránit své osobní životy a také jedno chátrající stavení na návsi. Tomášovi je pětapadesát, dlouho žije sám a cítí, že stárne. S Kristýnou přichází naděje, ale postupně také neshody pramenící z odlišnosti života ve městě a na vesnici.
A pak se ve Lhotci objeví černá auta. Vystupují z nich mladí muži v oblecích a kravatách, obcházejí chalupu po chalupě a nabízejí peníze za akcie statku. A Tomáš zjišťuje, že bude muset řešit mnohem složitější krizi než jen tu svou životní…(více na Databazeknih.cz).
Jiří Hájíček se narodil 11. září 1967 v Českých Budějovicích. Vyrůstal na jihočeském venkově, kde později i pracoval. V současnosti žije v Českých Budějovicích. Začínal s poezií v druhé polovině 80. let v pořadech recitátora Mirka Kováříka. Od konce devadesátých let vydal tři sbírky povídek Snídaně na refýži (1998), Dřevěný nůž (2004) a povídkový výbor Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014).
Host, 2024.