Táborské knihovnice doporučují
Milí čtenáři,
jsme zpátky s dalšími tipy na dobrou knihu. Knihovnice Lada doporučuje soubor autorizovaných rozhovorů Kamily Hladké Sestry.
"Jedná se o zpověď šesti řádových sester napříč generacemi. Dozvíme se leccos o jejich rodinách, dětství, pohledech na svět, na Boha, na život. O životě v 50 letech, perzekuce...O jejich službě lidem, o odpuštění..."
"Chtěla jsem ukázat, že řeholnice nejsou divné", říká autorka.
Sestry z řeholních řádů a kongregací pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, sociálních službách, ve školách, pomáhají na misiích i v hospicích. V Česku jich žije už jen kolem tisíce. Stojí na nejnižším žebříčku církevní hierarchie, ale často vykonávají nejtěžší práci.
Pro Kamilu Hladkou jsou to především ženy: „Jsou to ženy se vším všudy, což je jedna z věcí, kterou jsem chtěla svou knihou ukázat. Nemyslím si, že jsou to nějaké zformované objekty. Některá je zpočátku přísná a jiná je od začátku veselá, taková extrovertnější, jiná je submisivní. Všechny ale jsou velmi laskavé, klidné a moudré. A prokazují podle mě obrovskou míru odvahy,“ přibližuje spisovatelka.
Na co se třeba autorka ptala?
Jaké je to nemít muže a dítě? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? Odkud rostou kořeny západní vzdělanosti a tradice? Lze zpřetrhat neblahé dědictví komunismu? Je možné vnitřní svobodu svázat a uzavřít do cely? Mají z něčeho strach? Je důležitější krása, nebo služba? Lze porozumět bez naslouchání? Co si myslí o společnosti včera, dnes a zítra? A jedí o půlnoci čokoládu?
V knize autorka přináší otevřené zpovědi čtyř generací řeholních sester různých řádů, které u nás působí. Knihu svými fotografiemi doprovodil držitel Czech Press Photo Jan Cága.
Kamila Hladká (*1981, Vyškov) je absolventka doktorského studijního programu Česká literatura na Univerzitě Palackého v Olomouci, knižní editorka, iniciátorka mnoha původních českých knižních projektů a autorka knihy Hornické vdovy, za niž byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika.
Vydalo poměrně neznámé nakladatelství Dcera sestry 2021. Označuje se za nakladatelství s inteligentním přesahem pro ženy a muže, co milují ženy. Vydává jeden až dva původní české knižní projekty do roka. Nekopíruje, čeká na nápad.

O další doporučení na knihu se podělila knihovnice Iva. Zaujal ji Včelař z Aleppa Christy Lefteri.
"Tohle není kniha, o které by se dalo říct, že se vám bude líbit. Tohle je kniha, která vám na začátku sevře srdce a nepustí ho ještě dlouho potom, co jste ji dočetli. Pro mne silný příběh, který se nečte lehko. O to hlouběji ho ale vnímáte, jeho sílu a hlavně naději, kterou v něm představují včely jako symbol nového života."
Nuri je včelař, jeho žena Afra umělkyně. Žijí prostý, spokojený život, obklopeni rodinou a přáteli, v krásném městě Aleppu – dokud se nestane nepředstavitelné. Když všechno, na čem jim záleželo, zničila válka, jsou nuceni svůj domov opustit a utéct. Ti předvídavější odešli včas, ale Nuri se nedokázal vzdát rodného města, svých včel a života, který znal. Za svoji nerozhodnost však zaplatí strašlivou daň. Přijde o syna a jeho manželka o zrak. Jako bezdomovci spolu putují rozvráceným světem a snaží se vypořádat s bolestí z nevýslovné ztráty i s nebezpečími, která by přemohla i ta nejstatečnější srdce. A především – a to je možná nejtěžší věc, jíž čelí – musí najít cestu jeden k druhému.
Kniha obdržela ocenění The Aspen Words Literary Prize, byla vybrána do BBC Radio 2 Book Club Choice 2019 a do Richard & Judy Book Club Choice 2020. Stala se také bestsellerem Amazonu a bestsellerem The Sunday Times.
Christy Lefteri (*1980) se narodila v Londýně v roce 1980 řecko-kyperským rodičům, kteří se do Velké Británie odstěhovali v roce 1974, když na Kypr vtrhla turecká armáda. Vystudovala angličtinu a magisterský obor tvůrčí psaní na Brunel University, kde dnes sama vyučuje.
Její prvotina A Watermelon, a Fish and a Bible je inspirována osudy její rodiny a tureckou invazí na středomořský ostrov. Včelař z Aleppa, který se stal obrovským bestsellerem, se zrodil v časech, kdy pracovala jako dobrovolnice UNICEF v Aténách.
Vydalo nakladatelství Zeď 2021.
