On-line nebo off-line?
Milí čtenáři a čtenářky,
kdybychom vám dali vybrat, co zvolíte? On-line nebo off-line? Co je pro vás důležitější? A čemu věnujete víc svého času?
Umíte čelit nástrahám internetu? Cítíte se během dne uvolněně nebo máte pocit, že jste zavaleni informacemi? Jaktože s vyspělostí techniky neroste náš volný čas? Umíme ještě vůbec normálně odpočívat?
U nás v knihovně hledáme na tuto hamletovskou otázku odpověď.
S digitálními technologiemi je to totiž jako s ohněm - jsou dobrým pomocníkem, ale špatným pánem.
Rádi bychom vám doporučili literaturu, která pomáhá dobře uchopit moderní technologie, ale také učí být off-line, zpomalit a dopřát pozornost sami sobě, svým projektům a svým blízkým.
“Pozornost je totiž tou nejvzácnější a nejčistší podobou štědrosti.”
A proto jsme si téma pozornost zvolili jako ústřední a dlouhodobé téma naší knihovny.
Zmíněnou literaturu jsme začali označovat nálepkou se zeleným vykřičníkem “Téma pozornost”. Najdete ji na hřbetech vybraných knih, aby se vám dobře hledaly na regálech.
Tyto knihy vám napoví, jak se zbavit stresu, jak se koncentrovat, naordinovat si digidetox a oddechový čas, ale zároveň, jak žít bezpečně online.
Nezapomínáme ani na naše nejmenší a jejich ochranu na internetu, proto pro vás vybíráme např. titul Jak ochránit děti před pornografií na internetu.
Chcete-li porozumět digitálnímu světu mladé generace, půjčte si u nás knihu Dítě v síti.
NÁŠ TIP: Pokud byste si rádi vyhledali všechny tyto knihy, zadejte v našem online katalogu do oblasti vyhledávání “Téma” a napište “Téma pozornost”.
Objeví se seznam všech knih, které jsme v knihovně k danému tématu vybrali.
Mimochodem, víte, kdo jsou Digitální disidenti? Pusťte si dokument o lidech, kteří se z rozličných důvodů rozhodli nebýt na sociálních sítích a nepoužívat chytré telefony. Jak se jim v dnešním světě žije? Co všechno s sebou nese volba nebýt on-line? Film, který jste mohli vidět v březnu 2022 v knihovně, je nyní dostupný zde.