Knižní tipy táborských knihovnic
Milí čtenáři,
i v letošním roce se budeme snažit vám doporučovat knihy, které stojí za přečtení.
Neúnavná čtenářka Lada opět doporučuje své tipy.
Šepot z lesa. Mezi stromy číhá zlo je mysteriózní thriller knižně debutující, jinak ovšem zkušené novinářky Kateřiny Surmanové.
Hlavní hrdina novinář Petr zamířil z Prahy na chatu v Orlických horách. A tady se mu brzy začne zdát, že tam venku v lese není všechno úplně v přádku.
Totiž, to bylo tak...před dvaceti lety se v lesích Orlických hor ztratil jeho nejlepší kamarád. Teď se sem Petr vrací, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Potkává staré známé a vrací se mu i děsivé vzpomínky. Zjišťuje, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne pátrat po tom, kdo nebo co za zmizeními stojí. Stopy ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...víc neprozradíme.
Kateřina Surmanová (1984) se narodila v Hodoníně. Aktuálně žije v Praze i s manželem, synem Tobinem a čivavou Elvisem. Pracovala jako dramaturgyně filmových festivalů. Nakonec se začala věnovat psaní, k němuž měla blízko odmala. Působila jako novinářka v Hospodářských a Lidových novinách, nyní tvoří vlastní příběhy. A když zrovna nepíše, čte nejraději Stephena Kinga a Raye Bradburyho.
Vydalo Kalibr, 2022.

Dalším tipem je náročnější kniha Celeste Ng Naše ztracená srdce.
12letého Noaha a jeho tátu opustila máma Margareta. Její básnická sbírka Naše ztracená srdce byla totiž využita jako heslo bojovníků proti diskriminačním zákonům, a tak je Margareta nucena odejít od rodiny.
Po nějakém čase se ozývá prostřednictví zašifrovaného dopisu, a tak se Noah vydává se za ní. Začíná chápat, o čem celá ta revoluce je a proč je tak důležitá. A zároveň nebezpečná.
Román kritizuje současnou Ameriku, kterou postupně ovládly protičínské nálady vedoucí k zavedení zákonů na ochranu amerických hodnot. Občané čínského, ale i jiného asijského původu jsou najednou pod ostrým dozorem úřadů i veřejnosti, jsou pronásledováni, trestáni i likvidováni společně s těmi, kteří proti diskriminačním zákonům jakkoli vystupují. Jedním z opatření proti těmto lidem je odebírání dětí. Populace je rozdělena na ty, kteří mlčí a snaží se normálně fungovat, a na ty, co aktivně nahlašují své podezřelé sousedy.
Celeste Ng (* 1980) je americká prozaička, její rodiče pocházejí z Hong Kongu. Studovala na Harvardu a na University of Michigan. Publikovala řadu povídek časopisecky. Její debut Vše, co jsme si nikdy neřekli (2014) vyšel ve více než třiceti jazycích a získal několik ocenění. Ohromný úspěch sklidil i druhý román Ohníčky všude kolem (2017), který se dočkal i seriálové adaptace.
Vydal Odeon, 2023, přeložila Jana Kunová. Mezi její nejvýznamnější překlady patří Malé ženy Louisy May Alcott a romány americké spisovatelky Celeste Ng. V žánru detektivky a thrilleru patří mezi její autorky Angela Marsons, Shari Lapena a CJ Tudor. V žánru young adult překládá mimo jiné knihy Rainbow Rowell a Xiran Jay Zhao.
