Za historií ateliéru Šechtl a Voseček
Datum: 24. března 2025 | Čas: 9:00 | Místo: Klubovka, 1. patro | Vstupné: zdarma |
Beseda s ak. malířkou Marií Michaelou Šechtlovou.
Přijďte s námi nahlédnout do bohaté historie táborského fotoateliéru Šechtl a Voseček, který od roku 1876 zaznamenával život města a jeho obyvatel. Prostřednictvím unikátních fotografií a poutavého vyprávění se společně vydáme na cestu časem a objevíme mistrovství několika generací fotografů z rodu Šechtlů, kteří uměli zachytit ten správný okamžik.
Svůj talent formovala Marie Michaela Šechtlová nejprve v ateliéru prof. Václava Kytky na pražské Střední odborné škole výtvarné (Výtvarná škola Václava Hollara) a poté v ateliéru ilustrace a užité grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde pracovala pod vedením profesora Zdeňka Sklenáře a jeho asistenta, grafika Jiřího Anderleho.
Akademická malířka Marie Michaela Šechtlová patří do čtvrté generace slavného umělecko-fotografického rodu Šechtlů. Její předek Ignác Šechtl (1840 – 1911) byl raným českým fotografem a průkopníkem kinematografie. Jeho pravnučka patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem Tábora.
Historie fotografického ateliéru Šechtl a Voseček se začala psát v roce 1863, kdy se Ignác Schächtl rozhodl, že se vyučí fotografickému řemeslu. Zanechal tedy kariéry písaře v Praze a odešel do Kladna. Hned po vyučení působil v Plzni. Od roku 1869 se pak živil jako kočovný fotograf. Poté se usadil v Táboře, kde v roce 1876 otevřel fotografický ateliér.
Zde se také potkal s Janem Vosečkem (1851–1936), který se stal jeho pomocníkem a později i společníkem. Na rodinnou tradici fotografů navázal Josef Jindřich Šechtl (1877–1954), který se vyučil fotografii u F. Krátkého v Kolíně. V roce 1907 si vystavěl moderní fotografický ateliér na hlavní třídě v místě, kde dnes stojí hotel Palcát. Byl proslulý především kvalitními portréty a rozsáhlými fotoreportážemi. Fotografoval například prezidenty T. G. Masaryka a Edv. Beneše, významné spisovatele, hudebníky či sochaře a jejich dílo.
Josef Šechtl (1925–1992) a jeho žena Marie Šechtlová (1928–2008) vedli ateliér až do jeho znárodnění v roce 1953. I poté se oba úspěšně věnovali především umělecké fotografii. Z téměř stoleté činnosti táborského atelieru Šechtl a Voseček se zachoval unikátní archiv čítající přibližně 9 000 skleněných negativů, 10 000 kinofilmových záběru a desetitisíce až statisíce záběrů na svitkových a plochých filmech. V současné době probíhá postupná digitalizace všech negativů s cílem vytvořit profesionální digitální kopie všech dochovaných fotografií a zpřístupnit je v náhledové kvalitě v online na https://sechtl-vosecek.ucw.cz.
Prozkoumejte i další akce pro seniory, které pořádáme ↓

SOS poradenství pro chytré mobily, tablety a PC.
"Plavete" v moderních technologiích? Chcete umět posílat e-maily, stahovat fotky, osvojit si základní vyhledávání na internetu nebo se naučit používat Google? Zajímá vás, jak komunikovat v on-line prostoru? Anebo něco úplně jiného? Nebojte se zeptat a domluvit si lekci na e-mailu knihovna@mkta.cz, osobně nebo na telefonu 381 200 587 a 778 412 980. Cena je 60 Kč za lekci - platba na místě.
Donášková služba
Nemůžete ze závažných důvodů přijít do knihovny, abyste si vypůjčili knihy, CD nebo časopisy? Ozvěte se nám, pro seniory a zdravotně znevýhodněné nabízíme donáškovou službu. Kontaktujte nás na telefonu 778 412 980, 381 200 587 nebo pište na knihovna@mkta.cz.
Audioknihy pro čtenáře se specifickými potřebami
Máte nějaké zdravotní omezení, které vám znemožňuje čtení tištěných knih? Neváhejte v takovém případě využít náš speciální fond zvukových knih (audioknih), který naší knihovně poskytuje Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana (KTN). Těšit se můžete na více než 1300 titulů ve formátu mp3. Je nutné doložit potvrzení od lékaře.
K zapůjčení je i přehrávač: