Pozorování Perseid
Datum: 12. srpna 2024 | Čas: 21 hod. | Sraz na autobusové zastávce Tábor - Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil) | MHD |
Již počtvrté proběhlo pozorování meteorického roje Perseid v lokalitě za Malým Jordánem nedaleko známého mostu "pětimostí". Rekordní počet téměř osmi desítek návštěvníků, z toho i velká část dětí, hledělo na oblohu, aby neunikla ani jedna "padající hvězda". A některé meteory byly doopravdy nádherné... A kdo chtěl, tak se ještě mohl porozhlédnout dalekohledem po noční obloze, podívat se na stovky hvězd v Mléčné dráze, případně se podívat na některou z nejznámějších dvojhvězd (Alcor a Mizar, epsilon Lyrae), porovnat kulovou hvězdokupu M 3 v souhvězdí Honících psů a kulovou hvězdokupu M 13 v souhvězdí Herkula, pozorovat 2,5 milionu světelných let vzdálenou spirální galaxii M 31 v souhvězdí Andromedy, případně dvojitou hvězdokupu chí h Persei vzdálenou 7 500 světelných let v souhvězdí Persea. Pozorování částečně narušila pomalu se nasouvající oblačnost od jihovýchodu, která nám již při příchodu zakryla Měsíc v první čtvrti nízko nad jihozápadním obzorem. Ale i tak se letošní pozorování Perseid povedlo a noční obloha nám poskytla hezké zážitky.
Při pozorování meteorického roje můžeme spatřit až 100 meteorů za hodinu. Let meteorů je velmi rychlý, protože zrníčka křehkého kometárního materiálu vstupují do atmosféry rychlostí 60 km za vteřinu. Mateřským tělesem meteorického roje je krátkoperiodická kometa 109 P/Swift-Tuttle, která byla objevena roku 1862 a naposledy nás navštívila v roce 1992 (kometa s periodou přibližně 134 let opět přiletí ke Slunci v roce 2126). Jako první prokázal přímou souvislost mezi meteorickými roji a kometami italský astronom Giovani Schiaparelli ve druhé polovině 19. století.
První záznam o pozorování meteorického roje Perseidy je z roku 36 našeho letopočtu v Číně, další zmínky pocházejí ze 3. století v souvislosti s umučením svatého Vavřince, který byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději ho rozdal chudým. Několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 začaly podle lidí z nočního nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako "slzy svatého Vavřince".
V letošním roce se opět pokusíme pozorovat Perseidy v lokalitě Tábor - Náchod poblíž mostu "pětimostí" za Malým Jordánem.
Sraz všech zájemců je dne 12. srpna 2024 v 21 hodin na autobusové zastávce Tábor - Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil). Vezměte si s sebou světlo na svícení při chůzi po polní cestě, deku, prostředky proti komárům, teplejší oblečení.
A když neuvidíme meteory, tak se podíváme na Měsíc a další zajímavé vesmírné objekty.
Mgr. Václav Vondruš, popularizátor astronomie