Táborské knihovnice doporučují
Milí čtenáři,
po delší odmlce, způsobené stěhováním knihovny a následným užíváním léta, se vracíme s knižními tipy od nás, knihovnic.
Knihovnice a ředitelka knihovny Eva Staněk doporučuje knihu
Karsten Dusse Vraždi všímavě.
„Podtitul knihy “Vražedně zábavný krimi román” není nic, co by mě oslovilo a přimělo k trávení času s románem takto označeným. Navíc neumím číst detektivky a nemám z toho požitek. Další navíc: Kniha byla k dispozici v naší knihovně (Městská knihovna Tábor), což v době prázdnin a po aktivní výzvě našim čtenářům související s rekonstrukcí knihovny: půjčte si toho co nejvíce! neznačilo, že by se jednalo o bestseller nebo žádaný titul. Motivací pro prolistování stránek byl fakt, že audioverzi díla namluvil Petr Čtvrtníček a jeho interpretace zněla zábavně. Při zběžné obhlídce příběhu jsem si všimla často užívaného slova všímavost a citátů, které uvozují jednotlivé kapitoly. Ty vyznívaly částečně jako sterilní manažerské poučky, částečně jako mantry východního učení a nebo sarkastické poznámky na úprk moderním světem, což mě nakonec zlákalo knihu si vypůjčit.
Po několika stranách mě příběh Björna Diemela vtáhnul svou břitkostí, balancováním na hraně výkladu toho, co je životní všímavost k sobě a okolnímu světu, jak je možné “opravovat” mezilidské vztahy, pracovní zlozvyky a osvojit si prostředí mafiánského světa. Moment, kdy se vypravěč snaží odnaučit dlouholetý zvyk multitaskingu a pokouší se praktikovat single tasking, mě pobavil v souvislosti s vlastní sebereflexí nesmírně. Snažím se od přečtení knihy o to víc uvědomovat si, že pokud s dcerkou zrovna na lavičce u vody lížeme zmrzlinu, že jednoduše sedíme u vody a vychutnáváme si zmrzlinu a čas všímavě myslet na práci, úvahy o nákupech a vaření přijde zase jindy.
Vraždy v této knize nejsou to podstatné, zásadní je fakt, že se jedná o nenápadnou příručku životního postoje mindfullness, která je přístupná všem nebo právě těm, co by po takovém návodu na šťastný život vlastně vůbec nesáhli.“
Info o knize: https://www.hostbrno.cz/
15. září (neděle) můžete zajít od 17:00 na scénické čtení této knihy do DON klubu.
Další tip pochází od naší knihovnice a PR Jany Písařové. Jedná se o titul
Markéty Hejkalové Století na vlnách.
Markéta Hejkalová měla možnost delší dobu pobývat ve Finsku. To se odrazilo v jejích překladech z finštiny i vlastních knihách. Století na vlnách, které v loňském roce vyšlo v nakladatelství Host, je jednou z nich.
Spisovatelka, překladatelka, nakladatelka a organizátorka knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě Markéta Hejkalová je dcerou spisovatelky Hany Pražákové a historika a hungaristy Richarda Pražáka. Spoluzaložila nakladatelství Hejkal. Pracovala jako konzulka a kulturní atašé na českém velvyslanectví v Helsinkách. Debutovala v roce 1988 novelou Mimo mysu, uveřejněnou ve sborníku Zelená sedma nakladatelství Mladá fronta. V devadesátých letech napsala (ještě pod dívčím jménem Markéta Pražáková) knihu pro děti Šli myšáci do světa a přeložila několik knih z finštiny. Od roku 2002 píše romány, v nichž se ženské příběhy často odehrávají v cizích zemích. Napsala také několik knih faktu a přeložila mnoho knih finské literatury, zejména díla Miky Waltariho a Arta Paasilinny. Její knihy byly přeloženy do angličtiny, němčiny, ruštiny, bulharštiny a albánštiny.
Pro román Století na vlnách se Markétě Hejkalové staly inspirací deníky její prababičky. Měla šest dětí a všechny dosáhly významného postavení; známý je třeba literární historik Albert Pražák.
Vyprávění se odvíjí proti proudu času. Začíná v roce 2022 a směřuje až do konce 19. století. Hlavními postavami jsou česko-německá spisovatelka Dorothea Illingová a generál Carl Gustaf Emil Mannerheim, zakladatel samostatného Finska. Společná historie této dvojice se v románu postupně odhaluje, společně s historií několika dalších postav. Příběhy jsou povahy spíše osobní a jsou rámovány reálnými událostmi, které mají zásadní dějinný význam, jako třeba vstup Finska do NATO či napadení Ukrajiny Ruskem.
Info o knize: https://www.hostbrno.cz/stoleti-na-vlnach/
20. listopadu od 18:00 se koná v knihovně autorské čtení Markéty Hejkalové právě z knihy Století na vlnách.
Do Klubovky v 1. patře vás srdečně zve tým táborské knihovny.