Noc literatury proběhla na pěti místech v Táboře
Noc literatury je trochu jako bonboniéra. Na každém z pěti míst v Táboře, kde se letos 18. září konala, jste si mohli vychutnat trochu jiný kulturní zážitek. Díla současné světové literatury v podání skvělých předčítačů zajímavě rezonovala s atmosférou míst, kde se četlo. Každý interpret do textu vnesl něco osobitého. Literatura, která je vám na dosah - tak nějak by mohlo znít motto této výjimečné akce.
A co je na tom úplně nejlepší? Ještě než stihnete plně vstřebat zážitek, je tu další místo, které můžete navštívit. Obešli jste je letos všechny?
Na Střelnici vystoupila hvězda letošní Noci literatury, herec a dabér Igor Bareš. Čtení z knihy Tommyho Barnese Pivo na Loiře probíhalo v atmosféře vřelé, přátelské a dávalo znát, že Igor Bareš je na prknech, které znamenají svět, jako doma. S radostí jsme se bavili životními peripetiemi hlavního hrdiny, sužovaného psem Bertem, ale především sebou samým. A takovým malým bonusem na závěr byl malý pivní kvíz, v němž mohli poměřit své znalosti pivovarnictví všichni přítomní. Zaujalo vás to? Knihu si můžete vypůjčit zde.
Jen kousek odtud, v Divadle Oskara Nedbala, četl novinář a rozhlasový reportér Jan Kopřiva z knihy Časokryt Georgiho Gospodinova. Ukázka vykreslovala znepokojivý obraz Evropy, která se pokusila řešit své problémy opravdu pozoruhodným způsobem: odvrhla budoucnost a vrátila se do minulosti, do doby už prožité, známé, prozkoumané. Virus minulosti se šíří a třeba takový Evropský parlament brzy vypadá jako německá silvestrovská show z osmdesátých let. Nevěříte? Přečtěte si knihu. Můžete si ji vypůjčit zde.
Když zemřete, je třeba se v první řadě zbavit té hrozné závislosti. Na čem? Na životě! V Bistru Pražská jsme se přesvědčili, že i po smrti člověk může zažít dost švandy. Kontroverzní kniha Dimitriho Verhulsta Mít a být v procítěném podání Jaroslava Nováka jistě vzbudila mnoho emocí přesně tak, jak si autor knihy přál. Jen kdyby v tom záhrobí byly cigarety! Knihu si můžete vypůjčit zde.
Klubovku v knihovně na Žižkově náměstí 10 rozezněl suverénní přednes Sébastiana Trpáka, který v sobě nezapřel divadelníka. Hořkosladký příběh skupiny italských kamarádů z knihy Zádrhely Giana Marca Griffiho byl jízdou od začátku do konce. Knihu v knihovně ještě nemáme, ale už na tom pracujeme.
Jižanská nálada pokračovala i v Café Mañana: pedagožka Eva Kotrčková četla z knihy Zpívám já a hora tančí španělské spisovatelky Irene Solà. Spolu s ní jsme se přenesli do katalánských Pyrenejí. Jaké to je, odejít z města do hor za svou láskou, naučit se vesnickému životu, porodit děti, pečovat o staré, když vám hora hned nato vezme váš největší poklad - vašeho milovaného muže? Knihu si můžete vypůjčit zde.
Večerem vás na všech zmíněných místech provázeli naši úžasní uvaděči z řad studentů Gymnázia Pierra de Coubertina. Jsme totiž přesvědčení, že knihy a mládí patří k sobě. A v dnešním světě je možnost veřejného vystoupení skvělou průpravou pro budoucí kariéru. A kdo ví, třeba se s mnohými z nich ještě v budoucnu setkáme, třeba v křeslech předčítačů!
Rádi bychom poděkovali i našim partnerům: Café Mañana, Divadlu Oskara Nedbala, Bistru Pražská a Střelnici za poskytnutí prostor pro konání této výjimečné akce. Dále děkujeme studentům knihovnického oboru Střední školy obchodu, služeb a řemesel za asistenci na čtecích místech. A také hotelu Grand za ubytování naší hvězdy, Igora Bareše.
Těšíme se na vás zase za rok!
Noc literatury je kulturní akce s mezinárodním rozměrem. Organizátory jsou Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint. Pořádají ji Česká centra od roku 2006. V roce 2013 se k nim připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá. Více se o projektu Noc literatury dozvíte zde.
Fotila Dita Folbergerová.